Uniwersalne wyposażenie do mieszkania na wynajem

Obok atrakcyjnej lokalizacji mieszkania, przemyślanego projektu pomieszczeń, równie ważne jest jego wyposażenie. Wynajmujący coraz częściej zwracają uwagę właśnie na ten aspekt.  Przy okazji wyposażania mieszkania na wynajem pamiętać należy o najważniejszej zasadzie: najlepiej sprawdzi się to, co uniwersalne.

Najpierw research

Nie trzeba dużo inwestować w wyposażenie, żeby standard skutecznie przyciągał najemców. Najlepiej znaleźć kompromis pomiędzy jakością zastosowanych materiałów, ich kosztami, a spodziewanymi zyskami z wynajmu.

Na początku warto przyjrzeć się konkurencji, a następnie spojrzeć na nasze mieszkanie okiem potencjalnego wynajmującego. Analizę powinniśmy zakończyć wybraniem grupy docelowej, do której skierowana będzie nasza oferta najmu. To, co przyda się studentom, nie zawsze będzie niezbędne dla pary czy rodziny z dzieckiem. Wiele zależy od metrażu, czyli wielkości mieszkania oraz rozkładu pomieszczeń. Mieszkanie studenckie potrzebuje raczej pokojów z osobnymi wejściami, w przypadku par przechodnie pokoje nie powinny stanowić większego problemu. Osobna kuchnia to raczej atut dla mieszkań przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy z nastawieniem na oferowanie poszczególnych pokoi.

Główne założenie – uniwersalizm

Nie powinniśmy również podchodzić do umeblowania mieszkania zbyt osobiście, pamiętając o złotej zasadzie, że nasz gust nie musi się pokrywać z gustem najemcy. Oszczędźmy mu w takim razie jaskrawych kolorów, ozdobnych gadżetów czy fototapet. Mimo że każde mieszkanie jest inne, w cenie są rozwiązania klasyczne – jasne kolory i brak udziwnień.

Meble do mieszkania na wynajem

Łóżko. Większość ludzi uważa je za najważniejszy mebel w mieszkaniu, dlatego warto zadbać, aby było możliwie duże, solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów, a przede wszystkim wygodne.

W małym mieszkaniu sprawdzi się rozkładany narożnik, który w dzień służył będzie jako miejsce do odpoczynku, a nocą wykorzystany zostanie jako łóżko. Jeżeli nasze mieszkanie ma zostać wynajęte na pokoje, w każdym z nich potrzebne będą miejsca do spania. Pamiętajmy, że łóżko to mebel używany najintensywniej ze wszystkich, dlatego nie powinniśmy kupować używanego lub taniego – brak możliwości naprawy i konieczność wymiany na nowe może okazać się droższe niż przypuszczaliśmy.

zdjęcie: Make Home

Do sypialni, jeśli umożliwia to układ mieszkania, warto wstawić szafę wnękową. Oprócz estetycznych aspektów, ułatwi utrzymanie porządku i schowanie nie tylko ubrań, ale także ręczników czy pościeli. Salon to miejsce odpoczynku i przyjmowania gości, niezbędne więc będą kanapa, stolik i kilka krzeseł – zwłaszcza jeśli pełni także rolę jadalni. Inwestuj w trwałe rozwiązania.

Fotel utrzymany w uniwersalnej kolorystyce to mebel, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo, jeżeli ulegnie zniszczeniu lub wyjdzie z mody, możemy wymienić tapicerkę. Aby zmienić jego charakter, ocieplić wnętrze, wystarczy dodać kilka poduszek lub pled. Jeżeli wynajmujesz kawalerkę, zrezygnuj z fotela na rzecz pufu. Jest znacznie mniejszy, a może być równie wygodny. Dodatkowo to jeszcze jedno miejsce do siedzenia.

Zaplecze techniczne

Równie ważny jest sprzęt RTV i AGD. Dlatego decyzję o zakupie poszczególnych elementów warto dokładnie przemyśleć. Odkurzacz, elektryczny czajnik, żelazko, zmywarka – wszystko to jest miłym gestem w kierunku wynajmującego, nie jest jednak obowiązkiem. Niezbędna jest za to pralka i lodówka – mieszkania bez tego sprzętu oceniane są na rynku jako mniej atrakcyjne i trudniej przez to znaleźć potencjalnego najemcę. Powinniśmy liczyć się z tym, że jeżeli lokator ma część swoich sprzętów, na nas spoczywał będzie obowiązek przechowania tych wcześniej zakupionych.

Pamiętaj, że nawet jeżeli nie kupujesz do wynajmowanego mieszkania telewizora, zobowiązany jesteś do  przewidzenia miejsca na niego i stworzenia warunków do jego podłączenia.

Co z kuchnią i łazienką?

Większość najemców ocenia dane mieszkanie przede wszystkim pod kątem kuchni i łazienki. To właśnie o ich stan i wyposażenie powinieneś zadbać najbardziej. Kuchnia powinna być kompletnie umeblowana i wyposażona. Nowoczesnego charakteru może dodać jej wyspa umieszczona na środku pomieszczenia, będąc jednocześnie miejscem do przechowywania lub wysoki blat, który optycznie oddzieli kuchnię od innego pomieszczenia. Kuchenka gazowa lub elektryczna i lodówka to niezbędne minimum. Jeżeli dodatkowo znajdzie się w niej miejsce na zmywarkę i kuchenkę mikrofalową, z pewnością łatwiej będzie o potencjalnego najemcę.

Jeżeli nie dysponujesz wysokimi środkami, spróbuj wykorzystać to, co już masz. Żeby nie wyrzucać całych mebli, odmaluj fronty szafek, a  wymień wyłącznie blat i uchwyty. Pamiętaj o uniwersalnej kolorystyce – biel i szarości mogą się okazać najtrafniejszym wyborem.

Aby zaoszczędzić na aranżacji łazienki, pomyśl o  minimalistycznym stylu, wybierając wyłącznie niezbędne elementy w stonowanych kolorach.  Nie wszystko musi być tego samego producenta lub tej samej linii – ważne, żeby było odpowiedniej jakości i do siebie pasowało. Kluczem do oszczędności nie będzie jednak wydanie małej sumy pieniędzy na początku oraz jak najmniejsza awaryjność sprzętów.

Z tego zrezygnuj!

PRL-owskie meblościanki, kolorowe, wzorzyste dywany, stare telewizory z kineskopem – wszystko to nadal bywa częstym standardem wśród mieszkań na wynajem. Robiąc z mieszkania przechowalnię, pozbywamy się możliwości pobierania wyższego czynszu, licząc na to, że nasz najemca zadowoli się nawet starodawnymi meblami „po babci”. Unikajmy też zagracenia mieszkania zbędnymi meblami czy sprzętami – czasem wystarczy usunąć część z nich, tak aby zwiększyć przestrzeń i tym samym wartość mieszkania w oczach potencjalnego najemcy.

6 komentarzy do “Uniwersalne wyposażenie do mieszkania na wynajem

  1. Według mnie ważne jest także pokazanie możliwości dzielenia przestrzeni, jak na przykład postawienie parawanu, który mógłby stanowić ściankę działową, dodatkową ozdobę dzielącą przestrzeń. Polecam ażury od https://decopanel.pl/, z których można stworzyć oryginalne parawany w dowolnym wymiarze, polecam !

  2. Jacek says:

    Co z wyposażeniem „złużywającym” się: papier toaletowy, worki na śmieci, proszki do prania czy chemia gospodarcza. Powinien być na stanie?

    • Biuro Prasowe says:

      Gdy mówimy o wynajmie długoterminowym, nie ma takiej potrzeby. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku najmu na doby. Przy takim rozwiązaniu ww. wyposażenie jest wskazana. Co więcej, portale, które pośredniczą w procesie wynajmowania, zazwyczaj mają listę obowiązkowych rzeczy, które powinny być w mieszkaniu.

  3. Ula says:

    A jaki typ łóżka będzie najlpszym wyborem? Z materacem, czy raczej sofa lub rozkładana kanapa?

Brak komentarzy