Osiedle dziś – estetycznie, bezpiecznie, wspólnie z sąsiadami

Kiedyś trzepak i kosz na śmieci. Później huśtawka i ławka. A z czasem pierwsze place zabaw. I to by było na tyle atrakcji. Tak kiedyś wyglądały podwórka. A co dziś znajdziemy na osiedlowych dziedzińcach? Jak zmienia się sąsiedztwo naszych osiedli?

Dzisiejsze osiedla wyglądają zupełnie inaczej. Prawdziwych trzepaków już nie ma. Niemniej pojawiły się inne urządzenia i meble osiedlowe, które jeszcze lepiej służą integracji mieszkańców. Na budowanych przez nas osiedlach stosujemy przeróżne rozwiązania, które służą wspólnemu odpoczynkowi, biesiadowaniu czy sąsiedzkiej rozmowie. Jednym z ciekawszych są np. amfiteatralne siedziska przy fontannie. Na wielu osiedlach zamontowaliśmy także pergole. Gdy tylko oplecie je winorośl, staną się klimatycznym miejscem wypoczynku.

pergola ławka

Chętnie stosujemy także wszelkiego rodzaju stoliki do gier zespołowych, a nawet stojaki do gry w kółko i krzyżyk. Liczymy, że takie miejsca zachęcą mieszkańców do rodzinnych gier i zabaw na świeżym powietrzu.

gry

 

Place zabaw to dziś kolorowe bujaki, zjeżdżalnie, piaskownice czy w końcu wielostanowiskowe urządzenia, gdzie jednocześnie może się bawić kilkoro dzieci. Wszystkie montowane przez nas zabawki mają odpowiednie atesty. Montowana jest też bezpieczna nawierzchnia.

bezp. nawierzchnia

Dla młodzieży z kolei przygotowujemy m. in. stoły do gry w ping-ponga czy siłownie plenerowe. Wierzymy, że ruch na świeżym powietrzu krzepi! 😉

siłownia pingpong

Tak zwana mała architektura (kosze, ławki) wcale nie jest taka mała. Prócz ławek stosujemy również ławki bujane, siedziska drewniane, murki kamienne. Na osiedlach zobaczymy także: punktowe oświetlenie w technologii LED najciekawszych obiektów małej architektury czy nawiązania do nazwy osiedla (np. schemat układu słonecznego wkomponowany w posadzkę dziedzińca na osiedlu Pod Słońcem).

dziedziniec układ słoneczny

Każde osiedle otrzymuje także swoją identyfikację. Ich przykłady opisywaliśmy w artykule: Szczegół ma znaczenie.

szczegół

Nawet zewnętrzne miejsca postojowe nie muszą być sztampowe. W Krakowie, aby podkreślić lotniczą przeszłość miejsca, na parkingu wymalowaliśmy elementy nawiązujące do szachownicy stosowanej na polskich samolotach wojskowych.

parking szachownice

Nowym rozwiązaniem są zbiorniki śmietnikowe montowane pod ziemią. Nad powierzchnię wystaje jedynie część służąca do wrzucania odpadów.

śmietnik

Bardzo ważnym elementem każdego osiedla jest zieleń. Projekty zieleni opracowują wyspecjalizowane pracownie konserwacji zieleni. Dendrolodzy sprawdzają, które drzewa należy zostawić, które można przesadzić, a gdzie przyjmą się nowe nasadzenia. Architekci krajobrazu dobierają z kolei takie gatunki krzewów, bylin i traw ozdobnych, aby zarówno cieszyły oko, ale jednocześnie dobrze radziły sobie w miejskim ekosystemie i były pożyteczne – np. przechwytywały zanieczyszczenia czy nie wywołały alergii.

trawy ozdobne zieleń

 

Staramy się dbać nie tylko o zieleń na osiedlach. Jeśli w okolicy jest zaniedbany skwer czy park, rozmawiamy z sąsiadami, aby wspólnie zrewitalizować takie miejsce. Tak było m. in. w Poznaniu. Dobra współpraca z Radą Osiedla „Główna” oraz lokalną społecznością przyniosła efekt – park Nadolnik odzyskał dawny blask. Dziś to jeden z piękniejszych parków Poznania – ze starodrzewem i stawem. Projekt wsparliśmy finansowo, co przyspieszyło rozpoczęcie prac. Na zaniedbanym od dziesięcioleci terenie wytyczono alejki i ścieżki rowerowe, wybudowano duży plac zabaw dla dzieci, siłownię plenerową i tor saneczkowy. Ustawiono ławki i elementy małej architektury. Obecnie jest to ulubione miejsce wypoczynku okolicznych mieszkańców.

park staw park alejki park plac zabaw

Angażujemy się także w powstawanie miejskich ulic. Budujemy jezdnie, chodniki, ścieżki rowerowe, a także stawiamy latarnie. Ostatnio wybudowane ulice, które zostały przekazane miastom to np.: ul. Orlińskiego w Krakowie czy ulice na warszawskim Mokotowie. Dbamy również o estetykę terenów miejskich przy naszych osiedlach. Sadzimy zieleń, montujemy ławki i stojaki rowerowe.

od ulicy