Kolory we wnętrzach: dopasuj do swojej osobowości

Nasze wnętrza aranżujemy tak, aby przede wszystkim stały się dla nas długotrwałym azylem i osobistą, przytulną przestrzenią. Ale czy jesteśmy świadomi tego, jaki wpływ mogą mieć na nas kolory w pomieszczeniach? W jaki sposób uczynić nasze otoczenie, aby uspokajało lub stymulowało do działania?

Wybór kolorystyki w pomieszczeniach z reguły opiera się na panujących aktualnie trendach wnętrzarskich. Z każdym kolejnym sezonem projektanci zasypują nas nowymi pomysłami oraz rozwiązaniami na aranżacje pomieszczeń. Często jednak zapominamy, aby w doborze wystroju sugerować się także tym jak kolorystyka może wpływać na nasze samopoczucie. Więc w jaki sposób dopasować ją do swojej osobowości?

Kolorystyka, która zadba o Twój komfort

Szarości, tak bardzo popularne w ostatniej dekadzie, w dalszym ciągu mocno trzymają się w trendach. Chętnie wybierane nie tylko ze względu na ponadczasowość, ale również dzięki spokojowi, jaki wywierają na odbiorcę pomieszczenia. Wpływają na poczucie harmonii i spokoju ducha, co w zabieganym świecie jest na wagę złota. Dodatkowo stanowią bazę dla klasycznych i wyciszających wnętrz, a także świetnie spełniają się w roli tła dla barwnych dodatków.

Ciepłe brązy i piaskowe beże mogą stać się alternatywą dla klasycznych już szarości. Spokojne i neutralne, okazują się mniej oczywistym wyborem niż te poprzednie. Nadają wnętrzu subtelności, a jego użytkownikowi wyciszenia po ciężkim dniu. Rekomendowane przede wszystkim dla osób wysoko wrażliwych i podatnych na stres, aby złagodzić ich buzujące emocje. W odróżnieniu od bieli, ich nadmiar nie charakteryzuje się zimną agresją, a przyjemnym ciepłem.

Unsplash.com

Biel natomiast, zwana ponadczasową królową elegancji, dopasuje się do każdego typu wnętrza. Wyjątkowo podatna na rozproszenie światła przepięknie je odbija i daje złudzenie przestrzeni nawet tam, gdzie jej nie ma. Zgra się z każdym połączeniem kolorystycznym i przez swoją neutralność stworzy dobrą kompozycję z kolorami. Nadmiar bieli może jednak okazać się niebezpieczny. Może wywoływać wrażenie pustki, a nawet oddziaływać na nasz smutek. Ważne jest więc, aby postawić nacisk na jej dopełnienie innym zestawem barw. Dlatego dzięki prostej inwestycji w wielobarwne dodatki nigdy nie okaże się nudna, a może podbić ciekawe kompozycje.

Mocne kolory – mocne działanie

W kontrze do przytoczonych przykładów stoi czerwień. To kolor o dużym ładunku emocjonalnym. Powszechnie panuje stereotyp o agresywnym podłożu czerwieni, natomiast zastosowana w odpowiednio zgaszonych tonacjach nie wydaję się już być taka groźna. Wybierając odcienie suszonego pomidora na ściany możemy ryzykować, ale we wnętrzach kuchennych i jadalnianych jest to propozycja, która jest w stanie nawet pobudzić apetyt. Kolor ten w nadmiarach nie jest polecany dla choleryków i osób nerwowych, gdyż może wywoływać poczucie gniewu i wzmagać niepokój. Warto pomyśleć o włączeniu jasnych dodatków w celu wytłumienia głównej, kolorystycznej bohaterki.
Szczególnie polecany do przestrzeni dla branży kreatywnej oraz dla pobudzenia wyobraźni jest kolor żółty. Rozwesela i sprzyja podejmowaniu decyzji, zwany jest także kolorem umysłu – wspomaga procesy myślenia i inspiruje. Od tego, czy sprawdzi się we wnętrzu, zależy dobór odpowiedniego odcienia i jego ilość. Mimo że jest kolorem pozytywnym i wniesie dużo optymizmu do wnętrza, nie należy go nadużywać, ponieważ może to wywoływać nawet uczucie stresu. Warto więc pomyśleć o jego połowicznym użyciu lub malowaniu tylko fragmentów ścian, aby rozweselić wnętrze.

Unsplash.com


Kolejny pozytywny kolor to zielony – daje uczucie wiosennej świeżości i odpręża. Kojarzy nam się z naturą, spokojem lasu i wręcz zachęca do odpoczynku. Nie bez przyczyny dostarcza nam poczucie bezpieczeństwa i pokłady spokoju. Dlatego zaleca się go osobom nadmiernie aktywnym i potrzebującym wyciszenia. Zieleń ukoi nerwy i pomoże zapanować nad nadmiarem emocji. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku. Sypialnia lub salon dopełniony łagodną zielenią to gwarancja stoickiego spokoju i oczyszczenia emocji.

Kolor kluczem do sukcesu

Oprócz kojenia nerwów czy mobilizowania do działania, kolory mogę sprzyjać postrzeganiu przez innych nas samych, jak i firm z usługami lub produktami w konkretnym kolorze. Na przykład niebieski jest kolorem wzbudzającym zaufanie i kojarzy się ze szczerością, dlatego wiele banków i firm ubezpieczeniowych wybiera tę barwę nie tylko w swojej identyfikacji, ale także w wystroju biura czy gabinetu. Niebieski ma kojarzyć się z bezpieczeństwem i spokojem, dlatego często stosowany jest we wnętrzach użyteczności publicznej, gdzie daje poczucie bezpieczeństwa, czy ma za zadanie akcentować wiarygodność. Ponadto niebieski poprawia koncentrację i sprzyja w podejmowaniu decyzji.

Poszerzenie naszej wiedzy o to, jak dobrze dobrać kolorystykę w pomieszczeniach może mieć bardzo duży wpływ na naszą przyszłość. W mieszkaniu czy domu spędzamy mnóstwo czasu każdego dnia, ma być on naszą oazą, ulubionym miejscem dla siebie i dla rodziny. Nie warto więc bagatelizować wpływu koloru, jaki może mieć jego oddziaływanie na nasz nastrój i samopoczucie. Należy pamiętać, że wybór kolorów we wnętrzach to bardzo indywidualna sprawa i dopasowana pod nasz osobisty styl życia.