Zmiany, zmiany, zmiany

MdM
W końcu są. Zmiany w MdM. Zwiększy się liczba osób, które będą mogły skorzystać z programu. Nowelizacja dotyczy również innych rozwiązań.

Dobrym rozwiązaniem wprowadzonym przez nowelizację jest m. in. zwiększenie dopłat z 15% do 30% dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci, zwiększenie dla nich podstawy dopłaty do pierwszych 65 metrów kw. powierzchni mieszkania (poprzednio 50 m2) czy w końcu możliwość przystąpienia do kredytu dowolnych osób w przypadku, gdy główne osoby nie posiadają zdolności kredytowej.
Nowelizacja ustawy MdM przewiduje, że z programu będą mogły skorzystać rodziny z trójką (bądź więcej) dzieci, które mają już jedno mieszkanie, ale chcą poprawić swoje warunki mieszkaniowe. Dodatkowo zniesiony będzie dla nich limit wieku do 35 lat. Te zmiany powinny zainteresować wiele osób.
Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż rodziny wielodzietne stanowiły bardzo mały odsetek kredytobiorców w 2014r., uważamy, że wzrost ich liczby po wprowadzeniu zmian nie będzie znaczący.
Można przyjąć, że w konsekwencji zmian wzrośnie liczba ubiegających się o dopłatę. Na tym rozwiązaniu będą mogli skorzystać wszyscy – zarówno deweloperzy budujący nowe mieszkania, jak i ci, którzy oferować będą mieszkania z rynku wtórnego. To jednak nabywca będzie decydował, jaki produkt finalnie wybierze.

– Karolina Szostek
kierownik zespołu kredytów

2 komentarzy do “Zmiany, zmiany, zmiany

  1. Dzięki nowelizacji ustawy, w dłuższej perspektywie skorzystają na tym nie tylko kupujący, ale też deweloperzy i gospodarka. Włączenie do programu mieszkań z rynku wtórnego to przypomnienie rozwiązania, stosowanego w projekcie „Rodzina na swoim”. Dzięki tej zmianie, projekt przestaje faworyzować jedynie mieszkańców dużych miast. Zyskają także mieszkańcy mniejszych miejscowości, gdzie deweloperzy praktycznie nie inwestują.

  2. Te zmiany są bardzo dobre dla młodego pokolenia. Dzięki zmianom dotyczących ograniczeń wiekowych załapaliśmy się z żoną na powyższe dofinansowanie do nowego mieszkania. Gdyby nie dotacje nie byłoby nas stać na nowe mieszkanie we Wrocławiu. A teraz każda z naszych pociech ma swój pokój w większym nowym mieszkaniu,

Brak komentarzy