Biuro w salonie – proste triki wnętrzarskie

Pandemia przyspieszyła zmiany na rynku pracy o dobrych kilka lat. Na pracę zdalną lub hybrydową przeszła większość firm, a wielu pracowników polubiło ją na tyle, że nie prędko zechcą wrócić do biur. To właśnie z myślą o nich dekoratorka wnętrz Ania Pietraszek-Sawicka przygotowała kilka rad dotyczących aranżacji domowego biura.

Jak sprawić, by praca z domu była równie efektywna, jak praca w biurze? Oprócz umiejętności oddzielenia służbowych spraw od domowych obowiązków, niezwykle ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do pracy. Idealną przestrzenią jest osobny gabinet, ale nie wszyscy mogą pozwolić sobie na taki luksus.

A co z sypialnią? Pamiętajmy, że powinna ona pozostać naszym miejscem odpoczynku i relaksu, dlatego by zachować jej harmonię nie rekomendujemy Wam wydzielania w niej miejsca na biuro. Kompromisem jest salon i to właśnie w nim wraz z ekspertką cyklu wideo Dobrze Urządzeni będziemy tworzyć funkcjonalne miejsce do pracy zdalnej.

Jak więc zaaranżować w salonie przestrzeń, w której będzie nam się miło pracowało?

W blasku naturalnego światła

Garść porad dotyczących idealnego miejsca do pracy w salonie zaczynamy od wyboru lokalizacji biurka. Pierwsza podpowiedź wydaje się trywialna, ale najprostsze rozwiązania są zwykle najlepsze! Wstawienie biurka w aktualnie wolną przestrzeń oszczędzi nam czasu i kłopotu związanego z reorganizacją całego salonu.

Idealnie, gdy mamy nieco wolnej przestrzeni w pobliżu okna. Im więcej naturalnego światła, tym lepszy będzie komfort naszej pracy. Nie bójmy się stawiać biurka przy oknie balkonowym. Takie miejsce zapewni przyjemny widok w chwilach przerw od pracy, ale także odciąży nasz wzrok. Przy bardzo doświetlonych salonach odpowiednie nasycenie światła możemy regulować, np. za pomocą rolet dzień/noc.

Idealne biurko

Warto wybrać biurko, które kolorystycznie wpisze się w pozostałe elementy salonu: nie będzie dominować i dobrze skomponuje się z całością. W naszym przykładzie jasne drewno wprowadza poczucie lekkości i naturalności. Nie sprawia wrażenia przeniesionego żywcem z normalnego biura do mieszkania. Trzy szuflady pomogą zapanować nad dokumentami. Szerokość biurka powinna być wystarczająca dla swobodnej pracy rąk, ale nie przesadzajmy z nią, by nie zmniejszać przestrzeni salonu.

W materiale wideo Ania przedstawia wiele argumentów za wyborem odpowiedniego mebla, wskazując na szereg cech, a także porównując dwa rożne biurka.

Jeśli zdecydujecie się na biurko, zwróćcie uwagę na jego wszystkie szczegóły. Blat, nogi, liczba szuflad, materiał. Wszystkie te elementy składają się na sukces aranżacji mówi Ania Pietraszek-Sawicka, dekoratorka wnętrz.

Praca w przytulnym mieszkaniu

Jeśli wielkość Waszego salonu nie pozwala na dostawienie kolejnego mebla w postaci biurka, nie oznacza to, że wszystko stracone. Pracę zdalną można świadczyć skutecznie także z kanapy. Do tego niezbędna nam będzie specjalistyczna podkładka, choć sprytni rodzice, tacy jak Ania, radzą sobie jeszcze inaczej. Nasza dekoratorka radzi, że do tego celu można wykorzystać deskę do balansowania dziecka.

Dzielenie przestrzeni na strefy

W rozważaniach na temat pracy zdalnej wraca temat, który poruszaliśmy już wcześniej na naszym blogu, mianowicie dzielenia mieszkania na strefy. Okazuje się, że porzucając schemat myślowy, wg którego wszystkie meble powinny stać przy ścianach, otwieramy się na multum świetnych pomysłów związanych z aranżacją wnętrz. Ania podpowiada, że kanapę z powodzeniem można uczynić centralnym meblem w salonie. Tym prostym ruchem zyskujemy miejsce przy ścianie, gdzie może stanąć biurko. Obejrzyjcie jakie to proste!

Praca przy stole

Było biurko, była kanapa, czas więc na kolejny mebel, przy którym możecie pracować. Mowa o stole. Znajduje się on w praktycznie każdym mieszkaniu i jest alternatywą biurka, gdy brak na nie miejsca. Do pracy sprawdzi się też nieco lepiej pod względem komfortu niż kanapa. Jakie rady ma Ania dla pracujących przy stołach?

Kluczowy jest porządek. Na stole trzymajmy tylko te rzeczy, które są nam niezbędne do pracy: laptop, notatnik, długopis, myszkę. Pozostałe możemy trzymać w zasięgu ręki w pomocnym organizerze. Sterta kabli i przedmiotów, z których aktualnie nie korzystamy, zdecydowanie obniża jakość naszej pracy i poczucie kontroli nad obowiązkami.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, w którym poznacie w szczegółach wyżej przedstawione aranżacje: https://www.youtube.com/watch?v=Oc7apBfzBNw

2 komentarzy do “Biuro w salonie – proste triki wnętrzarskie

  1. Karolina_S says:

    Mieć biuro w salonie? Zupełna zazdrość. Sam nie mam wystarczająco dużego metrażu, aby poświęcić na to część swojego mieszkania Poznań posiada całkiem bogatą ofertę mieszkaniową i chyba zwrócę na to większą uwagę.

  2. Majkka says:

    Sama myślałam nad tym, aby zakupić sobie mieszkanie z własnym biurem. Prowadzę własną firmę księgową, więc na pewno przyda mi się odpowiednie biuro nieruchomości Koszalin to dosyć ciężkie miasto, jeśli chodzi o rozpoczęcie poszukiwań, jednak udało mi się znaleźć dobrą agencję.

Brak komentarzy