Czym kierują się klienci przy wyborze nowego mieszkania?

Cena, metraż, lokalizacja – to sprawy oczywiste, ale na co jeszcze zwracamy uwagę przy zakupie nowego mieszkania? To zależy, czy mówimy o zakupie inwestycyjnym – pod wynajem – czy raczej szukamy czegoś dla siebie. Przeprowadziliśmy ankietę wśród osób, które w ostatnim półroczu kupiły mieszkania – zapytaliśmy potencjalnych klientów w wieku od 22 do 55 lat o to, co jest dla nich ważne, by móc powiedzieć „kupiliśmy wymarzone M”.

Po słonecznej stronie

Jednym z głównych czynników, na które zwracają uwagę zapytani przez nas nabywcy, jest nasłonecznienie. Dostęp do naturalnego światła to nie tylko kwestia estetyki, to także kwestia wpływu na nasze samopoczucie i zdrowie. Mieszkania o dużych oknach, skierowane w odpowiednią – najchętniej południową – stronę świata, cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem. Zwracamy również uwagę na umiejscowienie poszczególnych pomieszczeń. Rano lepiej rozpocząć dzień w sypialni położonej od wschodniej strony, kiedy budzimy się wraz z promieniami słońca. Natomiast po pracy chcemy odpoczywać w jasnym, ciepłym salonie, którego okna skierowane są na południe lub południowy-zachód.

Foto: elements.envato.com

Nasze dwa lub cztery kółka

Bezpieczne miejsce dla samochodu lub motoru to także obowiązkowy punkt na liście must have nowego mieszkania. Niezwykle pożądane jest zatem posiadanie własnego garażu lub przynajmniej miejsca parkingowego na terenie nieruchomości. To ważne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie możliwości parkowania są ograniczone. Część ankietowanych zaznaczyła, że wybrałaby również mieszkanie z ogólnym parkingiem tylko dla mieszkańców, oddzielonym szlabanem.

Zieleń, odpoczynek i… edukacja

Zdecydowana większość ankietowanych poszukiwałaby mieszkań znajdujących się w pobliżu parków, a ci, którzy zdążyli już założyć rodzinę lub planują to zrobić, sprawdzaliby również możliwości dojazdu do okolicznych szkół i przedszkoli. Bliskość takich miejsc zapewnia łatwy dostęp do rekreacji i edukacji dla dzieci, co stanowi priorytet dla wielu rodzin. O ile bliskość centrum jest ważna, o tyle większość osób szukających mieszkania dla siebie zwraca uwagę na bliskość parków, skwerów czy lasków – po prostu terenów rekreacyjnych.To właśnie w nich chcemy się relaksować i odpoczywać po całym dniu czy tygodniu ciężkiej pracy.

Foto: elements.envato.com

Balkon czy ogródek?

Na koniec poprosiliśmy respondentów o dokonanie wyboru pomiędzy mieszkaniem na piętrze z widokiem i balkonem, a mieszkaniem na parterze z ogródkiem. Zdecydowana większość wskazała, że chętniej wprowadziłaby się do tego pierwszego. Balkon daje możliwość cieszenia się świeżym powietrzem i zapewnia przestrzeń do relaksu. Natomiast ogródki wymagają większej utrzymania i pielęgnacji, a nie wszyscy mają na to czas i ochotę. Dodatkowo ankietowani zwracali uwagę na brak prywatności, jaki odczuwaliby wiedząc, że nad głowami znajdują się balkony sąsiadów. Natomiast ogródki zdecydowanie preferowały rodziny i właściciele psów. Zapewne chodzi o podejście praktyczne, czyli aby nasze dzieci lub czworonożni mieli większą przestrzeń do zabawy.

Foto: elements.envato.com

Oczywiście to nie wszystko. Równie ważny jest widok z okna, okolica czy plan zagospodarowania terenu graniczącego z budynkiem. Preferencje klientów mogą się również różnić w zależności od indywidualnych upodobań, ale także okoliczności zewnętrznych – takich jak np. pandemia. Niemniej jednak Spravia, projektując nowe inwestycje, na pierwszym miejscu zawsze stawia potrzeby przyszłych mieszkańców – te dzisiejsze i te przyszłe. Chcemy, aby nasi klienci mogli cieszyć się nowym M przez długie lata.