Jak się mieszka w Poznaniu?

Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania nie jest łatwa, ale z pewnością może być słuszna. Miasto, które stawiamy na czele dobrych wyborów, to Poznań. Argumentów przemawiających za tym, że warto w nim zamieszkać jest wiele – my wybraliśmy kilka z nich.

Rynek pracownika

Argumentem za tym, że Poznań to jedno z najprężniej rozwijających się miast, jest najniższa stopa bezrobocia w skali kraju. Według Powiatowego Urzędu Pracy jesienią roku 2018 wyniosła ona 1,2%, co klasyfikowało ją jako najniższą w Polsce.

Świadczy to o zdecydowanym poprawieniu sytuacji na rynku pracy na przestrzeni lat. Pracodawcy poszukują dziś pracowników, a nie odwrotnie, co stanowi o rosnących perspektywach dla potencjalnych mieszkańców Poznania. Branże, w ramach których pracownicy są szczególnie potrzebni, to produkcja, handel i usługi.

Na korzyść Poznania przemawiają również warunki zatrudnienia. Coraz więcej firm decyduje się na pracowników zdalnych oraz proponuje elastyczne godziny pracy. To znaczne ułatwienie, szczególnie w przypadku studentów.

Stary Rynek w Poznaniu, źródło: Pixabay

Rozwój komunikacji

O intensywnym rozwoju świadczy wspomniane zapotrzebowanie na pracowników, ale nie tylko. Poznań w dalszym ciągu stawia na rozbudowywanie i remonty dróg oraz tras tramwajowych. Na ulicach widoczne są również nowe tramwaje – to wszystko wskazuje na wysoki poziom wciąż rozwijającej się komunikacji miejskiej.

Transport publiczny umożliwia sprawne przemieszczanie się po mieście, co pozwala zrezygnować na co dzień z samochodu. Tramwaje i autobusy wybiera coraz więcej osób nie tylko ze względów ekonomicznych i ekologicznych, ale w dużej mierze w celu zaoszczędzenia czasu.

Miasto startupów

Swoje skrzydła w Poznaniu mogą rozwinąć też osoby z pomysłem na własną działalność. Mieszkańcy miasta zauważają jego otwartość na wspieranie różnego rodzaju startupów, dając młodym ludziom możliwość na rozwinięcie własnego biznesu.

W celu promowania kreatywnych pomysłów, powstał Startup Poznań 2019 – cykliczne wydarzenie, w którym mogą wziąć udział wszyscy przedstawiciele środowiska startupowego. To też okazja do zapoznania się z technologicznymi nowościami oraz nowymi rozwiązaniami dla biznesu. W Poznaniu powstaje też wiele przestrzeni coworkingowych. To obiekty, które umożliwiają wynajęcie miejsca do pracy osobom, które dopiero rozpoczynają własną działalność bądź pracującym zdalnie. Są one zdecydowanie tańszą alternatywą dla wynajmu całego biura lub pracy w domu. Najczęściej decydują się na nią ci, którzy nie potrafią skupić się w prywatnej przestrzeni, albo chcą wymienić się spostrzeżeniami z innymi osobami.

Bałtyk, źródło: Unsplash

Tereny zielone

Poznań zachwyci tych, którzy oczekują od miasta terenów zielonych, gdzie można odetchnąć od zgiełku i spędzić czas z najbliższymi. Nie brakuje tu skwerów i parków, a w nich licznych sadzawek czy fontann, przy których niestraszne są nawet upalne dni.

Do największych i najbardziej rozpoznawalnych parków należy położona w centrum miasta Cytadela, upodobana nie tylko przez spacerowiczów, ale i w dużej mierze miłośników psów, biegaczy oraz wielbicieli innych dziedzin sportu. Oprócz walorów przyrodniczych, ma ona ogromną wartość historyczną – znajdują się tu zachowane budowle forteczne, muzea, cmentarze zasłużonych i liczne rzeźby.

W poszukiwaniu relaksu lub rekreacji można udać się nad pobliskie jezioro Rusałka, gdzie w sezonie odbywa się wiele imprez sportowych. Ponadto, w pobliżu można skorzystać m.in. z siłowni zewnętrznej, pola do gry w boccia czy boiska do siatkówki plażowej.

Dla miłośników kultury

Zachwyceni Poznaniem na pewno będą miłośnicy szeroko pojętej kultury. Pod tym względem miasto na pewno nie zawiedzie zarówno tych, którzy cenią sobie klasykę, jak i zwolenników sztuki współczesnej. Jest w czym wybierać spośród dziesiątek teatrów, kin, galerii sztuki czy muzeów.

Do dyspozycji mieszkańców jest również filharmonia, w której każdy znajdzie coś dla siebie – placówka oferuje nie tylko klasyczne koncerty, ale i te bardziej współczesne, jak również występy kabaretów czy pokazy multimedialne.

Poznań to również miasto festiwali. Odbywają się tu zarówno te muzyczne (Enea Spring Break), teatralne (Malta Festival), jak i filmowe (Short Waves Festival) oraz wiele innych. Są one zwykle okazją do zapoznania się z mniej popularną, szeroko pojętą kulturą.

Rozrywka i zakupy

Poznań jest bogaty w galerie handlowe, które ucieszą miłośników zakupów. To również miejsca, w których bez problemu mieszkańcy odnajdą odpowiednią dla swoich potrzeb rozrywkę. Do wyboru kina, kręgielnie, baseny, kluby fitness czy place zabaw dla dzieci, nie wspominając o dziesiątkach atrakcyjnych restauracji i kawiarni. Stary Browar łączy w sobie centrum handlowe z kolejną ciekawą placówką na kulturalnej mapie Poznania. W nawiązującym do industrialnej architektury XIX wieku budynku znajdują się m. in. teatr, kino, sala koncertowa, kluby taneczne i inne miejsca, do których zdecydowanie warto zaglądać.

Poznań Główny, źródło: Pixabay

Rowery miejskie

113 stacji w dogodnych miejscach, a w nich ponad 1200 rowerów to nie jedyne udogodnienia, z których mogą korzystać mieszkańcy Poznania. Jako jedno z pierwszych miast na świecie wyposażyło stacje w rowerki dla dzieci. Z kolei jako pierwsze wprowadziło rowery publiczne z fotelikami dziecięcymi.

Miasto proponuje mieszkańcom atrakcyjne ceny, w tym promocje dla posiadaczy biletów okresowych na komunikację miejską. W dodatku w standardowej taryfie pierwsze 20 minut nic nie kosztuje, co jeszcze tym bardziej zachęca do korzystania z rowerów na co dzień.

Komentarz do “Jak się mieszka w Poznaniu?

  1. Przyznam że przejeżdżałem przez Poznań niemal setki razy, ale jeszcze nie miałem okazji nigdy tam nocować. W każdym bądź razie to bardzo fajne miasto.

Brak komentarzy