Kreatywne miejsce do ćwiczeń w domu

Czasem jest tak, że siłownie są przepełnione, a my, żeby się tam dostać musimy odczekać swoje w korkach. A może lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie własnej, domowej siłowni i zaoszczędzić trochę pieniądzy i stresu? Tylko jak na to wygospodarować miejsce?

Foto: Pixabay.com

Jak wygospodarować w mieszkaniu przestrzeń do ćwiczeń?

Znalezienie miejsca to pierwszy krok do stworzenia prywatnej siłowni. Jeżeli mamy duże mieszkanie i jesteśmy w stanie przeznaczyć na to cały pokój, to nie ma żadnego problemu. Natomiast najczęściej miejsca brakuje i tu zaczynają się schody. Ale i w mniejszych mieszkaniach można urządzić miejsce do ćwiczeń, wystarczy tylko je odpowiednio zaplanować. Jeśli mamy taką możliwość, to możemy spróbować wykorzystać strych lub garaż. Może to być też fragment sypialni, salonu, albo nawet tarasu. Przy wyborze miejsca ważne jest, abyśmy mogli się poczuć swobodnie i skupić się na ćwiczeniach. Warto też pomyśleć o szafce na sprzęt, do której, po zakończeniu treningu, będziemy chować wszystkie przyrządy.

Foto: Pixabay.com

Jak wyposażyć domową siłownię?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na podłogę. Jak wiadomo podczas ćwiczeń często musimy leżeć lub kucać, więc podłoże powinno być dla nas wygodne i bezpieczne. Najlepiej sprawdzi się mata do ćwiczeń. W przypadku ograniczonej przestrzeni powinniśmy zaopatrzyć się w sprzęty, które nie zajmują dużo miejsca, lub można je łatwo złożyć, np. rowerki magnetyczne, stepery czy orbitreki. Przed zakupem sprzętu powinniśmy, które partie ciała chcemy wyrzeźbić – do niektórych ćwiczeń nie potrzeba żadnych urządzeń, wystarczą hantle czy gumy do ćwiczeń. Dobrym rozwiązaniem mogą być drążki do podciągania – wolnostojące lub zamontowane wewnątrz framugi.

Foto: Pixabay.com

Strefa fitness na balkonie

W okresie wiosenno-letnim możemy przenieść swoje treningi na zewnątrz – ćwiczenie na świeżym powietrzu jest dużo przyjemniejsze i zdrowsze. Może zatem balkon? Ale najpierw trzeba go odpowiednio przygotować. Najlepiej zacząć od zamontowania osłony, która zapewni nam prywatność i ochroni przed wiatrem. Balkon służy głównie do relaksu, więc miejsce do ćwiczeń powinniśmy wygospodarować w taki sposób, aby nie pozbawić go tej funkcji. Do tego najlepiej zaopatrzyć się w meble balkonowe, które można łatwo złożyć i odstawić na bok. Warto stworzyć swój kącik, w którym będziemy mogli przechowywać cały sprzęt. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie kanapa ogrodowa z możliwością schowania do niej rzeczy – dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce do siedzenie, a sprzęt do ćwiczeń nie będzie zawadzać.