Boże Narodzenie w słowiańskim stylu, czyli jak zaaranżować mieszkanie zgodnie z prastarą tradycją

Ostatnio coraz bardziej modne staje się powrót do naszych przedchrześcijańskich korzeni. A co, gdyby dawne tradycje wprowadzić do domu na Boże Narodzenie? Przystrajanie okien, jemioła i wiele innych sposobów celebrowania tego wyjątkowego czasu. Tylko skąd się to wszystko wzięło?

Jak obchodzili Boże Narodzenie dawni Słowianie?

Zacznijmy od tego, że nie było to Boże Narodzenie. Nasi przodkowie obchodzili w grudniu święto Szczodrych Godów.  W rodzimej kulturze Słowian czciło się zmieniające się pory roku i taki też charakter miało święto przesilenia zimowego – czyli właśnie Szczodre Gody. Pierwotni mieszkańcy naszych ziem celebrowali zwycięstwo światła nad ciemnością, czyli fakt, że dni od tamtej pory stawały się coraz dłuższe, a z czasem coraz cieplejsze. Można powiedzieć, że było to nasze pierwotne Boże Narodzenie, zwłaszcza że po przyjęciu chrztu przejęliśmy wile tradycji, które przerobiliśmy na chrześcijańskie. Biorąc pod uwagę barwną tradycję naszych przodków, na święta możemy wprowadzić do naszych domów słowiański folklor.

Foto: Pixabay.com

Słowiańska choinka

Tradycja ubierania choinki nie pochodzi z Polski – dotarła do nas na początku XIX w. za sprawą niemieckich protestantów. Przedtem nasi przodkowie wieszali jemioły, podłaźniczki (albo pajączki) i przystrajali snopki zboża. Podłaźniczka jest ozdobą najbliższą naszej współczesnej choince. Robiono ją najczęściej z wierzchołka choinki, który podwieszano pod sufitem czubkiem do dołu, a następnie przystrajano bibułą, słodyczami i suszonymi owocami.

Foto: Pixabay.com

Oczywiście, teraz możemy ozdobić ją nieco bardziej nowocześnie – np. tradycyjnymi bombkami i lampkami, ale wystarczą też suszone owoce lub słodycze. Im bardziej naturalnie, tym lepiej!

Słowiańskie dekoracje okienne

Tradycyjnie, nasze przodkinie ozdabiały okna białymi koronkami, które swoim wyglądem miały kojarzyć się ze śniegiem. Możemy kontynuować tę praktykę, dodając do niej elementy charakterystyczne dla słowiańskiego folkloru. Zamiast gotowych firanek, spróbujmy ozdobić okna własnoręcznie wykonanymi haftami, inspirowanymi motywami ludowymi. W atmosferę świąteczną doskonale wpiszą się wzory roślinne, zwierzęce lub geometryczne.

Foto: Pixabay.com

Stół w stylu słowiańskim

Podczas świąt niezwykle istotny jest wystrój stołu, przy którym zasiądzie cała rodzina. Zamiast tradycyjnej obrusowej koronki, postawmy na lniany obrus w naturalnych kolorach, nawiązujący do prostoty i surowości. Na środku stołu umieśćmy kompozycję z naturalnych gałązek, jarzębiny i świec umocowanych w drewnianych podstawkach. Starajmy się unikać zbyt nowoczesnych dodatków, skupiając się na prostocie i autentyczności. Sięgnijmy po serwetki w tradycyjne, etniczne wzory, takie, które będą się komponować z ozdobami na oknach.

Foto: Pixabay.com

Potrawy inspirowane tradycją

Nie zapominajmy również o tradycjach kulinarnych. Do świątecznego menu możemy wprowadzić potrawy inspirowane kuchnią naszych przodków – na przykład pierogi nadziewane makiem i miodem, tak charakterystyczne dla słowiańskich świąt. Niewiele osób o tym wie, ale swojski barszcz z uszkami pochodzi właśnie z tradycji Szczodrych Godów. Warto zatem, aby i w tym roku nie zabrakło go na naszym stole.