Zaprojektuj swoją kuchnię przy pomocy sztucznej inteligencji

Marzenia o nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni mogą wreszcie stać się rzeczywistością! A wszystko dzięki postępowi technologicznemu i rozwojowi sztucznej inteligencji. Pierwsze algorytmy powstały już w 1956 roku*, jednak dopiero w ciągu ostatnich kilku lat mogliśmy zaobserwować znaczny rozwój ich możliwości. Czy da się zaprojektować kuchnię samodzielnie, wykorzystując narzędzia AI?

Jak już pisaliśmy, kuchnia od dawna traktowana jest jako serce domu, miejsce spotkań, wspólnego gotowania i posiłków. Nie bez powodu mówi się, że najlepsze imprezy zawsze przenoszą się tutaj. Dobry projekt tego pomieszczenia może nie tylko ułatwić codzienne czynności, ale także podnieść jakość życia domowników. Dzięki wykorzystaniu łatwych i coraz popularniejszych narzędzi AI, zaplanowanie czy renowacja wymarzonej kuchni w mieszkaniu może być łatwiejsza, bardziej intuicyjna i dostępna dla szerokiego grona osób. Wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji to przede wszystkim ogromna dawka inspiracji i pomysłów, które następnie możemy zrealizować sami lub z pomocą ekip wykończeniowych czy projektowych.

Mała kuchnia potrzebuje jasnych rozwiązań

Najczęściej spotykanym problemem przy projektowaniu kuchni jest jej mała powierzchnia, która ogranicza zarówno naszą wyobraźnię, jak i możliwości. Jeżeli mówimy o osobnym pomieszczeniu, warto zadbać o jasne meble i płytki. Dzięki temu optycznie je powiększymy i będziemy mogli zaszaleć z dodatkami w innych, ciemniejszych kolorach. Jeśli wybierzemy jasne fronty, zestawmy je z ciemnymi uchwytami, natomiast drewniany blat będzie doskonale pasował do ozdób użytkowych, takich jak deski do krojenia, łyżki, pojemniki z drewnianymi nakrętkami czy solniczki i pieprzniczki, które również mogą pełnić rolę dekoracyjną.

Aneks kuchenny, który się wyróżni

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z układem mieszkania, w którym salon połączony jest z aneksem kuchennym. Również w takim wypadku warto trochę poeksperymentować z projektem, a sztuczna inteligencja wydaje się doskonałym narzędziem, aby niskim kosztem spróbować nowych, odważniejszych rozwiązań i zobaczyć, czy faktycznie nam odpowiadają. Jeśli projektujemy aneks kuchenny, to zachowajmy styl całego salonu lub wprowadźmy dodatkowy kolor, który oddzieli strefę kuchenną od tej wypoczynkowej. Z takimi narzędziami ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Duża kuchnia to jeszcze więcej pomysłów i możliwości

Czasem nie ogranicza nas metraż kuchni, a jedynie brak pomysłu i inspiracji. Przy dużej powierzchni możemy puścić wodzę fantazji i łączyć ze sobą nie tylko kolory, ale również wzory. Niestandardowe układy szafek, półek czy wyspy, w połączeniu z wybraną przez nas paletą barw, naprawdę mogą dać efekt WOW! Dzięki dostępności narzędzi sztucznej inteligencji, możemy z kilku wygenerowanych pomysłów wyciągnąć to, co nam najbardziej odpowiada i ostatecznie stworzyć swój własny unikalny projekt.

Zrób to samodzielnie, dzięki aplikacjom!

W ostatnim czasie na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji i programów, które umożliwiają nam szerszą personalizację generowanych projektów. Przykładami takich narzędzi są Midjourney, RemodelAi, Decorilla czy OpenArt. Możemy zainspirować się obrazem stworzonym na wymyślonym układzie kuchni czy nawet skorzystać z narzędzia, które wyrysuje nowy projekt na podstawie przesłanego przez nas zdjęcia lub układu pomieszczenia. Możliwości jest coraz więcej, a to z czego skorzystamy, zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Część z wymienionych programów i aplikacji dostępne są zupełnie za darmo w wersjach testowych. Wygenerowanie kilku obrazków, które dadzą nam już jakąś wizję kosztować będzie natomiast tylko…od 10 dolarów (przy miesięcznej subskrypcji).