11 rzeczy, które musisz zrobić w mieszkaniu przed urlopem

Wakacje się kończą, ale nie oznacza to końca sezonu urlopowego. Jesień sprzyja wojażom do miejsc, w których w lipcu i sierpniu jest zbyt upalnie. Niezależnie od pory roku, warto przygotować mieszkanie na dłuższą nieobecność. Dzięki temu poradnikowi nie zapomnicie o niczym istotnym przed wyjazdem.

Z  naszą listą łatwiej będzie zaplanować ostatnie dni przed urlopem. Zdjęcie ze zbiorów Freepik.com.

Zacznijmy od rzeczy, które trzeba zaplanować nieco wcześniej. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, wyślijcie do brokera prośbę o wycenę ubezpieczenia Waszego mieszkania od włamania z rabunkiem, zalania oraz pożaru. Szybko załatwicie formalności przez Internet. Ceny nie są wygórowane, a głowa pozostanie spokojna na wakacjach.

2. Wyłącz zbędne źródła zasilania

Nawet jeśli mieszkanie jest ubezpieczone, warto ograniczyć do minimum konsekwencje nieprzyjemnych zdarzeń. Jedną z największych obaw ludzi wyjeżdżających na wakacje jest możliwe spięcie w urządzeniach elektrycznych, skutkujące pożarem. Zajrzyjcie do swojej rozdzielnicy elektrycznej, powszechnie nazywanej skrzynką na bezpieczniki.

Dobrze rozplanowana instalacja ma możliwość odłączenia dopływu prądu nie tylko do poszczególnych pomieszczeń, ale również sprzętów. Wyłączcie bezpieczniki odpowiedzialne za oświetlenie i gniazda, pamiętajcie jednak, by nie odłączyć od zasilania gniazda lodówki. Lodówkę przełączcie w tryb wakacyjny, większość nowoczesnych urządzeń AGD go posiada. Zjedzcie lub zamroźcie produkty, które w czasie wyjazdu mogą się zepsuć.

3. Zabierz cenne rzeczy z balkonu

Rower, hulajnoga elektryczna, orbitrek… wszelkiego rodzaju wartościowe rzeczy warto wstawić do mieszkania przed urlopem, by zmniejszyć ryzyko ich kradzieży.

Przedmioty pozostawione na balkonie kuszą złodziei. Zdjęcie autorstwa Diri z Unsplash.com.

4. Odetnij dopływ wody

Za maskownicami bądź specjalnymi drzwiczkami w łazience, a w kuchni najczęściej pod zlewem znajdziecie zawory umożliwiające odcięcie dopływu wody. Nigdy nie wiadomo, kiedy instalacja może się rozszczelnić, ale lepiej, żeby nie stało się to w trakcie Waszego urlopu.

5. Posprzątaj i wyrzuć śmieci

Dobrze wiecie, że po urlopie, tuż przed powrotem do normalnego trybu życia, często zmagacie się z tzw. depresją powakacyjną. O wiele łatwiej będzie Wam znieść ten stan, gdy wrócicie do czystego mieszkania! Zamiast myśleć o czekającej Was pracy i sprzątaniu, będziecie mogli skupić umysł tylko na ważnych obowiązkach. Poza tym, chyba nie chcecie poczuć nieopróżnionego kosza na śmieci po dwóch tygodniach, dlatego pamiętajcie o wyrzuceniu wszelkich odpadków.

6. Zamknij okna

Ale czy na pewno? Przecież najgorsze co może być, to wrócić do zaduchu. To zależy czy zostawiacie w domu zwierzę, np. kota. Jeśli tak i ktoś ze znajomych lub rodziny przyjdzie go nakarmić i napoić, zostawmy uchylone okno. Ta osoba wiedząc o zbliżającej się burzy na pewno je zamknie. Co innego, gdy zostawiacie mieszkanie puste i wiecie, że nikt się w nim nie pojawi. Wtedy zamknijcie wszystkie okna, ponieważ deszcz może zalać mieszkanie nawet przy oknie ustawionym w pozycji uchylonej. Złodzieje także łatwo sobie radzą z otwieraniem takich okien.

Twoja lodówka będzie Ci wdzięczna za pozostawienie jej w trybie wakacyjnym. To także niższe rachunki za prąd. Zdjęcie z zasobów Freepik.com.

7. A może rolety?

Roleta antywłamaniowa to zawsze dobry pomysł na dodatkowe zabezpieczenie mieszkania. Jeśli je macie, możecie uchylić okna i spuścić rolety. Gdy brak rolet w mieszkaniu, a mieszkacie stosunkowo nisko, warto o nich pomyśleć. Nawet przy monitorowanym osiedlu i ochronie zdarzały się przypadki włamań z kradzieżą do mieszkań na parterze.

8. Zorganizuj opiekę nad zwierzętami

Jeśli nie możesz zabrać ze sobą zwierzaka na wakacje, zaplanuj mu pobyt w hotelu dla zwierząt, niezależnie od tego,czy jest psem, kotem, chomikiem lub wężem. Na rynku istnieją automatyczne dozowniki jedzenia i wody oraz pojemne kuwety, jednak nawet taki domator jak kot lepiej będzie się czuł w towarzystwie ludzi i innych zwierząt. No chyba, że możecie kogoś poprosić o pomoc, wtedy przeczytajcie następny punkt.

Kiedy pora rozstać się na chwilę z czworonogiem, warto poprosić o pomoc sprawdzoną osobę bądź zabrać zwierzę do specjalnego hotelu. Zdjęcie ze zbiorów Freepik.com.

9. Poproś o pomoc kogoś bliskiego

Rodzina, znajomi, dobrzy sąsiedzi. Jeśli macie kogoś, komu możecie zaufać, nic nie szkodzi, by zostawić mu klucze do mieszkania z prośbą o nakarmienie kota, przewietrzenie czy podlanie kwiatów. Nawet najlepsze technologie mogą zawieść, a przecież zdrowie naszych pupili i roślin jest najważniejsze. Nie zapomnijcie o pozostawieniu na stole w kuchni liściku z podziękowaniami dla Waszego opiekuna mieszkania, pokuście się o jakiś prezent dla niego, a na pewno będzie mu miło!

10. Podlej kwiaty

Osobom, które posiadają w mieszkaniach kwiaty, ale nie mają nikogo pod ręką, kto mógłby je podlać, polecamy automatyczne systemy i konewki do nawadniania roślin, które można z łatwością znaleźć w marketach budowlanych i Internecie. Takie urządzenie posiada najczęściej zestaw rurek, którymi doprowadza wodę do roślin. Należy jedną z końcówek podłączyć do źródła wody bądź do wiadra i ustawić parametry, a potem już tylko cieszyć się wakacyjną wolnością.

Automatyczne systemy do nawadniania to świetny wynalazek, ale przy dużej liczbie kwiatów nie ma jak ręka sąsiada. Zdjęcie autorstwa Jane Palash z Unsplash.com.

11. Sprawdź wszystko dwa, albo i trzy razy

Zanim wyjdziecie, sprawdźcie wszystko dwa razy. Czy w pralce nie zalega nierozładowane pranie? Czy macie zapasowe klucze? Kuchenka wyłączona? A Telewizor? Kwiaty podlane? Kosz opróżniony? Zwierzęta nakarmione? Znajomi poinformowani, kiedy mają przyjść? Dzięki sprawdzeniu wszystkich tych rzeczy unikniecie myśli „na pewno o czymś zapomniałem”, pojawiającej się często już na pokładzie samolotu.

Gotowym i pewnym bezpiecznego mieszkania życzymy udanego urlopu!

Uff – jak gorąco! Jak uciec przed upałem w mieszkaniu?

Lato to upragniony czas wakacji i odpoczynku, ale upały, które przynosi, mocno dają się we znaki zwłaszcza w mieszkaniach. Jak przygotować się do odparcia tropikalnych temperatur i odpocząć od letniego słońca w swoim M?

Nie możesz oderwać się od wiatraka? Sprawdź nasze porady na ochłodzenie mieszkania. Zdjęcie ze strony Freepik.com.

Właściwa ekspozycja

Położenie mieszkania względem kierunków świata ma fundamentalne znaczenie dla panujących w nim warunków. Osoby, które nie czują się dobrze w wysokich temperaturach, powinny o tym pamiętać już na etapie wyboru swojego nowego M.

Największy wzrost temperatur, zwłaszcza w miesiącach letnich, przynosi ekspozycja zachodnia. Światło jest przy niej bardzo ostre, a słońce operuje w przestrzeni przez większą część dnia. Najniższe temperatury pomieszczeń przez wszystkie miesiące w roku daje z kolei ekspozycja północna. Pokoje skierowane na północ są najsłabiej doświetlone i zapewniają ucieczkę przed upałem. Z powodzeniem można zaplanować w nich sypialnię bądź gabinet.

Kompromisem jest ekspozycja południowo-zachodnia zapewniająca duże doświetlenie – tak ważne w utrzymaniu dobrego samopoczucia przez cały rok – przy niewysokim wzroście temperatury w ciągu dnia. Dla pomieszczeń, w których chcecie widzieć słońce tylko rano, np. w kuchni, idealna będzie ekspozycja wschodnia. Nie ma przecież nic gorszego w upalnym dniu niż gotowanie obiadu w pełnym nasłonecznieniu.

Mieszkania o południowo-zachodniej ekspozycji to kompromis pomiędzy światłem, a komfortem termicznym. Zdjęcie autorstwa Daniila Silanteva z Unsplash.com.

Panowanie nad światłem

Jeśli nie udało Wam się kupić mieszkania z idealną ekspozycją (zazwyczaj są nieco droższe i sprzedają się jak ciepłe bułeczki), nic straconego. Walkę z upałem można prowadzić skutecznie na wielu frontach, zaczynając od sposobów na regulację napływu światła do mieszkania.

Jeśli mieszkacie na parterze, przyjemne z pożytecznym połączą rolety antywłamaniowe. Będziecie mogli dzięki nim kontrolować stopień nasłonecznienia pomieszczeń, a jednocześnie zapewnią one bezpieczeństwo podczas wakacyjnych wyjazdów i komfort powrotu do chłodniejszego mieszkania.

Dla ceniących estetykę rekomendujemy grube, mięsiste kotary w modnych kolorach, np. indygo lub żółci, a najlepiej ich połączenie. Im mniej transparentny materiał, tym niższą temperaturę zachowacie w mieszkaniu. Różnica może wynieść nawet kilka stopni! Podobnie rzecz ma się z roletami. W walce z upałem dobrze sprawdzają się rolety dzień-noc, w których z łatwością da się regulować natężenie wpadającego do mieszkania światła.

Połączenie grubych kurtyn i żaluzji to gwarancja zacienionego mieszkania. Zdjęcie autorstwa Ariel z Unsplash.com.

Ujarzmianie powietrza

Już nasze babcie wiedziały, że podczas upałów – paradoksalnie – nie powinno się otwierać okien. Wpuszczamy wtedy gorące powietrze z zewnątrz i temperatura po jakimś czasie się wyrównuje. Nikt nie chce mieć 30 stopni na plusie w środku! Co jednak z równie ważnym wietrzeniem pomieszczenia?

Skuteczna porada na upalne dni to zostawienie okien otwartych na noc, najlepiej przy zastosowaniu moskitier, a następnie zamknięcie ich na cały dzień. W nocy nastąpi całkowita wymiana powietrza, a temperatura pomieszczeń powinna się schłodzić do ok. 22 stopni. Zamykając okna i zasłaniając kotary lub rolety, powinniście być ją w stanie utrzymać na komfortowym poziomie przez kilka godzin.

Gdyby mimo wszystko nadal było wam gorąco i duszno, co dzieje się zwłaszcza przy wspomnianej ekspozycji zachodniej, zastanówcie się nad przenośnym wiatrakiem lub wentylatorem. W elektromarketach znajdziecie szeroką gamę produktów. Najlepiej kupować je przed albo po sezonie, aby uniknąć rozczarowania i pustych półek.

Największą sprawność zapewniają wiatraki sufitowe, ale to propozycja wyłącznie dla odważnych: niemałym wyzwaniem jest znalezienie wiatraka, który będzie wyglądał dobrze i nowocześnie, nie wpływając negatywnie na estetykę pomieszczeń. Do tego w grę wchodzi skomplikowany montaż.

Jeden z niewielu wentylatorów sufitowych, które możemy uznać za gustowne. Źródło: Freepik.com.

Macie już wiatrak przenośny? Zastosujcie prosty trik. Kupcie lub zróbcie kostki lodu i wrzućcie je do miski, a następnie postawcie naprzeciw obracających się łopat. Mroźna, umilająca letni czas fala chłodnego powietrza gwarantowana. Dobrze działa też chodzenie na bosaka po terakocie lub trzymanie nóg w misce z zimną wodą.

Chłodź mieszkanie jak ekspert

Jeśli wszystkie wyżej wymienione sposoby na ochłodzenie mieszkania nie skutkują lub z natury bliżej wam do pingwinów, a do normalnego funkcjonowania potrzebujecie temperatury niższej niż 23 stopnie, pozostaje już tylko montaż klimatyzacji.

Istnieją trzy typy klimatyzatorów: przenośne, split i multisplit. Te pierwsze są najtańsze i mobilne, ale wcale nie oznacza to, że z łatwością dają się przemieszczać. Należy przede wszystkim pamiętać, że taki klimatyzator musi mieć wypust powietrza na zewnątrz.

Częstym błędem jest wypuszczanie rury przez otwarte okno, co nie wpływa dobrze na sprawność urządzenia: napływające powietrze miesza się z tym schłodzonym, przez co ostateczny efekt nie jest dostatecznie dobry. Dla wyeliminowania tej sytuacji należy zastosować specjalne uszczelki do okien, co czasem wiąże się z wprowadzeniem zmian w ich konstrukcji.

Kolejny minus takiego rozwiązania? Zdecydowanie wygląd. Aluminiowa rura grubości kilkunastu centymetrów, nawet nie wiadomo jak dobrze połączona z oknem, nie sprawia dobrego wrażenia.

Klimatyzator wcale nie musi szpecić wnętrza mieszkania. Zdjęcia autorstwa Jonathana Borby z Unsplash.com.

Rozwiązania bardziej estetyczne, cichsze, sprawniejsze i wygodniejsze to klimatyzatory split i multisplit. Różnią się od siebie liczbą jednostek chłodzących (wewnętrznych) połączonych z jednostką mechaniczną (zewnętrzną). Klimatyzator split to jedna dysza wewnątrz pomieszczenia połączona z jedną jednostką na zewnątrz, zaś multisplit – wiele dysz, ta sama jednostka.

Multisplit przeznaczony jest do schładzania wielu pomieszczeń jednocześnie i instalacja opłaca się bardziej w porównaniu do kupna kilku osobnych jednostek split. W większości wypadków pojedyncza jednostka split załatwi jednak sprawę i ochłodzi skutecznie naszą przestrzeń życiową.

Bardzo ważną kwestią jest właściwy montaż klimatyzatorów split w mieszkaniach. Na większości osiedli wieszanie jednostek na elewacji jest zabronione i nie ma się, co dziwić. Wiele urządzeń szpeci budynek, a dowolne dziurawienie elewacji dodatkowo niszczy jej spójność i właściwości. Zmniejsza m.in. wodoodporność, a to może doprowadzić do wykwitów grzyba.

Co zatem zrobić? Montaż dopuszczalny jest na balkonie mieszkania pod dwoma warunkami. Po pierwsze instalacja powinna być przeprowadzona przez profesjonalną ekipę, która odpowiednio wyprowadzi rurę przez elewację, izolując ją i nie uszkadzając struktury wokół. Po drugie, urządzenie musi spełniać warunki komfortu, jego głośność przy maksymalnym obciążeniu nie powinna przekraczać 35 decybeli, co jest porównywane do cichej rozmowy.

Koszty? Niestety klimatyzacja split to dość duży wydatek. Z montażem przyjdzie Wam zapłacić około kilku tysięcy złotych za sprzęt dobrej klasy energetycznej o niskim poziomie głośności. Czy warto? Z pewnością tak, zwłaszcza w przypadku osób, dla których upał może nieść poważne konsekwencje zdrowotne.

W Polsce klimatyzacja mieszkań zyskuje coraz większą popularność. Choć lato nie trwa u nas tak długo, jak np. w Hiszpanii, sięgamy po urządzenia chłodzące, by poprawić nasz komfort. A Wy, jakie jeszcze znacie sposoby na ochłodzenie mieszkania?

Coraz modniejsze stają się sypialnie inspirowane hotelowymi pokojami, z grubymi kurtynami, miękką wykładziną i… klimatyzacją. Zdjęcie autorstwa Kumara Jaina z Unsplash.com.