Gdy dziecko rośnie – kilka sposobów na szybką metamorfozę pokoju dziecięcego

Bezpieczna i funkcjonalna przestrzeń do zabawy i rozwoju to ważna potrzeba małego człowieka. Aranżacja pokoju dziecięcego nadążającego za zmianami rozwojowymi naszych maluchów będzie nie lada wyzwaniem.  Na szczęście dzisiaj producenci mebli często oferują produkty, które rosną razem z dziećmi. Niezależnie od tego, czy wymagany jest całkowity remont pomieszczenia czy tylko wprowadzenie drobnych poprawek, metamorfoza pokoju dorastających pociech z pewnością ucieszy jego mieszkańców.

Kolory

Pokój niemowlęcy zazwyczaj aranżuje się w barwach spokojnych i stonowanych. Najczęściej wybierane połączenie to pastelowe ściany z białymi meblami. Funkcjonuje we wnętrzarskich trendach już od kilku dobrych lat. Co zmienić, by pokój stał się „bardziej dorosły”? Zacznijmy od rzeczy najłatwiejszej, czyli zmiany koloru ścian. Bawmy się kolorami, pamiętając, by wziąć pod uwagę preferencje naszej pociechy – to ważne, by dziecko decydowało tam, gdzie to możliwe. Może ma ochotę na bajkowy rysunek na ścianie albo wizerunek ukochanych bohaterów z kreskówek? Usługę wykonania malunku ściennego można zlecić specjaliście; z kolei mniej angażującą (i tańszą!) metodą będzie zastosowanie naklejek albo fototapety.

Foto: Pexels

Zmiana mebli czy przemeblowanie?

Jeśli dotychczasowe meble są wystarczająco pojemne, praktyczne i funkcjonalne – zostawmy je!  W ramach metamorfozy można zmienić im uchwyty lub ozdobić odpowiednimi naklejkami.  Jeżeli wielkość i układ pomieszczenia na to pozwala, dobrym rozwiązaniem jest niewielkie przemeblowanie. Być może przestawienie komody zmieni całkowicie przestrzeń i stworzy więcej przestrzeni do zabawy? Warto spróbować!

Z kolei rodziców, którzy muszą zmienić lub dodać nowe meble, zachęcamy do zapoznania się z ofertami producentów, którzy w swoich koncepcjach proponują rozwiązania „rosnące” razem z dzieckiem.

Foto: Pexels

Szafa modułowa, łóżko, które można „rozciągać” wraz ze wzrostem dziecka – to z pewnością oszczędność czasu i pieniędzy. Taki wybór sprawi, że kolejna wymiana mebli będzie bardziej oddalona w czasie, aż do chwili, w której małe dziecko stanie się wymagającym nastolatkiem.

Zazwyczaj, gdy dziecko rozpoczyna edukację w szkole podstawowej, decydujemy się na zakup biurka. Warto jest rozejrzeć się za produktem, który szybko można powiększyć – dodać szafki z szufladami, pojemniki czy nadstawki na drobiazgi.

Dekoracje I Gadżety

Szeroka oferta designerskich dodatków do pokoi dziecięcych to świetna opcja na urozmaicenie wyglądu pomieszczenia. Za sprawą dopasowanych do wnętrza dekoracji można w fantastyczny sposób odmienić wygląd pokoju. Świetną sprawą jest modne już od jakiegoś czasu tipi, które nie tylko ładnie wygląda, ale i sprawdzi się jako doskonała kryjówka dla naszych kilkuletnich pociech.

Foto: Pexels

Dzieciaki lubią delikatne struktury, zatem równie dobrze sprawdzi się mięciutki, bajkowy dywan. Należy jednak pamiętać, że to pokój dziecięcy, gdzie często coś się rozlewa, przykleja i brudzi. Wybierzmy taki, który jest odporny na zabrudzenia i łatwy w czyszczeniu.

Kolorowe koce i poduszki to świetna alternatywa na dekorację dziecięcego posłania. Są nie tylko dodatkowym przykryciem, ale służą też do zabawy, budowania domków i baz. Dzieci na pewno ucieszą się na wieść o zakupie kilku dodatkowych kocy oraz dużych, miękkich poduszek.

Foto: Pexels

Z gadżetów dekoracyjnych sprawdzą się też ramki z obrazkami lub zdjęciami. Takie dodatki zawsze wyglądają dobrze i sprawiają, że wnętrze staje się wesołe i przytulne. Przytulności mogą dodać również delikatne zasłony. To niewielka zmiana, a ma spore znaczenie dekoracyjne.

Podczas zmiany wystroju pokoju dziecięcego nie wolno zapominać o jego funkcjonalności. Kluczem dobrej aranżacji są rozwiązania praktyczne i użyteczne. Czasem wystarczy kilka drobnych zmian, by pokój nabrał zupełnie innego charakteru. Najważniejszy jest właściwe określenie celu i dobry plan działania!