Jak urządzić mały balkon? Poznaj 3 harmonijne aranżacje

W cyklu wideo Dobrze Urządzeni razem z ekspertami prezentujemy Wam ciekawe pomysły oraz dajemy dobre rady dotyczące urządzania mieszkań i przynależnych do nich części. W wakacyjnym odcinku Ania Pietraszek-Sawicka zajęła się przestrzenią, w której latem spędzamy najwięcej czasu: ogródkiem, tarasem i balkonem.

Razem z doświadczoną dekoratorką poznajemy sekrety harmonii i udowadniamy, że nawet na niewielkim balkoniku można urządzić estetyczne i spójne miejsce do odpoczynku i relaksu. Oto 3 aranżacje, które sprawdzą się u każdego i nie wymagają olbrzymiego budżetu.

Aranżacja w stylu marokańskim

Charakterystyczny dla kultur arabskich krąg, gdzie wszyscy rozmówcy są sobie równi, sprzyja swobodnym rozmowom w gronie rodziny i przyjaciół. Taką przestrzeń pełną wzajemności i bliskości można stworzyć nawet na małym balkonie. Centralnie umieszczone palenisko jest świetnym i oryginalnym uzupełnieniem dla bambusowych krzeseł, chodników, poduch i puf.

Pary kolorystyczne, w tym przypadku pufa i poduchy, dbają o spójność aranżacji. Wszelkie nawiązania do natury są tu mile widziane. Len, bawełna, drewno, nawet surowe jak w przypadku widocznego „mini-stolika” ciętego prosto z bala.

Aranżacja klasyczna

Druga aranżacja to wg Ani przestrzeń charakterna, cechująca się jednocześnie dobrym smakiem. Wyglądem przywołuje paryskie kamienice i ich niewielkie, acz stylowe balkony. Bazę stanowią tu designerskie metalowe krzesła i stolik, a przestrzeń dopełniają rośliny kojarzące się z Francją: oliwka, tymianek i koniecznie lawenda. Oprócz ziół, warto postawić na rododendrony. Aranżacja ta będzie idealna, gdy mamy do dyspozycji bardzo mało miejsca.

Nie musimy projektować naszego tarasu pod okoliczność, bo tak naprawdę to przestrzeń dla nas – tłumaczy dekoratorka.

Dwa krzesła, stolik plus chodniczek i donice to podstawa, do której w zależności od fascynacji danym stylem możemy dodawać charakterystyczne akcenty. Za pomocą kilku dodatków tę klasykę można w łatwy sposób przekształcić w boho (Bali, Indonezja) lub też dodać elementy charakterystyczne dla Maroka, jak pufy czy rattany.

Aranżacja klasyczna w wersji premium

Przykładem jak w szybki sposób zmienić aranżację klasyczną w coś wyjątkowego, jest trzeci pomysł Ani. Do aranżacji numer dwa dodajemy kilka dodatków, takich jak dłuższy lniany obrus, cooler z winem, chodniczek oraz cięte kwiaty, które mogą nawiązywać do klimatu miejsca, jakie chcemy stworzyć. Całości dopełniają lampiony. Pomysłów na granie aranżacją klasyczną jest mnóstwo, a ten – najprostszy – pokazuje jak wiele mogą zmienić dodatki.

Nie bójmy się małych balkonów. Małe balkony nie są przestrzenią, żeby wykorzystywać je na wieszanie prania. To są też przestrzenie do tego, by były dla Was drugim wnętrzem (…) przestrzenią która stanowi piękne miejsce do tego by w niej wypoczywać, relaksować się, spędzać czas mówi Ania Pietraszek-Sawicka, dekoratorka wnętrz.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z cyklu Dobrze Urządzeni, w którym poznacie w szczegółach wyżej przedstawione aranżacje: https://www.youtube.com/watch?v=x49ezKdcY8g