Po mokrej i nieprzyjemnej zimie z niecierpliwością wyczekujemy pierwszych wiosennych, słonecznych i ciepłych dni. Wiosna przynosi „nowy początek”, świat budzi się po zimie i nabieramy ochoty na porządki. W takim czasie zwykle zmieniamy aranżację domu, kupujemy organizery. Jak skutecznie i efektywnie zaplanować wiosenne porządki? Piszemy o tym poniżej.
DOBRY PLAN = EFEKTYWNE PORZĄDKI
Zanim na dobre zabierzemy się za gruntowne porządki, warto przygotować krótki i konkretny plan. Aby sprzątanie było efektywne, nie rzucajmy się na wszystko naraz, lecz porządkujmy pomieszczenia po jednym, najlepiej rozdzielając pracę na kilka dni. Z pewnością przyda się także pomoc domowników w oczyszczaniu przestrzeni domowej ze zbędnych przedmiotów. Można również przygotować worki na śmieci, ścierki z mikrofibry, przydadzą się papierowe ręczniki i płyny przeznaczone do sprzątania.
NIE UŻYWASZ? SCHOWAJ!
W coraz cieplejsze dni przestają być przydatne grube koce i zimowe ubrania, zatem śmiało można je schować, by nie zabierały miejsca. Ponadto, gdy jesteśmy posiadaczami kilku płaszczy zimowych i części z nich w ogóle minionej zimy nie używaliśmy, zróbmy z nimi porządek! Dobrym rozwiązaniem jest po prostu je sprzedać lub przeznaczyć dla osób w trudnej sytuacji życiowej.
Pamiętaj, że koce z wełny powinny być przechowywane w pudle z wentylacją oraz na płasko. Dzięki temu sposobowi ułożenia koca unikniemy jego rozciągnięcia.
EFEKTYWNE SPRZĄTANIE
Główną zasadą efektywnych porządków jest sprzątanie pomieszczenia od góry do dołu. Akcję gruntownych porządków zacznijmy więc od omiecenia sufitu, np. szczotką lub odkurzaczem. Nie zapominajmy o umyciu lampy! Kolejnym krokiem jest zdjęcie firanek, umycie karnisza oraz umycie okna. Następnie możemy przejść do umycia górnej części szafek, ich środka, a na końcu wyczyszczenia frontów i uchwytów. Przy okazji mycia półek w środku szafki, warto zrobić dokładny przegląd rzeczy, które się w niej znajdują, ponieważ często chomikujemy przedmioty zupełnie nam nieprzydatne lub używane tak rzadko, że można je umieścić w pudłach na strychu. Pamiętaj – mniej znaczy więcej!
REGAŁY I REGALIKI
Najczęściej regały kupujemy po to, by móc wyeksponować na nich nasze książkowe zbiory oraz postawić ramki ze zdjęciami lub pamiątki z podróży. Niestety, na takich przedmiotach bardzo osadza się kurz, a ponadto trudno jest go stamtąd usunąć. Przynajmniej raz na pół roku należy taki regał opróżnić i wyczyścić wszystkie książki oraz dekoracje. Pamiętajmy o tym, że im więcej znajduje się przedmiotów na półce, tym więcej kurzu się tam znajdzie. Zróbmy więc szybki „rachunek sumienia” i uporządkujmy półki i regały z niepotrzebnych zbieraczy kurzu.
LŚNIĄCA KUCHNIA
Porządkowanie szafek kuchennych zwykle bywa frustrujące, ponieważ znajdują się w nich rozmaite przedmioty, których jest raczej bardzo dużo. Najczęściej przedmioty kuchenne zbieramy w sporym nadmiarze, ponieważ z pewnością duża część z nich jest używana rzadko lub nawet wcale. Aby uzyskać dobry efekt, sprzątajmy szafki jedna po drugiej, wyjmując całą zawartość ze środka. Następnie należy dokładnie umyć półki i posegregować przedmioty, które z powrotem mają na nie trafić. Niepotrzebne rzeczy w bardzo dobrym stanie możemy zabezpieczyć i spakować w karton, a następnie dostarczyć np. do najbliższego ośrodka pomocy społecznej, gdzie z pewnością zostaną rozdzielone dla rodzin potrzebujących wsparcia. Mocno zużyte i zepsute przybory wyrzućmy do odpowiedniego pojemnika na śmieci. Dobrym pomysłem będzie po prostu nie gromadzić rzeczy w nadmiarze, wszak zapewne nie potrzeba ich za wiele, by przyrządzić smaczny posiłek.
Fronty szafek kuchennych są łatwe do zabrudzenia, więc dobrze jest czyścić je np. raz w tygodniu.
WIELKIE PRANIE
Przy okazji gruntownych porządków warto jest wyprać wszystkie firanki i zasłonki oraz narzuty, koce, poszewki z poduszek, a nawet kołdry. Większym zaangażowaniem jest pranie tapicerek kanap i foteli, wszak nie zrobimy tego samodzielnie w taki sposób, by przyniosło dobry rezultat. Do tego celu potrzebna jest ręka i sprzęt fachowca, który odświeży tapicerowane meble i przywróci im piękno i świeżość. Oczywiście nie trzeba robić tego zbyt często, aczkolwiek gruntowne, wiosenne porządki nadają się do tego idealnie. Pamiętaj, aby z fachowcem umówić się na słoneczny i ciepły dzień, kiedy będzie można otworzyć okno na dłużej. Wtedy wyczyszczona tapicerka wyschnie szybciej.
Powracająca moda na minimalizm jest doskonałym pretekstem do pozbycia się nadmiaru przedmiotów. Nic, co w nadmiarze nie jest wskazane, więc należy zachować umiar w gromadzeniu rzeczy. Portfele z pewnością za to podziękują!