Mieszkania coraz bardziej smart

Rozwój technologii ma coraz większy wpływ na nasze życie, a takie urządzenia jak smartfon, tablet czy laptop nie służą już tylko do nauki, zabawy lub pracy. Dynamiczny rozwój technologiczny sprawił, że obecnie za ich pomocą można również m.in. sterować oświetleniem w mieszkaniu, uruchomić lub wyłączyć sprzęt gospodarstwa domowego oraz zamknąć okna. Technologia ta zwana „smart home”, to coraz popularniejsze rozwiązanie w naszych mieszkaniach.

System smart home, znany również jako inteligentny dom odpowiada za bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Za pomocą smart home można sterować alarmami antywłamaniowymi, regulować temperaturę w pomieszczeniach czy dostawę energii elektrycznej. Ponadto rozwiązanie to pozwala sterować roletami, żaluzjami czy bramą. A to i tak tylko część możliwości tego typu systemów.

Wybór odpowiedniego systemu zależy od potrzeb mieszkańców. Można zdecydować się na wersję podstawową, która pozwala na sterowanie światłem – zmianę natężenia, koloru, a także włączaniem i wyłączaniem światła. Oczywiście funkcje te można zastosować tylko w wybranym pomieszczeniu albo w całym mieszkaniu. Podstawą jest wybór odpowiednich żarówek i systemu sterowania.

W bardziej zaawansowanych opcjach oprócz oświetlenia można zdecydować się na system odsłaniania i zasłaniania rolet czy żaluzji, system otwierania bramy oraz drzwi, a także kontrolowanie klimatyzacji lub ogrzewania. Dodatkową opcją może być możliwość sterowania urządzeniami, a także ich zdalne wyłączenie np. w sytuacji, gdy po wyjściu z domu przypomnimy sobie o pozostawionym, włączonym do kontaktu żelazku.

Zastosowanie rozwiązań smart to nie tylko bezpieczeństwo, ale także oszczędność. Według danych producentów tego typu rozwiązań, pozwalają zaoszczędzić na zużyciu wody czy energii, a są to oszczędności rzędu nawet 30%. System wyłączy światło, jeśli nikogo nie będzie w mieszkaniu, zmniejszy temperaturę czy zamknie okno, aby nie wychładzać pomieszczenia.

Systemy inteligentnego domu zyskują na popularności, a w przypadku inwestycji o podwyższonym standardzie są już nieodłącznym elementem. Niewykluczone, że w najbliższych latach staną się podstawowym rozwiązaniem w przypadku większości inwestycji. A wtedy kontrolę nad całym mieszkaniem będziemy mieć w kieszeni.

4 komentarzy do “Mieszkania coraz bardziej smart

  1. Takie mieszkania są bardzo wygodne i łatwe do zarządzania, jednak ich największą wadą jest ryzyko jakie niesie brak prądu. Nagle okazuje się że nic nie możemy zrobić i jest to mocno problematyczne. Niemniej jednak takie mieszkania na pewno robią wrażenie.

  2. „Inteligentne domy” to przyszłość. Pozwalają nie tylko na wygodniejsze życie, ale także podnoszą standard naszego otoczenia.

  3. Póki co wysoka cena ciągle stoi na przeszkodzie większej popularyzacji tego typu smart rozwiązań, ale mam nadzieję, że w na przestrzeni dwóch czy trzech lat sytuacja ta ulegnie zmianie na korzyść.

Brak komentarzy