Problemy z wentylacją? Sprawdź jak możesz ich uniknąć!

Wentylacja to jeden z ostatnich aspektów, które bierzemy pod uwagę podczas odbioru mieszkania. Jeśli jest z nią coś nie tak, dowiemy się o tym dopiero podczas regularnego użytkowania. Parujące okna, ciąg wsteczny, zapachy z innych mieszkań, stukanie i inne hałasy. Jak uniknąć problemów i mieszkać komfortowo? Podpowiadamy!

Wyspa to hit nowoczesnych aranżacji, ale wymaga wykwalifikowanej ekipy, aby dobrze podłączyć okap, zwłaszcza w suficie podwieszanym. Dodatkowo nie może on mieć za dużej mocy. Zdjęcie Frames For Your Heart z serwisu Unsplash.com

Wprowadzając się do nowego mieszkania często borykamy się z różnymi wyzwaniami, a jednym z nich jest nieprawidłowe działanie systemu wentylacji. Hałasy, intensywny zapach papierosów czy gotowania dochodzące z sąsiednich mieszkań mogą przysporzyć wielu negatywnych emocji. Często wtedy udajemy się do zarządcy lub dewelopera, aby zgłosić usterkę. Nie wszyscy bowiem wiemy, że 90 proc. problemów z wentylacją to sprawka sąsiadów lub nas samych. System z założenia jest dostosowany do liczby mieszkań i na etapie wykonawstwa bardzo rzadko dochodzi do nieprawidłowości. Pojawiają się one jak grzyby po deszczu dopiero po przekazaniu mieszkań ich właścicielom.

Okap szefa kuchni? Nie potrzebujesz go!

Zazwyczaj problemy z instalacją wentylacyjną są wynikiem nieprawidłowych modyfikacji czy błędów ekip wykończeniowych. Jedną z najczęstszych pomyłek jest montaż okapów o zbyt dużej mocy. Choć z pozoru może to wydawać się rozsądne, to jednak zakłóca równowagę systemu wentylacji w całym pionie, a niekiedy nawet na całej klatce schodowej. Uwierzcie, nie potrzebujecie okapu klasy gastronomicznej!

Odpowiedni dobór okapu to klucz do utrzymania właściwego działania całego systemu. Każde mieszkanie jest elementem większej układanki, a nasze działania mogą wpłynąć na komfort życia innych. W dokumentacji mieszkania powinniśmy każdorazowo otrzymać zalecenia i wymagania dotyczące montażu elementów wentylacji. Jeśli z jakichś względów wytyczne nie zostały dostarczone, poprośmy o nie przedstawiciela działu sprzedaży dewelopera. Uczulajmy też sąsiadów, że w przypadku wentylacji musimy grać w jednym zespole i komfort innych nie może oznaczać krzywdy drugich.

Uważajmy na błędy ekip wykończeniowych!

Innym problemem z wentylacją (czasem u nas, a czasem u innych) są błędy popełniane przez ekipy wykończeniowe. Podłączenie okapu do niewłaściwego szachtu, zaklejenie kominów pianką montażową czy założenie klapy zwrotnej wątpliwej jakości to tylko nieliczne przykłady grzeszków, jakie popełniają ekipy remontowe. Warto być czujnym i wybrać profesjonalistów, którzy rozumieją istotę poprawnego działania systemu wentylacyjnego.

Dobrze działająca wentylacja to podstawa komfortu w mieszkaniu. Dobrze zapoznaj się z dokumentacją techniczną, aby nie uprzykrzyć życia sobie i sąsiadom. Zdjęcie diana.grytsku z serwisu Freepik.

Jak poprawić wentylację bez naruszania systemu?

Dla tych z Was, którzy chcą poprawić wentylację bez naruszania pierwotnego systemu, a jednocześnie narzekają na zbyt silny wiatr z okolic okien, mamy kilka wskazówek. Pierwsza z nich, szczególnie ważna teraz: zacznij od ustawienia okna w tryb zimowy.

Odpowiednia regulacja okien to podstawa. Nie zaklejaj otworów wentylacyjnych na górze okna, zamiast tego ustaw stolarkę w tryb zimowy. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z porady fachowca. Zdjęcie pressfoto z serwisu Freepik.com.

Zimowy tryb okien to nie tylko oszczędność energii, ale także sposób na skuteczne wietrzenie mieszkania. Pozwala to na naturalny przewiew powietrza bez konieczności zaklejania otworów nawiewnych w oknach. Wystarczy otworzyć okno i przekręcić okrągłe elementy na ościeżnicy żłobieniem w stronę uszczelki (bliżej szyby), aby zmniejszyć wymianę powietrza i uniknąć strat ciepła. Zazwyczaj na jednym skrzydle znajduje się kilka takich cylindrycznych elementów ze żłobieniem. W większości wypadków element należy chwycić kombinerkami, pociągnąć delikatnie do siebie, po czym obrócić w pożądanym kierunku. Niektóre systemy działają na klucz imbusowy, inne da się swobodnie przestawić bez użycia narzędzi. W razie wątpliwości zerknij na YouTube.

Pamiętaj także o codziennym wietrzeniu. To prosta zasada, ale często pomijana. Codzienne krótkie wietrzenie pomaga utrzymać świeże powietrze w pomieszczeniach, eliminując przykre zapachy i poprawiając jakość powietrza. Do tego dbaj o regularne czyszczenie elementów wentylacji. Filtry wymagają regularnej konserwacji. Zaniedbanie tego elementu może prowadzić do zaburzeń w działaniu systemu. Pamiętajcie o czyszczeniu filtrów co kilka miesięcy, aby utrzymać wentylację w pełnej sprawności.