Rynek pierwotny czy wtórny, czyli na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Zakup mieszkania to zazwyczaj inwestycja długoterminowa – wymagająca nie tylko czasu i nakładu finansowego, ale także sporej wiedzy o możliwościach, jakie oferuje nam rynek nieruchomości. Wśród ogromnej liczby propozycji najwięcej wątpliwości budzi pytanie: historyczna kamienica czy nowoczesne budownictwo da nam większy zwrot?


Niepodważalną zaletą lokalu z rynku pierwotnego jest to, że jest on zupełnie nowe, a co za tym idzie spełnia dzisiejsze standardy. Nowoczesność objawia się nie tylko w konstrukcji i wyposażeniu budynku. Przekłada się również na rozwiązania zastosowane na całym osiedlu, które mają na celu ułatwienie życia jego mieszkańcom.
Rynku wtórnego z kolei bronią między innymi ponadczasowe kamienice. Niepodważalną zaletą tego typu budynków jest ich nieodparty urok i klimat. Bardzo często dużym atutem kamienic jest ich lokalizacja, zazwyczaj w samym sercu miasta.
Zatem powstaje pytanie – komfort nowego mieszkania czy urok starej kamienicy? Nim podejmiemy decyzję o kupnie własnego M, warto zauważyć zalety i wady obu propozycji oraz poznać odpowiedzi na kilka podstawowych pytań.

 

Jesteś gotowy na remont mieszkania?
Z racji swojego wieku, stan techniczny lokali z rynku wtórnego często pozostawia wiele do życzenia. Nierzadko oprócz standardowych prac decydując się na zakup używanego mieszkania, kupujący będzie zmuszony do wymiany całej instalacji, zarówno gazowej, jak i elektrycznej oraz podłączanie pionu kanalizacyjnego. Problem może pojawić się również w momencie wymiany okien. Z racji tego, że część budynków wpisuje się w historyczny krajobraz miasta, w wielu przypadkach konieczne będzie uzyskanie zgody konserwatora zabytków.

 

Masz samochód albo rower? Wózek dziecięcy?
Problem z parkingiem prawdopodobnie będą miały osoby, które zdecydują się na mieszkanie w kamienicy. Z racji ich usytuowania – często przy ruchliwych i wąskich uliczkach w centrum miasta – nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla danej posesji, a ich mieszkańcy najczęściej muszą korzystać z miejsc w obrębie tzw. strefy płatnego parkowania. Dla większego komfortu osób zmotoryzowanych nowe inwestycje coraz częściej oferują podziemne hale garażowe.
Również brak windy może okazać się problemem nie do przeskoczenia, szczególnie dla osób niepełnosprawnych lub rodzin z małymi dziećmi. W tym przypadku możemy wybrać jedną z dwóch alternatyw: zakup mieszkania na parterze w kamienicy lub zdecydować się na mieszkanie w nowym bloku, standardowo wyposażonym w windę.
Dodatkowo – z myślą o pasjonatach jednośladów nowe budynki coraz częściej oferują tzw. rowerownie – specjalne miejsca do przechowywania rowerów, usytuowane na parterze, dostępne tylko dla mieszkańców.

 
Liczysz na ciepłe mieszkanie?
Spore zalety mieszkania w kamienicy dostrzeżemy przede wszystkim latem, kiedy to grube ściany budynku zapewnią przyjemny chłód w upalne dni. Niestety zimą pojawia się druga strona medalu, a co za tym idzie, właściciele i najemcy mieszkań w kamienicach muszą liczyć się z wyższymi rachunkami w sezonie grzewczym. Powody są dwa. Po pierwsze wysokość mieszkania. Cechą charakterystyczną mieszkań w kamienicy są wysokie sufity, co wiąże się z większą przestrzenią do ogrzania. Po drugie, bardzo często stare budynki nie są podłączone do miejskiego ogrzewania, co zmusza właściciela do dodatkowej inwestycji w instalację grzewczą. Dla porównania większość nowych budynków jest podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej.

 
Lubisz zieleń i spokojną okolicę?
Skwer, ogródek czy plac zabaw to kluczowe argumenty przy wyborze mieszkania, na które zwrócą uwagę rodziny z dziećmi. W wąskich uliczkach, blisko centrum miasta raczej nie spotkamy placu zabaw czy też zielonej alei drzew. Z kolei przestrzeń wokół nowych inwestycji jest w pełni zagospodarowana, znajdują się tam nowe nasadzenia zieleni, dziedziniec, patio czy też bogato rozbudowane place rekreacyjne – a wszystko wyłącznie dla mieszkańców. Warto zaznaczyć, że nowe osiedla są też zwykle chronione, co gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom i ogranicza dostęp osób postronnych.
Przy podejmowaniu decyzji zakupowej warto również wiedzieć, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym są stabilne. A z czasem, gdy pomyślimy o odsprzedaży, wartość mieszkania będzie wyższa. Jednocześnie pamiętajmy, że zakup mieszkania z rynku wtórnego to dopiero pierwszy etap wydatków, które mogą wzrosnąć, jeśli zdecydujemy się na remont mieszkania czy wymianę instalacji.

Komentarz do “Rynek pierwotny czy wtórny, czyli na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Brak komentarzy