Wnętrza zero waste – jak urządzić mieszkanie w duchu ekologii?

Nasza planeta od lat cierpi z powodu szkodliwego wpływu człowieka na środowisko. Na szczęście kolejne pokolenia coraz częściej zwracają uwagę na to, by żyć tak, aby ziemia jak najdłużej pozostała przyjaznym miejscem do życia. Urządzenie wnętrza w stylu zero waste to doskonały sposób na zmniejszenie wpływu naszego stylu życia na środowisko. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

Daj meblom drugie (a może i kolejne) życie

Na pchlich targach, w sieci, na sąsiedzkich grupach – wszędzie tam możesz znaleźć używane meble na sprzedaż – czasem nawet za bezcen! Często nie wymagają niczego oprócz wyczyszczenia, ale jeśli nawet – w prosty sposób możesz je odnowić. Rynek renowacyjnych farb, tapet czy oklein do mebli jest ogromny i na każdą kieszeń.

Foto: Pixabay.com

Graj w zielone

Do wnętrza wybieraj te materiały, które mają potwierdzone certyfikaty ekologiczne lub są wykonane z materiałów pozyskiwanych w sposób zrównoważony. Poświęć trochę czasu i sprawdź, gdzie i w jakich warunkach produkowane są elementy wyposażenia, które planujesz umieścić w swoim domu. Zdziwisz się, jak wiele fabryk opiera swoją produkcję o materiały pochodzące z recyklingu, korzysta z odnawialnych źródeł energii, a odpady przemysłowe minimalizuje do granic możliwości. Takim firmom warto zaufać.

Wybieraj tekstylia, które są wykonane z materiałów ekologicznych, takich jak organiczna bawełna, len lub konopie. Unikaj tekstyliów, które są traktowane chemikaliami lub mają zbyt krótki okres użytkowania.

W miarę możliwości wspieraj lokalnych rzemieślników i artystów, którzy tworzą przedmioty zgodnie z zasadami zero waste.

Ogranicz plastik

Staraj się unikać kupowania rzeczy wykonanych z materiałów syntetycznych, które są trudne do ponownego przetworzenia. Zwróć także uwagę na opakowania – wiele akcesoriów do wnętrz niepotrzebnie znajduje się w foliowych opakowaniach – w tym przypadku zasada brzmi przecież „im mniej, tym lepiej”! Wybierz opakowania z kartonu, papieru – można je łatwo poddać recyklingowi.

Foto: Pixabay.com

Odśwież zamiast wyrzucać

Czy przy przeprowadzce naprawdę musisz kupować do mieszkania same nowe przedmioty? Rozejrzyj się po obecnym lokum i zobacz, co możesz wykorzystać w nowym „eM”. Design nie pasuje do nowej koncepcji? Pomyśl, jak przerobić te przedmioty, by wpasowały się w świeżą wizję. Jeśli jednak naprawdę nie masz na nie pomysłu, puść je w obieg – wystaw ogłoszenie lub oddaj za darmo. Na pewno znajdą jeszcze u kogoś zastosowanie.

Foto: Pixabay.com

Mniej znaczy lepiej

We współczesnym życiu otacza nas bardzo wiele przedmiotów – część z nich to zbędne bibeloty, gadżety, które głównie zbierają kurz. Staraj się nie kupować takich detali. Ogranicz się do tego, co najbardziej potrzebne. Minimalistyczne wnętrza są prawdziwym evergreenem – także w tym ekologicznym znaczeniu.

Dobre dla planety i dla portfela

Tam, gdzie się da, stosuj rozwiązania, które nie wykorzystują zbyt wiele energii – np. lampy LED. Oświetlenie na balkonie może być z powodzeniem zasilane energią słoneczną, a nastrojowe światło zapewnią świeczki. Instaluj baterie i urządzenia sanitarno-higieniczne o niskim zużyciu wody. Możesz również używać filtrów do wody, aby unikać kupowania butelkowanej wody. Podziękuje Ci za to Ziemia oraz… Twoje konto!

Własny miniogród

Jeśli Twoje mieszkanie dysponuje zielonym kawałkiem ogrodu lub słonecznym balkonem, nic nie stoi na przeszkodzie, byś urządził(a) tam mini ogródek warzywny czy owocowy. Nic nie smakuje lepiej niż truskawka zerwana z własnego krzaczka czy pomidorki koktajlowe, które wyrosły w doniczce na parapecie.

Foto: Pixabay.com

Zadbaj też, o rośliny kwitnące – w ten sposób zapewnisz miejskim pszczołom życiodajny nektar. Możesz postawić również domek dla owadów – wiele z nich to bardzo pożyteczne stworzenia!

Segregacja odpadów i kompostowanie

Zorganizuj w swoim wnętrzu miejsce do segregacji odpadów i recyklingu. Upewnij się, że jesteś świadomy(-a) lokalnych przepisów dotyczących recyklingu. Rozważ kompostowanie organicznych odpadów, jeśli masz dostęp do ogrodu lub kompostownika balkonowego. Możesz też użyć kompostowalnych worków na śmieci. Uzyskany w ten sposób nawóz świetnie użyźni Twoje sadzonki, a Ty będziesz miał(a) mniej odpadów.

Świadomość i cierpliwość

Edukuj się na temat zero waste i dbaj o to, aby Twoi domownicy również byli świadomi tych kwestii. Im więcej ludzi będzie wiedziało na ten temat, tym łatwiej będzie wprowadzać zmiany.

Pamiętaj, że wnętrze zero waste to długotrwały proces, który wymaga zaangażowania, świadomych i racjonalnych wyborów. Ważne jest, abyśmy starali się zmniejszać nasz wpływ na środowisko we wszystkich aspektach naszego życia, w tym również w naszym domu.