Antresola daje wiele możliwości

hall_gora

Mieszkanie z antresolą to wyzwanie. To też większa przestrzeń po obrysie typowego mieszkania. Podpowiadamy, jak można podzielić i urządzić tę przestrzeń. Sposoby aranżacji zależą od liczby domowników, ale i ich potrzeb.

hall_gora_02

PODZIAŁ NA STREFĘ DZIENNĄ I NOCNĄ
Część tzw. dzienną (na dole) warto przeznaczyć na funkcje, jak: WC dla gości, gabinet, gościnna sypialnia, kuchnia, jadalnia i salon. Część nocna (na górze) sprawdzi się, jeśli zaplanujemy tam sypialnie domowników, dużą, rodzinną łazienkę, garderobę czy pralnię. Zalety tego rozwiązania to: prywatność i komfort wszystkich użytkowników.
RODZINA WIELOOSOBOWA
Mieszkanie z antresolą daje także możliwość innego podziału wnętrza – z przeniesieniem sypialni dzieci na antresolę. Sypialnia rodziców pozostaje wtedy na dole. Dzięki takiemu zabiegowi strefę dolną (dzienną) można przeznaczyć na integrację rodzinną, natomiast strefę górną (sypialną) – na wypoczynek i naukę dzieci.
Przestrzeń z antresolą to jednocześnie dodatkowe miejsca na przechowywanie wielu sprzętów związanych z hobby domowników: instrumentów muzycznych czy sprzętu sportowego. Na antresoli można się również świetnie bawić, a nawet zorganizować pokój zabaw. Tu dzieci poczują się szczęśliwe.
INNE SPOJRZENIE NA PRZESTRZEŃ I PROPORCJE
Wysokość mieszkania z antresolą pozwala na bardziej swobodne operowanie widokiem. Można wykorzystać „galerię” nad poziomem dolnym jako dodatkowy atut estetyczny – zarówno z poziomu dolnego (optyczne powiększenie przestrzeni), jak i górnego (wykorzystanie ścian do ekspozycji obrazów, zdjęć, dekoracyjnych dodatków).
Schody, oprócz funkcji użytkowej (połączenie komunikacyjne obu poziomów), są dodatkowym atutem estetycznym, dużą dominantą wnętrza precyzującą jego stylistykę. Schody powinny być również wygodne, aby nie powodowały dyskomfortu podczas częstego użytkowania.
Balustrada oprócz funkcji typowo praktycznej, zapewniającej bezpieczeństwo użytkowania schodów i galerii, może być bardzo atrakcyjnym, spójnym elementem całego wnętrza. Materiały, które możemy stosować to: drewno, metal, szkło, szkło zbrojone.
GALERIA
Do jej projektu i przeznaczenia można podejść bardzo różnie. Można z niej zrezygnować na rzecz pomieszczeń górnego poziomu, jeżeli powierzchnia (liczna m kw.) jest nadrzędnym priorytetem. Jeżeli chcemy z niej uczynić walor estetyczny, powinniśmy ją projektować spójnie ze stylem całego dolnego poziomu. Elementami przykuwającymi wzrok będą ściany i balustrada. W przestrzeni galerii można zaaranżować przytulne miejsce pracy, bibliotekę, ekspozycję obrazów bądź zdjęć. Jeżeli ta część będzie widoczna z pozycji dolnego poziomu, doda mu estetycznej atrakcyjności oraz przestrzeni. W mniejszych mieszkaniach z antresolą, galeria powinna być w całości przeznaczana na funkcję sypialni lub pracowni.
ŚWIATŁO
W przypadku częściowego otwarcia/ połączenia górnego poziomu z dolnym zyskujemy więcej przestrzeni, optyka wnętrza się bardzo zmienia, światło z okien dolnego poziomu przenika do góry. To atut nieosiągalny w mieszkaniu jednopoziomowym.
W mieszkaniu dwupoziomowym warto stosować różnego rodzaju ciekawe oświetlenie sztuczne: ledy w ścianach, w schodach; lampy na długich linkach „spływające” w dół z górnego poziomu oraz lampy stojące. Potrzebne będą silne źródła światła oraz przemyślany projekt oświetlenia, aby oświetlenie sprawdzało się zarówno w funkcji praktycznej, tj. wskazywało komunikację, ale i estetycznej.
KLIMAT, STYL
Mieszkania z antresolą mają niewątpliwy urok i charakter, których nie osiągniemy w mieszkaniu jednopoziomowym. Przestrzeń, światło, inne możliwości aranżacyjne i większa dowolność rozmieszczenia funkcji to istotne plusy. Jeżeli konsekwentnie będą projektowane takie elementy jak dobór materiałów wykończeniowych, opraw oświetleniowych, kolorystyka ścian, podłóg, dobór dodatków (meble, tkaniny, ceramika, obrazy), to uda się wypracować ciekawe, spójne wnętrze. Schody na pewno wprowadzają niepowtarzalny klimat w mieszkaniu. To na nich będzie się toczyła akcja wielu spotkań towarzyskich, tu można także trzymać książki. Klatka schodowa daje naprawdę ogromny potencjał aranżacyjny i pod względem przechowywania, i estetyki.
Po więcej inspiracji zapraszamy na tablicę „Antresole” na Pintereście „Dobrze urządzonych”:
https://pl.pinterest.com/DobrzeUrzadzeni/antresole/
oraz na YT, gdzie można obejrzeć odcinek o zaletach mieszkania z antresolą:
https://www.youtube.com/watch?v=7sBQJMQEXms