Powrót do mieszkań vintage – trendy wiosna 2022

Cechą charakterystyczną dobrego designu są ponadczasowe elementy i pomysły, które, nawet jeśli czasowo wychodzą z mody, wracają do naszych domów w nowy, świeży i interesujący sposób. Niezaprzeczalnie, jednym z największych trendów projektowych ostatnich lat jest vintage. Dlaczego to najgorętszy trend w wystroju wnętrz?

Nowy raport marki Chairish, która specjalizuje się w sprzedaży mebli vintage i używanych, wykazał, że pandemia zwiększyła zainteresowanie wśród konsumentów zainteresowanie zakupem mebli używanych, zabytkowych lub antycznych. Co miało na to wpływ?

Foto: Unsplash

Pierwszym z nich jest zmieniające się podejście do towarów używanych i kolekcjonerskich, co przekłada się na popularność sklepów online takich jak Yestern, DECOBAZAAR czy Patyna, gdzie często znaleźć można rzadkie lub jedyne w swoim rodzaju meble. Kolejny ważny powód boomu vintage? Zrównoważony rozwój. Kupowanie używanych towarów oznacza wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym, a co za tym idzie zachowanie mebli z dala od wysypisk śmieci.

Coraz więcej osób włącza w swoje projekty elementy vintage, które pomagają przywrócić równowagę w naszych wielofunkcyjnych przestrzeniach. Styl ten nie tylko nadaje charakter przestrzeni, ale jest to również najbardziej zrównoważona forma dekoracji. Wzrost popularności tego trendu doprowadził też do ożywienia tradycyjnego rzemiosła.

Równowaga między nowoczesnością a tradycją

Styl vintage charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów (np. drewno, kute elementy, kamień) oraz naturalnych tkanin (len, wełna czy bawełna). Każdy z elementów w przestrzeni zaprojektowanej w stylu vintage współgra ze sobą, wnosząc atmosferę nostalgii. Paleta kolorów z tego okresu jest neutralna.

Foto: Unsplash

Podstawowe barwy to biel, kremowy i beżowy, które są często przeplatane delikatnymi szarościami i jasnymi pastelami. Stonowaną kolorystykę można uzupełnić wzorzystymi akcentami – tapetą w kwiaty, poduszkami w geometryczne wzory, szklanym żyrandolem – tak, aby nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.

Foto: Unsplash

Klasyczne i nowoczesne aranżacje wnętrz zyskują na popularności. Drewniane meble w stylu wiktoriańskim, botaniczne tapety, wyraziste akcenty, antyki, geometryczne wzory czy sztukateria to elementy, które powracają by zagościć w naszych domach. Nowy trend w projektowaniu, często określany jako „neo-tradicionalism” (ang.), to nowatorska interpretacja trendu vintage obejmująca odważne wnętrza oraz dodatki, które ucieleśniają wygodę, piękno i ponadczasowość.

Przegląd najmodniejszych kolorów wnętrz na 2022 rok

Jeśli podążasz za trendami w urządzaniu mieszkań, to koniecznie musisz się dowiedzieć, jakie kolory będą rządzić we wnętrzach w nadchodzącym roku. Poznaj nasze inspiracje i już teraz zaplanuj wiosenną metamorfozę. Dzięki tym czterem modnym barwom zmienisz swoje mieszkanie w przestrzeń rodem z katalogu.

Very Peri to kolor roku 2022 wg Pantone. Pamiętacie salon Moniki z Przyjaciół? Moda wraca, styl zostaje na zawsze. Zdjęcie: lookstudio, freepik.com

Very Peri, butelkowa zieleń, koral oraz żółć to ścisła czołówka kolorów typowanych przez najlepszych architektów i dekoratorów do miana najmodniejszej barwy we wnętrzach w 2022 roku. Można używać ich zarówno jako kolorów dominujących i uzupełniających klasyczne biele oraz beże. Świetnie komponują się z drewnem, metalem i kamieniem.

Odważni mogą łączyć je ze sobą w tym samym pomieszczeniu, a bardziej konserwatywni postawić na aranżację osobnych pomieszczeń z użyciem dowolnego z nich. Sprawdźcie czy jesteście gotowi popuścić wodze fantazji i wpuścić do Waszych mieszkań najnowsze trendy.

Kolor roku 2022 wg Pantone

Instytut Koloru Pantone to organizacja powołana do życia w 1986 roku. Jednym z jej celów jest badanie trendów kolorystycznych. Obecnie jest światowym liderem i edukatorem w zakresie wiedzy o barwach. Pantone to także jeden z najbardziej znanych wzorników kolorystycznych używanych przez projektantów i grafików. Mówiąc wprost: eksperci Instytutu znają się na rzeczy!

Od lat Pantone na przełomie grudnia i stycznia ogłasza najmodniejszy kolor na kolejny rok .W 2021 Instytut wybrał żółty w odcieniu Illuminating oraz szary w odcieniu Ultimate Grey. W 2022 rządzić ma Very Peri. Co to za kolor? Otóż jest to połączenie barwy fioletowej z delikatną domieszką błękitu i ciepłej czerwieni. Nieco ciemniejszy niż lawenda, ale mniej intensywny niż sam fiolet. Niektórzy stwierdzą, że to po prostu lila.

Specyfikacja koloru Very Peri od Pantone. Źródło: freepik.com

Według Pantone kolor Very Peri pobudza kreatywność i inspiruje do szukania nowych, nietypowych rozwiązań. Świetnie sprawdzi się więc w salonach lub gabinetach, w których pracujemy zdalnie. Może stanowić także świetny akcent w kuchni oraz łazience. Dobrze komponuje się z bielą, ale również złotem i żółcią. Może stanowić kolor dopełniający dla bazy zbudowanej w oparciu o beż i brąz naturalnego drewna. Kanapy, fotele i dodatki w tym kolorze będą hitem w 2022 roku. Podoba Wam się?

Butelkowa zieleń

Kolor ten od kilku lat nie wychodzi z mody, a w końcówce 2021 roku przeżywa istny renesans. Wystarczy spojrzeć, jakie kolory dominują ostatnio w sklepach z dekoracjami oraz na sukienkach pań podczas świątecznych spotkań w domu oraz pracy. Wszystko wskazuje, że butelkowa zieleń nie straci na popularności także w kolejnym roku.

Zielony to kolor nadziei, który dodaje energii. Butelkowa zieleń dodatkowo jest bardzo elegancka, idealnie komponuje się z welurami, zamszami i atłasami. Zielone kotary, poduszki i dodatki to przepis na modny, stylowy salon. Podobnie jak Very Peri, zieleń świetnie łączy się ze złotem, co dodaje jej jeszcze większej klasy. Sprawdzi się również w kompozycjach z szarością, beżem, brązem oraz czerwienią.

W jakim pomieszczeniu zastosować butelkową zieleń? Oprócz salonu, odcień ten może pojawić się w sypialni dla zwiększenia komfortu i poprawienia jakości wypoczynku. Także gabinet, w którym pracujemy długo z komputerem, to miejsce na zaaranżowanie zielonej przestrzeni, która odciąży zmęczony wzrok. Dodatki w tym kolorze mogą także przełamać klasyczne, biało-beżowe aranżacje kuchenne.

W kolorze butelkowej zieleni nie muszą być tylko dodatki. Oto przykład salonu z zieloną dominantą. Zdjęcie: vanitjan, freepik.com

Koralowy

Przechodzimy do trzeciego koloru z naszej palety najmodniejszych na rok 2022. Jest nim koral, ale jak w zasadzie wygląda kolor koralowy? Nie jest to barwa oczywista. To mieszanka czerwieni, pomarańczy oraz różu. Najczęściej spotykana jest w swojej pastelowej postaci. Jako połączenie delikatności z żywiołowością koral wzbudza szerokie konotacje.

Koral idealnie komponuje się z miętą. Zdjęcie: freepik.com

Ciepło, przytulność, spokój: kolor koralowy może przywołać wakacyjne destynacje, od starożytnego Rzymu po Karaiby. Nie jest to jednak barwa sprzyjająca wyłącznie sielance. Koral nie rozleniwia, a wręcz pobudza do życia, co przyda nam się w długie, jesienno-zimowe dni. Idealne połączenie z koralem tworzą barwy spotykane blisko również w naturze: zieleń, mięta, błękit.

Koral rekomendujemy stosować jako barwę uzupełniającą, a nie dominującą. Bardziej odważnym polecamy zaś użycie go jako koloru kontrastowego dla ciemniejszych powierzchni, np. ścian w salonie. Świetnie sprawdzi się także w nowoczesnej kuchni, gdyż nie boi się bieli. To także doskonały wybór do łazienki, w której możemy zastosować moc koralowych dodatków.

Żółć

Nasze zestawienie zamyka kolor, który zdążył zyskać wielu fanów w ostatnich czasach. To żółć, która niezależnie od odcienia – od kanarkowego po musztardowy – nadaje wnętrzom niesamowitej energii. Żółte krzesła w kuchni, koce i poduszki na sofie czy kotary, dobrze pasują do bieli, drewna i szarości. Idealnym kompanem żółtego jest indygo, czyli bardzo ciemny kolor niebieski.

Żółty to wciąż jeden z najbardziej topowych kolorów we wnętrzach. Zdjęcie: vanitjan, freepik.com

Najczęściej żółty spotkamy w salonach. Może stanowić także ciekawą propozycję w pokojach dzieci. Nie bójmy się eksperymentować z tym kolorem. Wbrew stereotypom nie wzbudza on agresji, a szaro-żółty pokój młodzieżowy należy do najmodniejszych aranżacji w topowych magazynach wnętrzarskich. Żółte ściany to dobry wybór, gdy poruszamy się w akcencie. Jedna z nich może otrzymać tapetę we wzory właśnie w tym kolorze.

A co z łazienką i kuchnią? O tym niech zadecyduje Wasz charakter. Dla osób z mocną osobowością, które nie boją się dużych kontrastów i czują się pewnie w każdej sytuacji, polecamy do rozważenia połączenie żółci z czernią. Czarne płytki i żółte dodatki, bądź czarne fronty kuchenne oraz żółte dopełnienia, będą wyglądać niesamowicie.

Jak stworzyć szczęśliwy dom? Recepta na sukces poparta wynikami badań

Ostatnie dwa lata to okres, w którym wielu z nas spędziło w domach więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Wiele osób i firm zdecydowało się także na pracę zdalną, co tylko spotęgowało potrzebę odpowiedniej organizacji miejsca dookoła. Jak urządzić szczęśliwy dom? Między innymi na to pytanie starali się odpowiedzieć badacze Uniwersytetu SWPS na zlecenie OTODOM.

12 kroków do domowego szczęścia

W badaniu wzięło udział prawie półtora tysiąca osób w różnym wieku. Na podstawie ankiet jakościowych, ilościowych i analizy dostępnych danych badacze określili dwanaście elementów, które wpływają na nasze poczucie szczęścia. Wśród nich znalazło się m.in.: posiadanie mieszkania, dobry widok z okna, możliwość wydzielenia w miejscu zamieszkania stref do konkretnych aktywności, dobre sąsiedztwo.

Pełne wyniki badania znajdziesz pod tym linkiem

Potrzeba zmian

Badanie uwidoczniło jeszcze jedną wyraźną tendencję – chęć zmiany. Co trzeci badany zmienił w czasie pandemii mieszkanie lub planuje to zrobić i aktywnie poszukuje nowego lokum. Wielu przeprowadziło gruntowne remonty i lepiej dostosowało przestrzeń do bieżących potrzeb.

Nie da się pominąć faktu, że pandemia w dość znaczący sposób zmieniła rolę mieszkania – z miejsca do życia, spędzania wolnego czasu, azylu nasze domy stały się też miejscem pracy, nauki, a także „wydarzeń” kulturalnych czy nawet… sportowych. To nowe spojrzenie na własne cztery kąty sprawiło, że zapragnęliśmy odmiany.

Mieszkanie-ideał: czy naprawdę istnieje?

Czy istnieje mieszkanie idealne? Czy może występuje tylko w opowieściach niczym Yeti? Trzeba zacząć od tego, że dla każdego z nas ideał mieszkania oznacza coś innego – park za oknem, duży balkon, osobna kuchnia. Są jednak pewne uniwersalne wartości, które cenią niemal wszyscy: bezpieczeństwo, dobrze zaplanowana powierzchnia, miejsce do przechowywania i parkowania, dobry widok z okna czy dobra akustyka budynku.

W raporcie OTODOMU 30% badanych podkreśliło potrzebę zielonego otoczenia – lokali położonych w pobliżu parków czy lasów, ale także możliwych do dobrego zagospodarowania balkonów czy parterowych ogródków.

Mieszkania marzeń są także dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta oraz otoczone przydatnymi lokalami usługowymi i sklepami.

Trzy filary wymarzonego eM

Czy mimo różnic w naszych charakterach i sposobie życia, można na bazie tego badania stworzyć wytyczne do idealnego polskiego domu? Spróbujmy!

Zacznijmy od otoczenia. Dla wszystkich nas dobre sąsiedztwo to podstawa. Szukamy bezpiecznej okolicy, dobrze skomunikowanej z innymi częściami miasta. Idealnie, gdy w pobliżu jest pętla tramwajowa czy autobusowa. Niebagatelne znaczenie w okresie wiosenno-letnim mają też ulokowane w pobliżu stacje rowerów miejskich. Okolica punktuje, gdy znajdują się w niej także sklepy, drobne usługi. Coraz chętniej wykorzystywane są także przestrzenie do coworkingu – istnienie takiego miejsca w pobliżu domu w dobie zdalnej pracy jest świetną alternatywą dla klasycznego homeoffice.  

Jest jeszcze jeden element okolicy (choć nie tylko), który jest dla większości z nas bardzo istotny – zieleń w pobliżu miejsca zamieszkania. Ze świecą można szukać kogoś, kto stwierdzi, że nie podobają mu się parki, lasy czy ukwiecone skwery. Gdy takie tereny znajdują się w pobliżu domu, nie ma dylematów, dokąd wyprowadzić psa, czy gdzie pójść na krótki, relaksujący spacer. Zieleń koi nerwy, chłodzi w upalne dni i dotlenia atmosferę. Jednak w dobie pandemii, zwłaszcza w czasie pierwszego dużego lockdownu, na wartości zyskały także nasze balkony i ogródki. Wcześniej może trochę niedoceniane, wtedy okazały się zbawienne. Wiele z nich przeszło spektakularne metamorfozy, przeistaczając się z niezbyt chętnie uczęszczanych miejsc (często służących do przechowywania różnych elementów) we wspaniałe przestrzenie do komfortowego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Foto: Pixabay

Na końcu, choć nie oznacza to wcale, że to najmniej ważny element wymarzonego domu jest dobrze przemyślany układ mieszkania. Okazuje się bowiem, że to wcale nie powierzchnia mieszkania, a jego układ mają dla nas największe znaczenie. Mimo że w przytaczanym badaniu wiele osób wskazało, że poszukuje nowych przestrzeni, finalnie nie zmieniły one mieszkania na wyraźnie większe, a komfort zmiany został zachowany. Wszystko dzięki temu, że nowoczesne mieszkania często mogą poszczycić się dobrze rozplanowaną powierzchnią. Przemyślane oddzielenie strefy dziennej (obecnie często będącej także miejscem pracy) od części sypialnianej, odrębne kuchnie, wnęki pozwalające na zabudowy – to wszystko okazało się strzałem w dziesiątkę . Co tylko potwierdziło regułę, że zazwyczaj wcale nie chodzi o to, by mieć czegoś więcej, a o to, by umieć korzystać z tego mądrzej.