Mieszkamy z czworonogiem, czyli jak stworzyć mieszkanie przyjazne nas i dla pupili

Foto: Pixabay.com

Coraz więcej osób trzyma zwierzęta w domu. Towarzyszą nam na co dzień; często, pomimo własnych legowisk, śpią razem z właścicielami. Trzeba jednak pamiętać o stworzeniu dla nich optymalnych warunków życiowych – a przy okazji – także i dla nas, opiekunów. Jeśli nasz pupil nie będzie czuć się w danym miejscu komfortowo, to my również odczujemy negatywne konsekwencje. Bardzo ważna jest odpowiednia aranżacja wnętrz pozwalająca na stworzenie przestrzeni przyjaznej dla zwierzęcych domowników. Na szczęście nie brakuje rozwiązań,które ułatwiają i umilają wspólną egzystencję, opiekę nad pupilami i pielęgnację mieszkania.

Foto: Pixabay.com

Wolna przestrzeń do swobodnego przemieszczania się

Zarówno koty, jak i psy, czyli najpopularniejsze zwierzęta towarzyszące, potrzebują do prawidłowego funkcjonowania sporo wolnej przestrzeni. Najlepiej sprawdzą się domy czy mieszkania o większym metrażu. Jeśli takich powierzchni nie mamy, postarajmy się stworzyć otwarte salony. Nie zagracajmy wnętrz zbędnymi meblami czy bibelotami. Będą niepotrzebną przeszkodą i mogą zwiększyć ryzyko ich uszkodzenia.

Foto: Pixabay.com

Wygodne i bezpieczne legowisko

Nasz futrzak musi mieć wygodne i bezpieczne legowisko. Nie liczmy na to, że zwierzak będzie wyłącznie tam leżeć, ale musi mieć swój kącik, w którym będzie czuł się bezpiecznie, spokojnie i z którego będzie mógł obserwować całe otoczenie. Tam też będzie składował swoje zabawki i przytulanki.

Foto: Pixabay.com

Zabawa, zabawa…

Nie zapomnijmy o zabawie z kotem czy psem. Aktywność fizyczna naszego pupila jest bardzo ważna. Zarówno dla ich zdrowia psycho-fizycznego, jak i dla naszych mebli. Zadbajmy, aby nasze koty miały drapaki (będą tam ostrzyły pazurki) i kryjówki, a psy – odpowiednie zabawki do szarpania.

Foto: Pixabay.com

Miska z jedzeniem i świeżą wodą

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, potrzebują ustronnego miejsca do karmienia. Niezbędna jest miska z jedzeniem i dostęp do świeżej wody. Warto postawić ją w kuchni na posadzce, którą będzie łatwo utrzymać w czystości.

Foto: Pixabay.com

Toaleta

Koty oraz pieski mniejsze często załatwiają się w domu. Dlatego nie możemy zapomnieć o kuwecie ustawionej w zacisznym miejscu, tak by nasz pupil mógł z niej komfortowo korzystać.