Zielony renesans — rośliny trendem w polskich domach

Na skutek pandemii i związanych z nią obostrzeń, spora część osób zaczęła się interesować uprawą roślin w domowym zaciszu. Nie ma w tym nic dziwnego — były one namiastką przyrody, do której dostęp był mocno ograniczony podczas trwania lockdownu. Jakie rośliny królują w 2021 roku? Oto krótkie zestawienie najpopularniejszych gatunków.

Monstera dziurawa

Monstera dziurawa od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród polskich miłośników roślin. Co warto wiedzieć na jej temat? Naturalnie rośnie ona tropikalnych lasach równikowych Ameryki Południowej. To jedna z największych na świecie roślin doniczkowych.

Monstera dziurawa posiada duże, zielone, skórzaste, głęboko powycinane liście w kształcie serca. Wraz z wiekiem, znajdujące się na nich otwory stają się coraz większe. Dodatkowo, starsze rośliny mają długie, zwisające korzenie powietrzne. Monstera dziurawa zakwita rzadko. Jej kwiatostan przyjmuje postać kolby, którą otacza duża, biała pochwa. Po przekwitnięciu powstają stożkowate, pachnące, jadalne owoce zbliżone w smaku do ananasa.

Co warto wiedzieć na temat domowej uprawy monstery? Preferuje ona stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. W sezonie letnim należy ją podlewać raz w tygodniu, zimą — nieco rzadziej. Stanowisko dla monstery dziurawej powinno być jasne do półcienistego. Roślina ta nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalna temperatura dla monstery to między 18 a 22 stopnie Celsjusza. Jeżeli jest ona zbyt niska, na powierzchni liści zaczynają się tworzyć ciemne plamy. Monstera dziurawa najlepiej czuje się w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność. Co za tym idzie — warto pamiętać o regularnym spryskiwaniu jej liści odwapnioną wodą i przecieraniu ich wilgotną szmatką. Monsterę powinno się nawozić co 2 tygodnie w okresie od marca do sierpnia, wykorzystując do tego celu nawozy w płynie dedykowane roślinom o ozdobnych liściach. Do jej rozmnażania wykorzystuje się sadzonki wierzchołkowe lub przygotowane z kawałka łodygi.

Eszeweria

W polskich domach równie często spotkać można się z eszewerią. To wieloletnia roślina domowa z rodziny gruboszowatych. Posiada liście osadzone na krótkich pędach tworzące rozetki. Poszczególne gatunki eszewerii różnić mogą się od siebie kształtem liści, wielkością oraz barwą.

Roślina ta stanowi idealne rozwiązanie dla zabieganych osób — jest ona bowiem bardzo mało wymagająca. To sukulent liściowy magazynując wodę w liściach, który nie wymaga częstego podlewania i zraszania. Wiosną i latem wystarczy robić to co około 2 tygodnie, zimą — raz w miesiącu.

Eszeweria preferuje słoneczne miejsca i temperaturę na poziomie 20 stopni Celsjusza. Należy ją sadzić w specjalnej ziemi dla sukulentów i kaktusów lub uniwersalnym podłożu dla roślin doniczkowych, które zawiera 20% domieszkę piasku. W okresie od marca do lipca, roślinę tę powinno się nawozić przy pomocy dedykowanego preparatu. Co do przesadzania, odbywać powinno się ono co roku, na wiosnę.

Alokazja

W naszym zestawieniu nie mogło również zabraknąć alokazji (jej polska nazwa to zakleśń). To roślina z rodziny obrazkowatych, która rośnie w tropikalnych lasach południowo — wschodniej Azji. Jej cechą charakterystyczną są duże, strzałkowate, wzorzyste liście.

Najpopularniejszym gatunkiem tej tropikalnej rośliny jest alokazja amazońska, inaczej szkieletowa. Preferuje ona ciepłe, wilgotne środowisko. Alokazja najlepiej czuje się w temperaturze około 18 — 22 stopni Celsjusza, na słonecznym stanowisku. Nie powinna ona jednak stać w pełnym słońcu — skutkować może to bowiem przypaleniem liści. Podłoże dla alokazji powinno być próchnicze, żyzne i bogate w składniki pokarmowe mające lekko kwaśny odczyn. Do tego celu wykorzystać można mieszaninę gruboziarnistego piasku, ziemi próchniczej oraz przerobionego obornika. Roślinę tę najlepiej podlewać przed podsiąkanie. W tym celu, zanurzamy doniczkę w pojemniku z wodą na około 15 minut, wyjmujemy i czekamy aż nadmiar wody wypłynie.

Rośliny doniczkowe to doskonały sposób na ożywienie aranżacji wnętrza. Nie tylko cieszą one oko, lecz również zwiększają wilgotność powietrza i pomagają w walce ze smogiem. Opisane powyżej gatunki dobrze sprawdzą się nawet u tych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z domową uprawą.