Domowa renowacja mebli

W prawie każdym mieszkaniu znajdują się stare meble, które nie pasują już do wystroju, ale jeszcze nie nadają się na śmietnik. Często drażnią swoim wyglądem i tak do końca nie wiadomo, co z nimi zrobić. Na szczęście jest kilka prostych sposobów na to, aby znów spojrzeć na te sprzęty z zachwytem.

Foto: Pixabay.com

Odświeżanie drewnianych mebli

Stare drewniane komody i szafy to meble, które mają w sobie coś wyjątkowego. Niestety, często są nadwyrężone przez czas i wtedy tracą swój urok. Dobra wiadomość: tego typu meble można łatwo odnowić i przywrócić im dawny wygląd. Jak? Najpierw musimy zedrzeć wierzchnią warstwę lakieru i zeszlifować powierzchnię. Najlepiej użyć do tego papieru ściernego lub wełny stalowej. Następnie całą powierzchnię trzeba odtłuścić i pomalować kilkoma warstwami bejcy. Dzięki temu mebel będzie wyglądał jak nowy. Możemy odświeżyć także metalowe wykończenia lub zdobienia. Najlepiej użyć do tego farby do metalu – można ją znaleźć w wielu kolorach: srebrnym, złotym czy miedzianym.

Foto: Pixabay.com

Malowanie starych mebli

Odświeżanie mebli to jedna sprawa, ale nadanie im całkiem nowego życia to coś innego. Czasem wystarczy jedynie zmiana koloru. W wielu mieszkaniach zalegają stare, niemodne stoły, meblościanki lub szafy, które pamiętają młodość naszych rodziców. Tego typu mebli nie warto odświeżać, bo najczęściej nie pasują już współczesnego mieszkania. Warto natomiast zmienić ich wygląd tak, aby mogły się wpisać się w dzisiejsze standardy.

Trzeba zacząć od dokładnego wyczyszczenia starego sprzętu z kurzu i innych zanieczyszczeń, a następnie odtłuścić powierzchnię. Najlepiej użyć do tego octu lub benzyny ekstrakcyjnej. Jeżeli mebel jest z okleiny, to po tych pracach wstępnych możemy przystąpić do malowania. W przypadku mebla z drewna musimy pamiętać o starannym zeszlifowaniu powierzchni. Do malowania powinniśmy użyć specjalnej farby, którą można znaleźć w wielu kolorach.

Postarzanie mebli

Wobec sprzętów, które zdążyły się nam opatrzeć, można zastosować zabieg odwrotny: po prostu sztucznie je postarzeć. Dzięki temu nasze mieszkanie uzyska magiczny, niepowtarzalny klimat. Wystarczy kilka prostych technik. 

Foto: Pixabay.com

Jedną z bardziej efektowych metod jest tak zwana przecierka, a najlepszy efekt uzyskamy na pobielonej powierzchni. W tym celu musimy pomalować stary mebel na biało kilkoma warstwami farby, a następnie przetrzeć go papierem ściernym. Najlepiej to będzie wyglądać na krawędziach – uzyskamy wtedy najbardziej realistyczny efekt.

Inną metodą jest patynowanie mebli. Metoda ta stosowana jest wyłącznie do mebli drewnianych i polega na efekcie delikatnych przetarć. Uzyskujemy je poprzez równomierne nałożenie – gąbką lub ściereczką – ciemnobrązowej bejcy. Na końcu pokrywamy drewno ochronną warstwą lakieru. Pamiętajmy, że wcześniej mebel musi być pozbawiony starej warstwy bejcy lub lakieru.