Pomysły na wyeksponowanie zdjęć z zimowych podróży

Zdjęcia z zimowych wycieczek uwieczniają nasze szczęśliwe chwile, nie pozwalając przy tym umknąć nawet najmniejszemu wspomnieniu. Dzięki nim możemy w każdej chwili powrócić myślami do wspaniałych momentów.
Z pewnością warto więc zadbać o ich odpowiednie wyeksponowanie – najczęściej zawieszając je na ścianie lub ustawiając na półkach. Naszym celem jest stworzenie niepowtarzalnej dekoracji, która swoją wyjątkowością przyciągnie oczy domowników oraz gości. W tym zadaniu elementem niezbędnym są ramki do zdjęć.
Mając do wyboru szeroką gamę ramek w rozmaitych wzorach, z pewnością każdy dopasuje coś do stylu swojego mieszkania.

Foto: Pinterest

Czas na zakupy – wybieramy ramki

Nie każda ramka pasuje do każdego zdjęcia. Fotografie kolorowe świetnie prezentują się w najróżniejszych kształtach i rozmiarach, lecz należy pamiętać, że jeśli zdjęcie bogate jest w intensywne kolory, warto wybrać ramkę w tonacjach nieco spokojniejszych.

Foto: Pinterest

Z kolei fotografie w barwach stłumionych, np. czarno-białe czy sepia pięknie prezentują się w ramkach o odcieniach mocnych i wyrazistych oraz o kształtach standardowych.

Foto: Shutterstock

Warto też skusić się na usługę wywołania zdjęcia w większym formacie niż standardowe, lecz musimy pamiętać, że zakup ramki w niestandardowym rozmiarze może okazać się problematyczny. W takim przypadku z pomocą przychodzi oferta usług wykonania ramki na wymiar. Jednocześnie możemy ustalić jej styl według własnych preferencji i potrzeb.

Oczywiście należy zachować umiar w ilości detali, które w nadmiarze mogą powodować efekt przytłoczenia.

Na okrągło

Oryginalne ramki, zwykle z uwagi na kształt i strukturę, są znakomitym elementem przyciągającym wzrok. Jeśli zależy nam na niecodziennym i niestandardowym rozwiązaniu, śmiało możemy sięgnąć po ramki okrągłe. Dopasowanie fotografii do takiej ramki nie należy jednak do łatwych zadań, ponieważ bardzo często musimy zdjęcie zagiąć lub po prostu wyciąć, natomiast efekt będzie fantastyczny.

Zdjęcia w ramkach okrągłych wspaniale prezentują się wśród innych ramek w standardowych rozmiarach, dzięki czemu można stworzyć niebanalną kompozycję.

Coś innego – antyramy

Ciekawym i prostym rozwiązaniem jest zastosowanie antyram. Jak sama nazwa wskazuje, „antyrama” nie posiada ramki. Całość składa się zwykle z płyty pilśniowej oraz przezroczystego tworzywa lub szkła. Ten nowoczesny rodzaj oprawy pasuje praktycznie do każdego rodzaju wnętrza. Jest bardzo minimalistyczna i nie posiada dekoracyjnych elementów, a sklepy oferują bardzo zróżnicowane wymiary. Wykorzystanie antyram do wyeksponowania zdjęć z podróży z pewnością sprawdzi się w mieszkaniu minimalisty.

Multiramki – kilka zdjęć w jednej oprawie

Multiramka to połączenie kilku ramek. Dzięki niej uzyskamy estetyczny i szybki efekt –  umieścimy w niej kilka lub kilkanaście zdjęć od razu. W ten sposób otrzymujemy gotową aranżację, która jest prosta w instalacji.

 Multiramki utrzymane są zazwyczaj w jednolitym stylu, a ich forma jest bardzo prosta. Zwykle nie posiadają zbyt wielu elementów dekoracyjnych, a ich prostota powoduje, że z łatwością można dopasować je do wielu pomieszczeń.

Z uwagi na spory rozmiar, multiramki zawiesza się na ścianie, ponieważ z reguły nie posiadają podpórek i nie można postawić ich np. na półce.

Różnorodność tworzyw

Dawniej oprawy do zdjęć wykonywane były w większości z drewna. Obecnie drewno nadal jest cennym i ponadczasowym materiałem, jednak rynek oferuje nam ramki wykonane również z innych tworzyw. Oprawy często wykonuje się z tworzyw sztucznych, drewnopochodnych oraz metalu.

Foto shutterstock

Każda z nich nada wnętrzu osobliwy charakter i daje szansę na dopasowanie ich do każdego stylu mieszkania.

Ponadczasowe i eleganckie są ramki stalowe, które świetnie będą prezentować się w widocznym miejscu, np. w salonie.

Z pomocą różnorodnych ramek z pewnością uda się wspaniale wyeksponować zdjęcia z zimowych podróży. Wspólne oglądanie zdjęć nie tylko odświeża wspomnienia, ale korzystnie wpływa na budowanie relacji z bliskimi i jest doskonałym pomysłem na spędzenie czasu razem.

Przy tworzeniu rodzinnej galerii zdjęć pamiętajmy jednak o tym, by zachować umiar, ponieważ nadmiar elementów dekoracyjnych może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z porady specjalisty ds. aranżacji wnętrz, który swoją wiedzą i niebanalnymi pomysłami pomoże nam stworzyć doskonałą kompozycję, która swym urokiem przyciągnie oko nawet najbardziej wymagającego estety.