Taras na lato

taras Bujawka pod Brzozami
Aby taras cieszył i zachwycał domowników, warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Należy też odpowiednio dobrać kolory i materiały. Jak to zrobić, podpowiada Katarzyna Pastuszyńska, specjalista ds. aranżacji.

PROJEKT Zaczynamy od projektu. Taras ze zdjęć ma około 20 m2. A jego kształt to wydłużony prostokąt. Przy planowaniu przestrzeni należało zwrócić uwagę na kilka czynników: kształt, szerokość, relację do lokalizacji pomieszczeń mieszkania, stronę świata. To wyzwanie dla projektanta. Prezentowany taras podzielono na dwie odrębne strefy: jadalnianą i wypoczynkową. Jadalniana znajduje się blisko kuchni, skąd można bezkolizyjnie przenosić latem posiłki i wynosić naczynia. Rekreacyjna posiada mniej sprzętów jest przestrzenna, tym samym daje możliwość doposażenia np. w pufy. Na przeciwległym końcu tarasu znalazło się miejsce na pojemną szafę gospodarczą i przechowywanie krzesełka do karmienia.
MATERIAŁY Posadzka została wyłożona dwoma rodzajami materiałów: panelami drewnianymi z modrzewia syberyjskiego oraz trawą syntetyczną. Taki pomysł pozwala na zachowanie czystości i praktyczności w strefie jadalnianej oraz przyjemny komfort dla stóp w wypoczynkowej. Jeśli chodzi o meble projektant postawił na drewno pomalowane w dwóch barwach. Widzimy też donice z wikliny, które wzbogacają wrażenia estetyczne.
WARUNKI ATMOSFERYCZNE Taras jest wystawiony na bardzo słoneczną ekspozycję. Mimo że zieleni jest sporo, czasem trzeba się skryć przed upałem. Zastosowano sprytne drewniane żaluzje. Zostały wykonane z tego samego drewna, co donice na kwiaty. Żaluzje są ażurowe, co stwarza przyjemny półmrok, gdy słońce daje się we znaki. Dodatkowy atut to mobilność – można je dowolnie przesuwać wzdłuż barierki.
MEBLE Tak jak pisałam, przestrzeń ma dwie zaznaczone strefy, ale dobór mebli odbywa się w ramach tego samego spójnego stylu. W części jadalnianej postawiono stół i dwa krzesła. Dodatkowo jest do dyspozycji wygodna ławka z oparciem, którą można – w miarę potrzeb – dosunąć do stołu i biesiadować w letnie wieczory. W mieszkaniu nie ma miejsca na przechowywanie krzesełka do karmienia dziecka, ale taras jest na tyle duży, że znalazł się na nie kącik w jednym z końców tarasu. Obok zaprojektowano pojemną szafę gospodarczą. Właściciele mogą w niej przechowywać akcesoria do pielęgnacji roślin.
STYL Zdecydowanie jest to projekt „eko”. Świadczą o tym użyte materiały i barwy. Zieleń to nie tylko piękne, różnorodne rośliny, ale również trawiasta posadzka. Grafika na ścianie przedstawia brzozy. Wprowadza nastrój powrotu do natury. Jest tu dużo drewna, które pozytywnie na nas wpływa i jest materiałem zdrowym dla naszego organizmu. Meble są pomalowane na biało, co ożywia przestrzeń, daje lekkości, przywołuje wspomnienia werand i wakacji. Dodatki zostały wyselekcjonowane bardzo rozważnie: poduszki, lampiony, doniczki, kosze. Dopełniają całości i harmonizują ze sobą.
Projekt i zdjęcia – LS-Projekct.