Jak urządzić małe mieszkanie

małe mieszkanie 2

małe mieszkanie 1Jak urządzić małe mieszkanie – zdjęcia

 

Niewielkie wnętrza to zazwyczaj duże wyzwanie, jeśli chodzi o ich urządzenie. Bardzo łatwo przytłoczyć je zbyt dużą liczbą kolorów, wzorów czy przedmiotów. Ważne, aby urządzając małe mieszkanie zachować umiar i zaaranżować wygodną, funkcjonalną przestrzeń, która będzie zachwycać zarówno pomysłem, jak i estetyką. Jak urządzić małe mieszkanie w bloku, podpowie Katarzyna Pastuszyńska, specjalista ds. aranżacji.

POMYSŁY NA MAŁE MIESZKANIE

Jasne wnętrza
Małe wnętrza nie lubią ciemnych barw. Szczególnie na ścianach i podłodze. Ciemne odcienie zamykają przestrzeń sprawiając, że pomieszczenie wydaje się jeszcze mniejsze. W małych wnętrzach idealnie sprawdzają się natomiast pastele, szczególnie te w ciepłych barwach – pomarańczy czy żółci. Jeśli chcemy ożywić nasz pokój czy sypialnię, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie farby odbijające światło. Pomogą „nasłonecznić” pomieszczenia. Jeśli zaś mamy do czynienia z pokojem o nieregularnych kształtach, albo chcemy optycznie oddalić jedną ze ścian, możemy pomalować bliższą ścianę na kolor jasny, a przeciwstawną – na odcień ciemniejszy.

Lustra
Lustro sprawdzi się w każdym wnętrzu. Według mnie jest idealnym dodatkiem nie tylko w łazience czy przedpokoju, ale także w salonie. Dla odważnych dobrym rozwiązaniem może być lustrzana ściana, która nada pomieszczeniu przestronności. W małych wnętrzach sprawdzą się także lustra o nieregularnych kształtach czy lustrzane narożniki ścian. Odbijające się w nim wnętrze zyska głębię.

Małe mieszkania – aranżacja

Do małych wnętrz doradzam meble mobilne – na kółkach; składane czy wsuwane jedno w drugie, jak np. zestawy stolików. Minimalizm to klucz do sukcesu w aranżacji małego mieszkania. I nie dotyczy to jedynie mebli, ale także dodatków. Zapomnijmy o firankach w kwiatki czy wymyślne wzorki i wybierzmy te najprostsze. Zamiast strojnych i kolorowych zasłon postawmy na te jednolite np. pastelowe. Także obicia mebli powinny być jasne i minimalistyczne. To proste zabiegi, które nadadzą wnętrzu lekkości i przestronności.

Fototapeta
W małych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się fototapeta. Ważne, aby przedstawiała przestrzenną panoramę tworzącą wrażenie głębi – długi most, ulicę czy nadmorski bulwar. Jeśli zamiast krajobrazu wolicie proste formy, warto postawić na fototapetę w pionowe lub poziome pasy. Te w pionie optycznie wydłużą pomieszczenie, zaś poziome poszerzą je. Tapetę najlepiej zastosować np. na jednej ze ścian.

Przechowywanie
Jak poradzić sobie z przechowywaniem w małym mieszkaniu? Trzeba nieco sprytu. Wykorzystujcie wszelkie schowki czy wnęki z przeznaczeniem na przechowywanie ubrań i sprzętów. Zrezygnujcie z uchwytów – niech otwieranie będzie na docisk. Wnętrze szaf projektujcie z wykorzystaniem każdego centymetra. Proponuję m. in. podział poszczególnych półek wg sezonów i częstotliwości użytkowania.

Urządzanie wnętrza to duża przyjemność, ale też wiele pracy. Dlatego warto skorzystać z prostych rozwiązań, które nawet na niewielkiej przestrzeni pozwolą nam stworzyć przejrzyste wnętrze. Umiejętne dopasowanie wszystkich elementów wpływa również na charakter danego pomieszczenia. Dlatego pamiętajmy, że w przypadku małej przestrzeni mniej znaczy więcej, a proste rozwiązania są często najlepsze. Warto więc poszukiwać pomysłów. Odmienione wnętrze od razu sprawi, że będziemy się w nim lepiej czuli i z chęcią będziemy spędzać w nim czas.

3 komentarzy do “Jak urządzić małe mieszkanie

  1. O zaletach luster w małych wnętrzach słyszał już chyba każdy, a mimo to wciąż w praktyce nie często są one stosowane. Standardowo wykorzystujemy je wyłącznie w łazienkach, korytarzach i ewentualnie sypialniach. To spory błąd, bo nawet w reprezentacyjnych salonach i praktycznych kuchniach, odpowiednio dobrane lustro, może prezentować się bardzo dobrze. 🙂

Brak komentarzy