Neony we wnętrzach – trend z długą historią

Historia neonów sięga końca XIX wieku, kiedy Sir William Ramsay odkrył gaz neonowy. Kilka lat później George Claude, francuski wynalazca, zastosował go w lampie próżniowej. Neony zyskały na popularności w Stanach Zjednoczonych w latach 20. XX wieku, a kolejne dekady przyniosły temu rodzajowi oświetlenia sławę na całym świecie.

Tak szeroki rodzaj zastosowań, jakie oferowały lampy neonowe, nie mogły także pominąć sztuki, a w latach 70. ubiegłego stulecia neon stał się elementem designu. Coraz śmielej także pojawiać się zaczął w wystroju wnętrz.

Foto: Canva.com

Choć w ostatnim trzydziestoleciu wiele neonów zniknęło z przestrzeni publicznej, ustępując miejsca innym formom reklamy, w ostatnich latach znów odzyskują zainteresowanie. Coraz chętniej są także wykorzystywane we wnętrzach domowych: jako dodatkowy element oświetlenia lub po prostu nowoczesna ozdoba.

Lampa i ozdoba w jednym

Reklamowy charakter tego rodzaju lamp nie przeszkadza projektantom wnętrz ani innym miłośnikom designu do umieszczania ich w przestrzeniach mieszkalnych. Lampy neonowe w domu zazwyczaj są mniejsze i delikatniejsze niż te zewnętrzne. Nie wymagają zastosowania aż tak wytrzymałych materiałów, jak te, które muszą znieść różne warunki atmosferyczne, w tym nawet siarczysty mróz.

Foto: Canva.com

Mogą mieć różne kształty i kolory, co osobom posiadającym bogatą wyobraźnię z pewnością przypadnie do gustu. Na rynku jest wiele firm, które umożliwiają wykonanie własnego projektu neonu. Możliwości zdają się być zatem nieograniczone!

Warto w tym miejscu wspomnieć też od czego zależy kolor lampy neonowej. Na barwę, którą widzi nasze oko, wpływa nie tylko zastosowany w lampie gaz szlachetny lub jego mieszanina, ale także ciśnienie, któremu jest poddawany w szklanej obudowie. Przykładowo – jeśli w lampie znajduje się czysty neon, będzie ona świeciła na pomarańczowo. Z kolei w przypadku argonu światło będzie niebieskie.

Foto: Canva.com

Gdzie będą najlepiej wyglądały domowe neony?

Ten rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdzi się w salonie, kuchni (zwłaszcza tej otwartej – w postaci aneksu) oraz korytarzu. Może stanowić dodatkowe, wieczorne źródło światła lub w ozdobny sposób podkreślać charakter domowników. Na korytarzu może subtelnie oświetlać drogę. Nie ma jednak przeszkód, by neonowe lampy pojawiły się także w łazienkach czy sypialniach. Popularnym w młodzieżowych pokojach są lampy z imieniem lokatora.

Pokoje dziecięce mogą ozdobić z kolei lampy w kształcie zwierząt czy postaci z bajek.

Foto: Canva.com

Jak zaprojektować własną lampę neonową?

Twórcy neonów twierdzą, że własny wzór lampy jest jak tatuaż – musi być dobrze przemyślany i wyrażać charakter autora. Na szczęście wymiana lampy jest nieco prostsza niż modyfikacja tatuażu.

Projektowanie warto zacząć od określenia, co chcemy za pomocą lampy osiągnąć: jasne, mocne światło czy raczej subtelne, dekoracyjne oświetlenie. Kolejne aspekty, które warto dobrze przemyśleć, to styl i wzór. Jeśli wystrój wnętrza jest bardziej nowoczesny, lepiej sprawdzą się zdecydowane kształty. We wnętrzach industrialnych czy loftach dobrze będą wyglądały ozdoby w stylu steampunk. Retro aranżacje mogą nawiązywać do minionych epok – na przykład za pomocą stylu czcionki.

Neony mają zazwyczaj dość intensywne kolory – zastanów się, jaki będzie najlepiej oddawał charakter Twojego wnętrza – o szczegółowe wytyczne warto dopytać doświadczonych twórców lamp neonowych.

Koszty neonowej lampy

Ceny za neonową lampę zależą od jej wielkości i stopnia skomplikowania. Zazwyczaj pracownie wyceniają je podając cenę za metr bieżący. Oferty na rynku wahają się między 50 a nawet 200 zł za metr lampy. Czy jednak jest to rozwiązanie korzystne w eksploatacji?

Foto: Canva.com

Światło neonowe nie jest tak energooszczędne, jak bardzo popularne w ostatnich latach oświetlenie LEDowe. Pobiera nieco więcej energii, ale jest też mocniejsze oraz trwalsze. Może świecić nieprzerwanie przez długie miesiące.

Gdzie szukać inspiracji? Na pewno warto odwiedzić pierwsze w Polsce Muzeum Neonów, które zlokalizowane jest w Warszawie. Można tam podziwiać kultowe reklamy, które zdobiły ulice polskich miast w okresie PRL-u.