Tkaniny we wnętrzach

Miękkie tapicerki, poszewki na poduszki, zasłony i dywany – to tylko niektóre elementy wystroju wnętrz, które pokryte są tkaninami. Stanowią one niezwykle istotne detale, które nieraz decydują o całości. Jakie zatem materiały wybrać, aby prezentowały się jak najlepiej?

Co do wnętrza wnoszą tkaniny?

Tkaniny to niezwykle silny walor estetyczny – sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i klimatyczne. Oprócz estetyki pełnią one również funkcję praktyczną: chronią pokój od słońca, nadają prywatności i osłaniają meble przed zabrudzeniami. Dodatkowo poprawiają akustykę i wygłuszają ściany, a dźwięki odbijające się od miękkich materiałów są dużo przyjemniejsze dla ucha. Jeszcze kilka lat temu moda raczej kazała raczej unikać dużej ilości materiałów. Teraz tkaniny znowu wracają do łask.

Foto: Pixabay.com

Naturalne materiały – naturalny design

Obecnie coraz modniejsze stają się te elementy wystroju, które zbliżają nas do natury. Podczas urządzania mieszkania warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów są wykonane dodatki. Wybierając bawełnę, wełnę czy len, możemy danym elementom wystroju zapewnić większą żywotność. Tego typu materiały utrzymują świetny wygląd przez wiele lat, a do tego są przyjazne dla środowiska. Ponadto pościel i tapicerka z naturalnego tworzywa jest zdrowsza dla naszej skóry.

Foto: Pixabay.com

Włókna syntetyczne

Ich zaletami na pewno są cena i trwałość. Tego typu materiały świetnie przyjmują barwniki, przez co nie blakną i nie tracą koloru. Niestety, nie przepuszczają powietrza i dlatego nie nadają się do kontaktu ze skórą. Na tego typu materiały możemy się zdecydować na przykład przy wyborze zasłon, dywanów lub obicia abażurów.

Foto: Pixabay.com

Jak dobrać tkaniny do wnętrza?

Najpierw musimy określić styl, w jakim będziemy urządzać mieszkanie. W tym przypadku tkaniny będą dopełniać cały wystrój. Pamiętajmy, że najważniejsza jest spójność stylistyczna. Jak zatem odpowiednio dobrać zasłony, obicia i tapicerki?

Foto: Pixabay.com

Zasłony od razu nadają pomieszczeniu przytulny klimat. Jeżeli się na nie decydujemy, powinniśmy dopasować kolorystykę do całego pomieszczenia. Następnie trzeba ustalić, jak j jaki sposób mają być one ułożone. Na przykład ostatnio modne są nieco za długie story miękko układające się na podłodze – takie rozwiązanie nadaje elegancji, a materiał sprawia wrażenie cięższego, niż jest w rzeczywistości. Następny krok, to decyzja, czy zasłony mają być grube i mięsiste, czy wręcz przeciwnie. Te grubsze osłonią mieszkanie od słońca, ale będą też nadawać przytulnego klimatu, natomiast lekkie i cienkie staną się tylko drobnym akcentem.

Foto: Pixabay.com

Bardzo istotnym elementem wystroju salonu jest kanapa – centralne miejsce w pomieszczeniu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie jej pokrycia. Nie każdy materiał nadaje się do każdego rodzaju sofy. Tkanina typu boucle świetnie wygląda przy kanapach o okrągłych kształtach, nie będzie natomiast wyglądała równie dobrze na klasycznej sofie chesterfield, która z kolei najlepiej prezentuje się w welwetach. Modnym i pięknym rozwiązaniem będzie również obicie sztruksowe, które pasuje do każdego kształtu kanapy, ale najlepiej prezentuje się w jasnych beżach i szarościach.

No i nie zapominajmy o barwnych poduszkach, narzutach i kocach, które rozweselą i rozjaśnią każde wnętrze. Tutaj wybór jest naprawdę nieograniczony, ale warto pamiętać o minimalnej choćby spójności – zarówno pod względem stylu, jak i kolorystyki.