Lokal użytkowy – na co zwrócić uwagę przy takiej inwestycji?

Inflacja nie odpuszcza – wartość naszych oszczędności spada i spędza to sen z powiek tych, którzy zgromadzili na swoich kontach większe środki. Wielu ekonomistów przekonuje, że to dobry czas na inwestycje – dzięki właściwemu lokowaniu środków możemy nie tylko ochronić swoje oszczędności, ale, w dłuższej perspektywie, także zyskać. Jedną ta takich inwestycji jest nieruchomość. Dzisiaj skupimy się na biznesowym aspekcie – lokalach użytkowych.

Dla siebie czy pod wynajem?

Jeśli masz swój pomysł na biznes lub od lat go prowadzisz, a poszukujesz nowej, lepszej lokalizacji, zamiast wynajmu warto rozważyć inwestycję we własny lokal. Jego wybór będzie uzależniony przede wszystkim od charakteru prowadzonej przez Ciebie działalności. Wymogi stawiane lokalom różnią się bowiem w zależności od branży – inne przepisy prawne będą miały zastosowanie w gastronomii, jeszcze inne w handlu, czy w przypadku gabinetu kosmetycznego.

Foto: Pixabay.com

Twój biznes będzie także determinował metraż poszukiwanego lokalu – jeśli to działalność, która potrzebuje sporo miejsca na ekspozycję lub podręczny magazyn, wielkość lokalu automatycznie będzie musiała być większa niż w przypadku butikowego salonu Spa czy fryzjera.

Jeśli jednak nie planujesz rozpoczęcia czy rozwoju własnego biznesu, możesz zakupić taki lokali inwestycyjnie – by później wynająć go i zapewnić sobie z tego tytułu stałe źródło dochodu.

Twój sukces będzie zależał od znalezienia potencjalnych najemców. Warto określić swój target już na etapie wyboru lokalizacji. Właściciele małych sklepów czy gabinetów kosmetycznych chętniej wynajmą lokal przy dużych osiedlach, gdzie znajdzie się ich wielu potencjalnych klientów. Takie informacje będzie można wykorzystać potem w prospekcie informacyjnym czy ogłoszeniu najmu. Dobrze zatem od początku przewidzieć, co będzie istotne dla potencjalnego najemcy.

Lokalizacja i położenie

Lokalizacja takiego lokalu może wprost przełożyć się na jego sukces – położone przy ruchliwych ulicach przyciągają klientów – nie tylko lokalnych. Dobra widoczność, dostęp z ulicy, miejsca parkingowe nieopodal – to wszystko wpływa na popularność lokalu.

Foto: Pixabay.com

Nie bez znaczenia będą także najbliższa okolica. Dobre połączenie komunikacyjne – np. lokalizacja przy pętli tramwajowej lub autobusowej tak jak w przypadku naszej inwestycji Przy Unii w Poznaniu – to stały dopływ nowych klientów. Dobrze mają się zazwyczaj także lokale położone w pobliżu dużych zakładów pracy, urzędów czy placówek edukacyjnych. Jeśli okolica dopiero się rozbuduje, warto sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego.

Dla niektórych działalności znaczenie będzie miało także położenie lokalu względem stron świata. Południowa, słoneczna ekspozycja okien może być dla niektórych biznesów sporą zaletą, a w innych przypadkach wręcz przeciwnie.

Zakup lokalu użytkowego – przydatna checklista

W obecnych czasach każda inwestycja musi być dobrze przemyślana. Aby ułatwić sobie przygotowanie do niej, możesz skorzystać z poniżej listy.

Foto: Pixabay.com
  1. Określ cel swojej inwestycji (lokal dla własnego biznesu czy na wynajem?)
  2. Dopasuj lokalizację do rodzaju prowadzonego biznesu (nie obędzie się bez osobistej wizji lokalnej i to najlepiej w różnych dniach i porach dnia)
  3. Określ metraż, który Cię interesuje
  4. Weź pod uwagę też potencjalne miejsca parkingowe (to szczególnie istotne, gdy klienci będą przyjeżdżać do Ciebie samochodem, jeśli raczej nastawiasz się na lokalnych nabywców ten aspekt nie będzie aż tak ważny)
  5. Zrób research i wybierz kilka pasujących ofert – weź pod uwagę wszystkie powyższe aspekty
  6. Porównaj koszty – weź pod uwagę nie tylko sam koszt zakupu, ale i koszty eksploatacji
Foto: Pixabay.com

Podsumowując, lokale użytkowe odgrywają ważną rolę w sukcesie firm wszystkich rozmiarów i typów. Wybierając odpowiednią lokalizację i dostosowując nieruchomość do swoich potrzeb, firmy mogą się rozwijać bardziej dynamicznie. Niezależnie od tego, czy firma dopiero rozpoczyna działalność, czy też chce się rozwijać, inwestowanie w lokale użytkowe może pomóc w ustawieniu ich na drodze do długofalowego sukcesu.