Cechą charakterystyczną dobrego designu są ponadczasowe elementy i pomysły, które, nawet jeśli czasowo wychodzą z mody, wracają do naszych domów w nowy, świeży i interesujący sposób. Niezaprzeczalnie, jednym z największych trendów projektowych ostatnich lat jest vintage. Dlaczego to najgorętszy trend w wystroju wnętrz?
Nowy raport marki Chairish, która specjalizuje się w sprzedaży mebli vintage i używanych, wykazał, że pandemia zwiększyła zainteresowanie wśród konsumentów zainteresowanie zakupem mebli używanych, zabytkowych lub antycznych. Co miało na to wpływ?
Pierwszym z nich jest zmieniające się podejście do towarów używanych i kolekcjonerskich, co przekłada się na popularność sklepów online takich jak Yestern, DECOBAZAAR czy Patyna, gdzie często znaleźć można rzadkie lub jedyne w swoim rodzaju meble. Kolejny ważny powód boomu vintage? Zrównoważony rozwój. Kupowanie używanych towarów oznacza wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym, a co za tym idzie zachowanie mebli z dala od wysypisk śmieci.
Coraz więcej osób włącza w swoje projekty elementy vintage, które pomagają przywrócić równowagę w naszych wielofunkcyjnych przestrzeniach. Styl ten nie tylko nadaje charakter przestrzeni, ale jest to również najbardziej zrównoważona forma dekoracji. Wzrost popularności tego trendu doprowadził też do ożywienia tradycyjnego rzemiosła.
Równowaga między nowoczesnością a tradycją
Styl vintage charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów (np. drewno, kute elementy, kamień) oraz naturalnych tkanin (len, wełna czy bawełna). Każdy z elementów w przestrzeni zaprojektowanej w stylu vintage współgra ze sobą, wnosząc atmosferę nostalgii. Paleta kolorów z tego okresu jest neutralna.
Podstawowe barwy to biel, kremowy i beżowy, które są często przeplatane delikatnymi szarościami i jasnymi pastelami. Stonowaną kolorystykę można uzupełnić wzorzystymi akcentami – tapetą w kwiaty, poduszkami w geometryczne wzory, szklanym żyrandolem – tak, aby nadać pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.
Klasyczne i nowoczesne aranżacje wnętrz zyskują na popularności. Drewniane meble w stylu wiktoriańskim, botaniczne tapety, wyraziste akcenty, antyki, geometryczne wzory czy sztukateria to elementy, które powracają by zagościć w naszych domach. Nowy trend w projektowaniu, często określany jako „neo-tradicionalism” (ang.), to nowatorska interpretacja trendu vintage obejmująca odważne wnętrza oraz dodatki, które ucieleśniają wygodę, piękno i ponadczasowość.