Ćwiczenia w domu – gdzie znaleźć miejsce dla siebie?

Czas pandemii nie jest łaskawy dla miłośników sportów i ruchu. Przy zamkniętych siłowniach i fitness clubach trudno o motywację do ruchu. Jednak przy odrobinie pomysłu i zaangażowania można bez trudu stworzyć prywatną przestrzeń do ćwiczeń we własnym domu. Przyda się ona nie tylko na czas ograniczeń i restrykcji, ale także na przyszłość, na co dzień.

Sposobów na urządzenie domowych „siłowni” jest wiele, w zależności od powierzchni naszego mieszkania oraz możliwości wygospodarowania miejsca.

W przypadku mieszkań 3-pokojowych lub więcej, dobrym pomysłem może być przeznaczenie całego pomieszczenia na domową strefę rekreacyjno-sportową, połączoną np. z gabinetem, w którym można urządzić home office. Pokusić się można chociażby o zamontowanie taśm TRX (na uchwytach pod sufitem lub w innym stabilnym miejscu), natomiast osoby, które wolą trening cardio, rozważyć mogą kupno bieżni lub trenażera. Ciekawą opcją będą również ćwiczenia na gumowej, dmuchanej piłce, która sprawdzi się również jako bezpieczny przyrząd do ćwiczeń i zabawy dla dzieci.

Osiedle Bokserska, Warszawa
https://osiedlebokserska.pl/e1/plan-mieszkania/209/

Jeśli o pokoju dziecięcym mowa – popularne są ostatnio drabinki do montażu w domu – przy odpowiedniej wytrzymałości nie ma żadnego problemu, by mógł skorzystać z nich także dorosły.

Przy dwupokojowym mieszkaniu lub kawalerce, kiedy nie mamy możliwości, aby przeznaczyć całe pomieszczenie na domową siłownię, warto pomyśleć o wygospodarowaniu tzw. kącika treningowego. Na ćwiczenia na macie z użyciem hantli nie potrzeba dużo miejsca, a dostarczą nam one potrzebnego dla zdrowia ruchu. Stosunkowo niewiele miejsca zajmują także uwielbiane przez amatorów sportu orbitreki oraz rowery stacjonarne, które nadadzą się niemal do każdego pomieszczenia, nawet z niedużym metrażem.

Źródło: Pixaby

Nie marnujmy też niepotrzebnie przestrzeni! Drążek do podciągania można zamontować niemal w każdej framudze. Nie zawadza, nie zajmuje miejsca, a daje możliwość poćwiczenia górnych partii mięśni. Dobrym rozwiązaniem będzie też przenośny stepper, który bez problemu zmieści się np. pod łóżkiem czy w dużej szafie. Posiadacze ogródka mogą dowolnie wykorzystać tę przestrzeń do ćwiczeń na dworze – joga na macie lub trening na skakance, w towarzystwie świeżego powietrza, stanowić będą idealne połączenie na odprężające ćwiczenia po ciężkim dniu w pracy. Idzie wiosna, a więc idealny czas, by zaopatrzyć się w wygodną matę i strój do ćwiczeń na zewnątrz.

Osiedle Przy Unii, Poznań
https://przyunii.pl/e1/plan-mieszkania/199/

Domowa siłownia ma więcej zalet, niż może się początkowo wydawać. Jest to z pewnością, przede wszystkim, większy komfort ćwiczeń – we własnym domu czujemy się pewniej, a dodatkowo nie musimy czekać, aż zwolnią się nasze ulubione przyrządy. Dodatkowo, koszt związany ze stworzeniem własnej siłowni jest w ogólnym rozrachunku niższy, niż inwestowanie latami w karnety, które zwykle nie należą do najtańszych. Jest to oszczędność nie tylko pieniędzy, ale i czasu – dojazdy do klubów fitness niejednokrotnie zajmują więcej czasu, niż sam trening. Co więcej, nie musimy również martwić się o określony harmonogram, bowiem ćwiczenia wykonywać możemy o dowolnej porze, dzięki czemu zawsze znajdziemy na nie czas.