Bemowo – tu żyje się lepiej

1 Bemowo, komunikacja, A22 Bemowo, plac zabaw w parku 'Górczewska'3 Bemowo, rower
Jeszcze do niedawna Bemowo kojarzone było z peryferyjnym blokowiskiem. W zachodniej dzielnicy Warszawy próżno było szukać rozrywek, imprez rodzinnych czy udogodnień dla mieszkańców. Ale dzielnica od kilku lat zmienia swoje oblicze. Powstają nowe osiedla mieszkaniowe, infrastruktura, centra sportowe oraz punkty usługowe. Niezwykle prężnie działa też urząd dzielnicy. Dzięki tym zmianom Bemowo staje się tętniącą życiem, młodą i atrakcyjną dzielnicą. Daje przy tym szerokie perspektywy rozwoju.

Bemowo, liczące ponad 115 tysięcy mieszkańców, to jedna z młodszych dzielnicy lewobrzeżnej Warszawy. Dobra komunikacja z centrum miasta oraz bliskość trasy S8 otwiera ją zarówno na Warszawę, jak i pobliskie miejscowości. Co więcej z Bemowa najłatwiej chyba można dojechać do Berlina czy Lizbony autostradą A2. To właśnie tu można się włączyć do europejskiej sieci autostradowej. Liczne galerie handlowe z lokalami usługowymi, a nawet kinami przekształcają Bemowo z miejskiej sypialni w miejsce przyjazne mieszkańcowi, a tym samym wygodne do życia.

Za nowy wizerunek Bemowa w dużej mierze odpowiadają jego mieszkańcy. Inicjatyw i pomysłów nie brakuje. W każdym miesiącu organizowane są pikniki rodzinne, koncerty oraz mnóstwo imprez okolicznościowych, związanych na przykład z dniem dziecka lub rozpoczęciem wakacji. Dzielnica organizuje mecze koszykówki, rozgrywki futbolu amerykańskiego oraz mityngi lekkoatletyczne, które przyciągają nie tylko młodzież szkolną, ale także sportowców-amatorów.

To na Bemowie wszystko się zaczęło, gdy mowa o rowerach miejskich. A jazda po dzielnicy może sprawiać naprawdę wiele radości, zwłaszcza, że dzielnica może się pochwalić najdłuższą siecią ścieżek rowerowych w mieście. Podczas wypadu rowerowego na Bemowie jest też co zobaczyć. W dzielnicy odnaleźć można pozostałości po XIX-wiecznych fortach dawnej Twierdzy Warszawa. Warto zwiedzić również zabudowania z początku XX wieku na osiedlu Boernerowo oraz miasto-ogród Jelonek. Na dłuższe wycieczki najlepiej wybrać się do pobliskiej Puszczy Kampinoskiej lub Lasu Miejskiego Bemowo.

Na Bemowie z każdym rokiem powstają nowe inwestycje mieszkaniowe, poprawia się jednocześnie infrastruktura komunikacyjna. Już za kilka lat dotrze tutaj II linia metra. Tu wciąż buduje się dużo – najwięcej w okolicy ul. Górczewskiej, Lazurowej, Człuchowskiej, Batalionów Chłopskich i Coopera.

Na skraju dzielnicy działa także lotnisko. Miłośnicy awionetek i szybowców mogą tu zdobyć licencję pilota, a amatorzy szybkiej jazdy poszaleć na specjalnie przygotowanych torach Automobilklubu. Regularnie odbywają się tu także koncerty światowych gwiazd muzyki. Na lotnisku występowali najwięksi, między innymi zespół The Rolling Stones, Madonna i Metallica.

Patrząc, jak zmienia się Bemowo, można śmiało stwierdzić, że slogan dzielnicy „tu żyje się lepiej” ma pokrycie w faktach.