Jak urządzić balkon?

Gdy tylko poczujemy pierwsze podmuchy wiosennego wiatru, od razu chcielibyśmy spędzać czas na świeżym powietrzu. Dla właścicieli ogrodów to żaden problem, ale dla mieszkańców bloków lub kamienic kontakt z naturą jest utrudniony. Jeżeli posiadamy balkon, to jesteśmy na wygranej pozycji, bo dobrze urządzony świetnie się sprawdzi jako miejsce relaksu. Jak w takim razie urządzić tę przestrzeń? 

Wielkość i ułożenie balkonu

Foto: Pixabay.com

Jeżeli nasz balkon jest duży, to bez problemu zmieszczą się na nim meble i rośliny, ale im mniejsza powierzchnia, tym jest to trudniejsze. Dlatego powinniśmy odpowiednio dostosować ilość dodatków i roślin. Jeżeli chodzi o meble, to na niewielkiej przestrzeni świetnie sprawdzą się takie, które można łatwo złożyć: na przykład stolik przyczepiany do ściany i składane krzesła. Dobrym rozwiązaniem jest skrzynia balkonowa, która może służyć nie tylko jako skrytka do przechowywania rzeczy, ale też jako miejsce do siedzenia. Ważną kwestią, o której często zapominamy, jest lokalizacja balkonu – czy wychodzi na północ, czy na południe? Położenie balkonu będzie kluczowe przy wyborze roślin. Na przykład kwiaty będą potrzebowały dużo słońca, natomiast bluszcz przyjmie się nawet w zacienionym miejscu. Znaczenie ma także wysokość, na której znajduje się balkon: położony wyżej będzie narażony na wiatr, dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej osłonie, na przykład macie maskującej.

Foto: Pixabay.com

Nawierzchnie balkonowe

Nawierzchnia na balkonie stanowi istotny element zarówno estetyczny, jak i praktyczny. Ponieważ jest narażona na silne działanie słońca, deszczu oraz śniegu, powinna być odporna na działanie wody i temperatury. Najbardziej popularne rozwiązania to płytki balkonowe, deski tarasowe, czy płyty gresowe. Na tym etapie warto wiedzieć, w jakim stylu chcemy urządzić balkon. Jeżeli stawiamy na styl boho, to najbardziej pasować będą deski tarasowe. Natomiast jeżeli lubimy zieleń, to ciekawym rozwiązaniem będzie sztuczna trawa, która dobrze się sprawdzi nawet na niewielkiej powierzchni.

Balkon w stylu skandynawskim

Foto: Pixabay.com

Styl skandynawski to obecnie jeden z najpopularniejszych nurtów w urządzaniu wnętrz. Można go także przenieść na balkon – w takim przypadku będzie dominowała prostota i wolna przestrzeń przełamywana dodatkami w postaci donic, lampek, lampionów i oczywiście roślin. Na podłodze mogą znaleźć się klimatyczne, wygodne poduchy do siedzenia. Meble powinny nawiązywać do stylu starego loftu; najbardziej będą pasować metalowe krzesła, stoliki i odpowiednie dodatki. Chłód metalu można przełamać poduszkami w jednym kolorze. Pamiętajmy, że styl skandynawski lubi prostotę, więc orgia kolorów raczej się tutaj nie sprawdzi.

Balkon w stylu boho

Od wielu lat styl boho nie traci na popularności. Na trwale zagościł nie tylko w modzie, ale i we wnętrzach. Charakteryzuje się ciepłymi, piaskowymi barwami, wzorzystymi tkaninami i hipisowskimi dodatkami. Te wszystkie elementy możemy również przenieść na nasz balkon: świetnie sprawdzą się wiklinowe fotele i stoliki, na których zagoszczą kolorowe, wzorzyste poduchy. Wygody oraz stylu nadadzą hamaki i podwieszane siedzenia. Podstawą balkonu w takim stylu powinna być duża ilość roślin, najlepiej w wiklinowych donicach, jak i podwieszonych na plecionkach lub sznurkach. Obowiązkowe będą lampki i świece, a na chłodniejsze wieczory – chusty i koce w etniczne wzory.

Foto: Pixabay.com

Harmonogram prac wykończeniowych – jak zaplanować urządzenie mieszkania?

Masz już klucze od mieszkania i w końcu możesz zacząć je urządzać. Jak należy to zaplanować, by wszystko działo się w odpowiedniej kolejności i żadne prace nie kolidowały z innymi? Skorzystaj z naszego miniporadnika, by urządzić się jak najsprawniej.

Urządzanie mieszkania w tzw. standardzie deweloperskim to spore wyzwanie. Musisz wybrać materiały, pogodzić prace – czasem nawet kilku ekip – i uzbroić się w cierpliwość. Efekt Twoich starań będzie lepszy, gdy uda Ci się to wszystko dobrze zaplanować. A więc kartka na stół, ołówek w dłoń i zaczynamy!

Brudna robota na sam początek

Prace wykończeniowe trzeba rozpocząć od tego, co nie przynosi od razu spektakularnych rezultatów, ale musi zostać zrobione, by kolejne działania mogły być wykonane zgodnie ze sztuką. Jeśli jest taka konieczność – zacznij od sprawdzenia równości ścian. W dobrze przygotowanych inwestycjach w stanie deweloperskim najczęściej najgorsze już za Tobą – ściany są pokryte gładziami i odmalowane na biało – przynajmniej jedną warstwą.

Foto: Pixabay.com

Jeśli myślisz o dodatkowych kontaktach, to jest ten czas, by jeszcze móc bezinwazyjnie dodać nowe, zmienić lokalizację włączników, poprowadzić przewody w ścianie (np. wykonać estetyczne korytko, w którym ukryjesz kable od wiszącego telewizora czy ukryć kable od sieci w wyżłobieniu, które znajdzie się pod listwą przypodłogową). Te prace wykonaj na samym początku – przełożenie ich na późniejszy etap grozi koniecznością ponownego odmalowywania ścian oraz ryzykiem zwiększonego zapylenia itp.

Na tym etapie dobrze też mieć już wybrane drzwi. Każdy z producentów ma swoje wytyczne odnośnie otworów montażowych. Gdy znasz już rodzaj i model drzwi, możesz przygotować je na etapie, w którym rozkuwanie nadproży czy dobudowywanie fragmentów z karton-gipsu nie będzie kolidowało z innymi pracami albo nie narazi na zniszczenia gotowych elementów. Uwaga, pamiętaj, aby wysokość otworu montażowego drzwi liczyć od wysokości gotowej podłogi! W przeciwnym razie można mieć problemy z otwieraniem drzwi.

Zaproś fachowców na pomiary na długo przed montażem

Zanim kupisz panele, płytki czy zabudowę kuchenną musisz znać dokładne wymiary Twojego mieszkania i jego poszczególnych pomieszczeń. Do wstępnych kalkulacji wystarczą rzuty z wymiarowaniem, ale dla bezpieczeństwa poproś fachowców, by wymierzyli dokładnie potrzebną ilość materiałów.

Dla przykładu – jeśli myślisz o podłodze drewnianej, parkieciarz musi sprawdzić równość, wytrzymałość i wilgotność podłoża. Czasem okazje się, że przed jej przyklejeniem będzie trzeba wykonać dodatkową wylewkę masą samopoziomującą. To prace z kategorii brudnych i mokrych, dlatego warto wykonać je np. przed malowaniem ścian.

Zanim zamontujesz podłogę, powinna być także skończona już łazienka – przyklejone płytki i tzw. biały montaż. Wszystko dlatego, że układanie kafli także generuje sporo wody. Na nią wrażliwe są z kolei elementy drewniane (jak deski) czy drewnopochodne (jak panele laminowane). Zamiana kolejności tych prac mogłaby skutkować uszkodzeniem materiałów.

Foto: Pixabay.com

Malowanie ścian – kiedy jest na to najlepszy moment?

Dekoracja ścian – malowanie, przyklejanie tapet, paneli, struktur, ozdobnego klinkieru – na to wszystko jest czas, gdy zakończą się tzw. prace mokre. Warto wykonać je przed montażem podłóg, drzwi i listew, tak by uniknąć ryzyka zachlapania tych elementów.

Zostaw sobie jednak przezornie puszkę farby w zapasie – czasem może się zdarzyć, że kolejne ekipy uszkodzą ściany (co jest często spotykane przez dużych elementach – długich deskach albo blatach) – dzięki temu szybko naprawisz uszkodzenie i zapomnisz, że coś się wydarzyło.

Meble w zabudowie

Gdy na posadzce leży już wymarzona podłoga, można montować zabudowę – zarówno kuchenną, jak i duże szafy. Ten proces może potrwać kilka ładnych dni, ale tak naprawdę to już prawie koniec zmagań z urządzaniem mieszkania. Pamiętaj, by meble do zabudowy zaprojektować i zamówić dużo wcześniej – okres oczekiwania na materiały i polecanych fachowców jest czasem nawet wielomiesięczny!

Foto: Pixabay.com

Ostatnie szlify i najprzyjemniejsza część

Na samym końcu najpewniej zamontujesz drzwi i listwy przypodłogowe – można powiedzieć, że to jest ten moment, w którym mieszkanie uznaje się za wykończone. Teraz pozostaje już „tylko” wstawić meble, dodatki, kwiaty i… można mieszkać!

ZASZALEJ Z AKCENTAMI W ŁAZIENCE. KONIEC Z NUDĄ!

Aby nadać charakter naszym wnętrzom, a dodatkowo móc czuć się we własnym mieszkaniu dobrze i komfortowo, coraz częściej sięgamy po unikatowe i nieoczywiste rozwiązania. Szukamy inspiracji, pomysłów i funkcjonalnych rozwiązań dla małych wnętrz, jakimi zazwyczaj są łazienki. Co zatem powinno przykuć naszą uwagę? Oto kilka rynkowych hitów i nowości prosto z targów 4DesignDays 2023 w Katowicach.

Standardowe wyposażenie + designerski akcent

Czasem już jeden dodatek sprawia, że wnętrze nabiera charakteru, a to jest szczególnie cenne przy mniejszych metrażach. Małe też jest piękne i nikt nie powiedział, że mniej miejsca musi oznaczać ograniczenia w kreatywnym wykończeniu. Na przykład umywalka w nieoczywistym kształcie doskonale dopełni Twoją łazienkę. Dopasowana kolorystycznie do płytek, baterii i ręczników sama w sobie może stanowić ozdobę, ale jeszcze ciekawsza może być wtedy, kiedy postawimy na totalny kontrast. Polecamy przyjrzeć się tym nablatowym lub wpuszczanym w blat – sam sposób montażu często staje się małym dziełem sztuki. Urozmaicenie w postaci pozłocenia środka tego elementu sprawi, że całe pomieszczenie zyska na prestiżu.

Źródło: 4 Design Days Katowice, zdjęcie własne


Urozmaiceniem łazienki mogą być nie tylko umywalki, ale również wanny czy miski WC. Nie bójmy się zatem postawić na wyraziste kolory lub wzory. Na rynku

znajdziemy wiele propozycji zarówno stonowanych, jak i ekstrawaganckich. Czarne, złote lub wzorzyste elementy na pewno będą się wyróżniać. Hitem ostatnich kilku lat są akcenty ze wzorem lastryko. Teraz znajdziemy także takie umywali i miski WC.

Źródło: Pinterest

Mieszaj wzory, ale zachowaj pewną spójność

Kabinę prysznicową wyłóż płytkami w innym kolorze i połącz je z podłogą. Łącząc nie tylko kolory, ale również wzory, pamiętaj o złotym środku, którym jest zasada 60-30-10. Kolor podstawowy powinien stanowić 60% powierzchni w łazience, drugi – bardziej wyrazisty lub wzorzysty – nie może przekroczyć 30% powierzchni. Pozostałe 10% zostawiamy na kolor dodatków w pomieszczeniu. Dzięki temu Twoja aranżacja będzie przyjemna dla oka i nie pozostawi poczucia przesady oraz braku spójności.

Nie ograniczaj się jedynie do jasnych kolorów. Na przykład ciemne płytki można połączyć z drewnianymi meblami. Jeśli jednak wolisz pozostać po jasnej, „bezpiecznej” stronie mocy, z drewnem połącz beż lub biały marmur.

Zadbaj o dodatki

Przy remoncie łazienki warto skupić się na wspomnianych 10% i odpowiednio dopasować dodatki, zaczynając od większych, takich jak oświetlenie i lustra. Postaw na lampy LED w nieregularnych wzorach, dodadzą one nowoczesności. Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej glamour, złote lub chromowane oświetlenie powinno wpasować się idealnie w Twoją wizję.

Żródło: Pinterest

Zaszalej z lustrami. Modne są okrągłe, jednak i tutaj możemy dodać szczyptę oryginalności. Powieś ich kilka w jednym miejscu tak, aby stworzyły mozaikę lub zdecyduj się na nieregularny rozmiar. Duże lustro, które kończy się pod wiszącą umywalką, tuż przy samej podłodze, powiększy optycznie pomieszczenie. Mając jasną łazienkę z oknem, można spokojnie postawić na żywe kwiaty doniczkowe. Pamiętajmy, że muszą one lubić klimat mocno wilgotny. Najczęściej jednak nie mamy dostępu do światła dziennego w tym pomieszczeniu, dlatego wtedy zdecydujmy się na rośliny sztuczne. W niepamięć mogą odejść już te, które swoim wyglądem pozostawiały wiele do życzenia. Bez problemu znajdziemy zielone kwiaty, które ciężko odróżnić od żywych, a sztuczne trawy czy gałązki równie efektownie ozdobią Twoją łazienkę.

Żródło: Pinterest

Odbiór mieszkania krok po kroku. O czym musisz pamiętać?

Nadchodzi wiekopomna chwila – już wkrótce odbierzecie klucze do Waszego nowego, wymarzonego mieszkania. Musicie jednak wiedzieć, że aby w pełni cieszyć się własnym M czeka Was jeszcze kilka kluczowych momentów i niezbędnych formalności. I nie chodzi tu tylko o urządzanie. Oto lista rzeczy, o których trzeba pamiętać.

Odbiór kluczy do własnego M to wspaniały moment, ale nie koniec wymaganych formalności po zakupie. Zdjęcie Drazen Zigic z serwisu Freepik.com.

Odbiór techniczny

Umowa podpisana, zakup sfinalizowany, a generalny wykonawca inwestycji kończy prace na terenie nowego osiedla lub jego kolejnego etapu. To czas, w którym będziecie mogli udać się do swojego przyszłego mieszkania i dokonać odbioru technicznego, co mówiąc wprost oznacza sprawdzenie, czy jest ono wolne od wad.

Zdarza się, że w trakcie prac wykończeniowych powstają pęknięcia, zabrudzenia czy inne niedociągnięcia. Mogą pojawić się też inne kwestie, jak brak prądu w którymś z gniazdek. Wszystkie zauważone usterki spisujecie w obecności przedstawiciela dewelopera. Dokument ten będzie jednym z elementów protokołu odbioru, o którym więcej poniżej.

Odbioru technicznego warto dokonać ze specjalistą, który odpłatnie i przy użyciu odpowiedniego sprzętu dokona inspekcji lokalu. Warto to zrobić, bo wnioski o usunięcie usterek zauważonych po odbiorze z reguły nie są rozpatrywane. Wady mogły bowiem wynikać z błędów przy pracy waszej ekipy remontowej i nie będziecie w stanie udowodnić, że powstały podczas budowy.

Rękojmia

W tym miejscu należy wspomnieć, że dewelopera/wykonawcę obowiązuje 5-letnia rękojmia na wady, które ujawnią się w trakcie użytkowania mieszkania, np. pęknięcia ścian spowodowane osadzaniem się budynku. Jeśli więc okaże się, że jakaś wada postała już po odbiorze, ale nie wynika z Waszej winy, możecie oczekiwać naprawy.

Każde zgłoszenie w ramach rękojmi powinno mieć formę pisemną. Ze zgłoszeniami warto poczekać do czasu, gdy będzie się zbliżać data ustania rękojmi. Wtedy za jednym razem deweloper usunie wszystkie usterki, co znacznie oszczędzi czas na każdorazowe formalności i wizyty ekip remontowych.

Protokół odbioru

Nadchodzi czas, w którym biuro obsługi klienta dewelopera skontaktuje się z Wami, aby umówić termin odbioru kluczy. Spiszecie wówczas protokół odbioru, w którym powinny się znaleźć następujące informacje:

  • dane dewelopera
  • Wasze dane osobowe
  • informacja o numerze budynku i lokalu
  • dane z liczników prądu, wody, gazu z aktualnymi odczytami
  • informacje o liczbie przekazanych kluczy
  • spis stwierdzonych wad technicznych podczas odbioru mieszkania

Zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego deweloper ma 14 dni na udzielenie pisemnej odpowiedzi na stwierdzone wady. Jeśli któraś ze stwierdzonych wad zostanie uznana za bezzasadną, otrzymacie stosowne pismo. Następnie, do 30 dni od daty odbioru, powinniście otrzymać wiadomość o usunięciu przyjętych do poprawki usterek.

Protokół odbioru to waży dokument, w którym znajdują się wszystkie podstawowe informacje o mieszkaniu wraz z listą rzeczy do poprawki przez wykonawcę. Zdjęcie senivpetro z serwisu Freepik.com.

Przepisanie liczników za media

Brawo, po odbiorze mieszkania już prawie staliście się jego formalnymi właścicielami! Kiedy już macie klucze, kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie do zakładu wodociągów, gazowni oraz firmy energetycznej wniosku o zmianę danych. Na zgłoszenie przepisania liczników macie 14 dni kalendarzowych od daty podpisania protokołu.

W większości przypadków na osiedlach wielorodzinnych rozliczenia wody oraz ogrzewania realizowane są przez zarządcę budynku i w tym zakresie kupujący nie dokonuje dodatkowych zgłoszeń u dostawców. Deweloper pomoże w kwestii związanej z wyborem dostawcy energii i w szczegółach powie, co należy zrobić, żeby przepisać liczniki.

Przeniesienie własności

Kolejnym krokiem będzie dla Was finalizacja tematu własności. Musicie podpisać akt notarialny wyodrębnienia własności w obecności notariusza i osoby upoważnionej ze strony dewelopera. Termin podpisana aktu notarialnego jest deklarowany w umowie przedwstępnej. W praktyce akty notarialne są podpisywane do pół roku od odbioru mieszkania. Notariusz może w naszym imieniu złożyć wniosek o wpisanie nowego właściciela do księgi wieczystej.

Formalności podatkowe

Jako właściciele mieszkania jesteście zobligowani płacić podatek od gruntu lub podatek z tytułu użytkowania wieczystego gruntu. Należy więc udać się do urzędu miasta i wypełnić formularz zgłoszenia informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych (IN-1). Dokument ten można złożyć także elektronicznie przez ePUAP. Decyzję o wymiarze podatku od gruntu otrzymamy listownie za potwierdzeniem odbioru, a płatności wykonujemy przelewem na konto urzędu.

Jeśli nieruchomość jaką nabyliście ma być jednocześnie miejscem waszego zamieszkania, potrzeba w urzędzie skarbowym złożyć formularz zgłoszenia aktualizacyjnego osoby fizycznej będącej podatnikiem (ZAP-3).

Obecnie nie ma obowiązku meldunku, także wizyta w gminie lub urzędzie miasta w tym zakresie nie jest obowiązkowa i formalności te zależą od Was samych. Pamiętajcie jednak, że niezależnie od meldunku warto zmienić adresy korespondencyjne w banku, czy u naszego pracodawcy.

Ubezpieczenie

Po przeniesieniu własności nowe mieszkanie, jest z formalnego punktu widzenia Wasze. W międzyczasie zapewne będziecie zajęci jego urządzaniem. Pomyślcie także o ubezpieczeniu na wypadek zalania, pożaru oraz innych zdarzeń (jak np. włamanie), które pozwoli uchronić Was od przykrych konsekwencji niechcianych sytuacji.

Ubezpieczenie mieszkania, zgłoszenie zmian w US i urzędzie miasta to jedne z podstawowych rzeczy, jakie należy zrobić jak najszybciej po zakupie mieszkania. Zdjęcie rawpixel.com z serwisu Freepik.

Kontakty z zarządcą

Podpisanie protokołu odbioru jest często okazją do zadeklarowania liczby osób, które będą tam mieszkać (co wpłynie m.in. na opłaty za wywóz śmieci). Jeśli tego nie zrobicie podczas odbioru, możecie otrzymać list od administracji z prośbą o udostępnienie danych i informacją o sposobie kontaktu z zarządcą. Liczbę osób, które będą mieszkać w mieszkaniu, można zmieniać w trakcie jego użytkowania.

Po kilku miesiącach powinniście otrzymać od zarządcy informację o pierwszym spotkaniu wspólnoty mieszkaniowej. Warto do niego dołączyć, aby mieć wpływ na bieżące tematy dotyczące osiedla i poznać innych mieszkańców.

Teraz jesteście gotowi, żeby w pełni cieszyć się swoim nowym mieszkaniem. Niech będzie dla Was wspaniałym miejscem do tworzenia historii.