Najnowsze trendy aranżacji łazienki? Zapytajmy sztucznej inteligencji

Nigdy nie ma dobrego momentu na odświeżenie wnętrza łazienki, ale nadanie jej nowego wyglądu może odmienić jakość życia. Zapytaliśmy AI, jaki design jest obecnie” na czasie”. Następnie, przy pomocy dostępnych narzędzi sztucznej inteligencji, pokażemy kilka inspiracji, które sprawdzą się na etapie wstępnego projektowania wnętrza.

Przypomnijmy, że sztuczna inteligencja jest z nami już od ponad 60 lat, jednak dopiero jej niedawny rozwój sprawił, że wzrosła dostępność aplikacji i programów wykorzystujących te algorytmy. Teraz narzędzia takie jak Midjourney czy RemodelAI świetnie sprawdzają się przy wyszukiwaniu pomysłów, czy nawet odzwierciedleniu naszych wizji na konkretnym rozkładzie pomieszczenia. Tym razem “Projektantka AI” pomogła nam stworzyć kilka projektów łazienek wpisujących się w Jesienne Trendy 2023 roku.

Jak to działa?

W większości przypadków do otrzymania kilku propozycji wystarczy opisać pożądane przez nas kolory, materiały, wielkość łazienki i wspomnieć o takich elementach jak okno czy wysokość sufitu. Niektóre programu umożliwiają także wgranie własnego rzutu i na tej podstawie przygotowują projekty zgodne z naszym układem ścian. Następnie, w kilku krokach, możemy “pokierować” AI naprowadzając ją na kolejne propozycje – np. dopisując elementy wyposażenia albo wgrywając kolejne zdjęcia – dotyczące dodatków w rodzaju kwiatów, uchwytów czy podświetlenia rozmaitych elementów.

Minimalizm w centrum uwagi

Jesień 2023 roku przynosi ze sobą powrót do klasyki i elegancji. Prawdziwymi gwiazdami minimalistycznych wnętrz stają się wolnostojące wanny i umywalki. To rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale również wyjątkowo stylowe. Kształty wanien i umywalek również ewoluują – modne są zarówno klasyczne, okrągłe formy, jak i bardziej awangardowe, asymetryczne projekty. Co ciekawe, rozszerza się także gama dostępnej kolorystyki, dzięki temu każdy może znaleźć rozwiązanie odpowiadające osobistym preferencjom. Pamiętajcie, że na razie AI tworzy projekty, ale wkrótce będzie też w stanie przygotować szczegółową listę zakupów rzeczy niezbędnych do przygotowanego projektu.

Powrót do natury

Jesienne trendy w aranżacji łazienki 2023 roku kładą duży nacisk także na ponadczasowe, naturalne materiały. Do łask wracają kamień i marmur, które stają się głównym elementem dekoracyjnym. Alternatywą są imitacje, takie jak płytki ceramiczne dostępne w różnych odcieniach i wzorach. Dzięki temu można stworzyć unikalne wnętrze – np. łącząc różne odcienie i struktury. Naturalne kamienie – choć zdecydowanie droższe – nadają wnętrzu posmak luksusu, a jednocześnie są trwałe i łatwe w pielęgnacji.

Wyrazisty akcent

Kolejnym trendem w aranżacji łazienki są wodoodporne tapety, coraz popularniejsze w łazienkach ze względu na to, że nadają przestrzeni wyrazisty styl i osobisty akcent. Nowością są modele odznaczające się wytrzymałością na wilgoć i wodę, co sprawia, że są idealne do łazienek. Do wyboru jest wiele różnych wzorów – od delikatnych kwiatów po geometryczne abstrakcje, można nawet zdecydować się na jakiś indywidualny wzór. Tu z pomocą także przyjdzie nam sztuczna inteligencja, który może nam go po prostu wyrenderować. W ten sposób łazienka może stać się prawdziwym dziełem sztuki, a jednocześnie pozostanie funkcjonalna i praktyczna.

Nadchodząca jesień przynosi ze sobą wiele interesujących trendów. Przedstawione przez nas możliwości to tylko jedne z pomysłów, które każdej łazience pomogą nadać nowy, świeży wygląd. Niezależnie od tego, czy preferujesz klasyczną elegancję, czy odważne wzory, dostępne narzędzia sztucznej inteligencji pomogą stworzyć projekt odzwierciedlający osobisty styl i spełniający wszystkie funkcjonalne potrzeby.

Nasz cykl – projektowanie z AI będziemy kontynuować. Wkrótce weźmiemy na warsztat kolejne pomieszczenia.