Podłoga winylowa, czyli czym zastąpić płytki w kuchni?

Kuchnia to dla wielu osób najważniejsze miejsce w domu – to tutaj najczęściej gromadzą się domownicy, gotują i spożywają wspólne posiłki. To właśnie kuchnia jest najbardziej eksploatowanym pomieszczeniem w całym mieszkaniu, a kuchenna posadzka musi znieść często dużo więcej niż podłoga w salonie czy sypialni.

Najczęściej do wykańczania podłogi w kuchni wykorzystujemy płytki ceramiczne. Łatwe do utrzymania w czystości, dostępne w wielu wzorach i rozmiarach stanowią pierwszy wybór podczas projektowania kuchennej przestrzeni. Można jednak postawić na oryginalność i klasyczne płytki zastąpić trwałymi, a do tego bardzo efektownymi panelami winylowymi.

źródło: freepik.com

Podłoga jak kamień albo drewno

Podłogi winylowe, nazywane też panelami LVT, wielu osobom mogą kojarzyć się z wykładzinami PCV z czasów PRL. Jednak pod żadnym względem ich nie przypominają. Współczesne winyle wyróżnia nowoczesny design oraz niezwykła trwałość.

Dzięki szerokiej gamie kolorów i wzorów panele winylowe możemy dopasować do wnętrza w każdym stylu. Jeśli jesteśmy tradycjonalistami, do kuchni możemy wybrać podłogę w formie klasycznych płytek, które doskonale imitują naturalny kamień. Jeśli natomiast marzymy o akcentach drewnianych, do jej wykończenia wybierzmy panele, które na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od prawdziwej drewnianej deski.

źródło: freepik.com

Praktyczna i trwała posadzka w kuchni

Jak wiadomo, kuchenna podłoga w szczególnym stopniu narażona jest na uszkodzenia lub zabrudzenia. Dzięki zastosowaniu polichlorku winylu podłoga LVT charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na zabrudzenia. Nie ma więc obawy, że upadający na podłogę talerz uszkodzi jej powierzchnię. Podłogi LVT są w pełni wodoodporne i antypoślizgowe, dlatego też w przypadku rozlania płynów, wystarczy przetrzeć podłogę miękkim mopem z odpowiednim detergentem.

W odróżnieniu od płytek ceramicznych taka podłoga jest zawsze ciepła i miła w dotyku. Co więcej, jeśli w kuchni planujemy ogrzewanie podłogowe – zarówno płytki, jak i panele nadają się do tego typu ogrzewania.

To także idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na alergię i choroby układu oddechowego. Powłoka antystatyczna LVT nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Dzięki wysokiej izolacji akustycznej oraz dużej elastyczności panele winylowe zapewniają komfortowe i ciche użytkowanie podłogi.

źródło: freepik.com

Montaż podłogi winylowej

Posadzki winylowe dostępne są w różnych wersjach montażowych. Panele LVT możemy ułożyć „na pływająco”, ale są także rodzaje, które należy na stałe przykleić do podłoża.

W przypadku kuchni zaleca właśnie wersję klejoną. W  tzw. „pomieszczeniach mokrych” taki sposób montażu zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wylewki. Stały montaż zaleca się również przy ogrzewaniu podłogowym, gdzie przyklejenie paneli zmniejsza straty ciepła.

źródło: freepik.com

Płytki winylowe są bardzo cienkie (3-5 mm), dzięki czemu dobrze przylegają do podłoża.  Jednak tak niewielka grubość powoduje, że tego typu podłoga wymaga równego i trwałego podłoża. W innym przypadku nawet najmniejsze nierówności będą widoczne na powierzchni podłogi. Dlatego też taki montaż warto zlecić wykwalifikowanym fachowcom, którzy do ułożenia podłogi użyją specjalistycznych środków i osprzętu.