Zakup mieszkania to jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji – wynajmując lokal, zyskujesz zabezpieczenie spłaty kredytu, a w dłuższej perspektywie – także dodatkowy zarobek. Jednak nim przywitasz pierwszego lokatora, mieszkanie w większości przypadków trzeba będzie urządzić i wyposażyć. Na co zwrócić uwagę przy wykańczaniu mieszkania przeznaczonego na wynajem?
Zacznij od kalkulacji – policz, ile kosztowało Cię mieszkanie, ile będzie kosztować jego urządzenie, przeanalizuj oferty na rynku. To pozwoli zaplanować koszty i oszacować perspektywę zwrotu z inwestycji. Przy wyborze standardu wykończenia wnętrza na wynajem, pamiętaj, że czasem pozorne oszczędności mogą później mogą okazać się bardzo kosztowne – na przykład gdy z uwagi na zastosowanie materiałów gorszej jakości materiały czeka Cię rychły remont.
Zastanów się też, jaki rodzaj najmu będzie Cię interesował – długoterminowy czy krótkoterminowy? W tym drugim przypadku prawdopodobnie trzeba będzie zadbać o pełne wyposażenie, bo Twoi lokatorzy nie będą skorzy do kupowania mebli czy sprzętów AGD do lokalu, w którym będą tylko kilka dni lub tygodni.
Urządzenie mieszkania na wynajem wymaga zatem starannego planowania i projektowania, aby przyciągnąć potencjalnych najemców oraz zapewnić im wygodne i funkcjonalne miejsce do życia.
Skorzystaj z poniższej listy i ułatw sobie zadanie!
1. Jakiego najemcy szukasz? Określ, kogo chcesz widzieć jako lokatora swojego mieszkania. Czy to ma być przestrzeń dla studentów, singli, rodzin czy może osób starszych? Grupa docelowa wpłynie na to, jak urządzisz wnętrza i jakie wyposażenie będzie potrzebne. Jeśli reprezentujesz wybraną grupę docelową – pomyśl, w jakich wnętrzach Ty czujesz się dobrze i co jest dla Ciebie absolutnym must have w domu.
2. „Tylko spokój może nas uratować” – czyli neutralne barwy. Wybierz kolory ścian i podłóg, które będą pasować do różnych gustów. Jasne i stonowane barwy sprawią, że przestrzeń będzie wydawać się większa i bardziej uniwersalna. Unikaj zdecydowanych i modnych kolorów – dla części osób mogą być drażniące. Są też cięższe w użytkowaniu. Czarne płytki na podłodze będą sprawiały wrażenie ciągle zanieczyszczonych, a połyskliwe fronty mebli mogą irytować śladami odcisków palców.
3. Dobre, ale proste meble i wyposażenie. Wybierz trwałe, ale przystępne cenowo meble. Minimalistyczny styl zawsze jest dobrym wyborem, ponieważ jest ponadczasowy i atrakcyjny dla większości osób. Staraj się unikać nadmiaru dekoracji, aby nie przytłaczać przestrzeni – tym bardziej, jeśli metraż mieszkania jest skromny. Dla najemców często istotne są miejsca do przechowywania, dlatego warto przemyśleć duże szafy w zabudowie; nie powinno zabraknąć też szafek, komód i regałów. Wybieraj materiały i tkaniny, które są łatwe do utrzymania w czystości. Unikaj zbyt jasnych tkanin, które mogą łatwo się zabrudzić. Dodaj kilka drobnych dodatków, takich jak rośliny doniczkowe, obrazy lub plakaty, które mogą zapewnić przestrzeni wyjątkowy charakter i ciepło.
4. Funkcjonalna kuchnia i wygodna łazienka. Te dwie przestrzenie są szczególnie ważne dla najemców. Upewnij się, że kuchnia jest dobrze wyposażona w podstawowe sprzęty, takie jak lodówka, kuchenka, mikrofalówka i zmywarka. W łazience zadbaj o czystość, dobre oświetlenie i funkcjonalność. Nie zawsze konieczna jest wanna, ale wygodna i duża kabina prysznicowa to podstawa, zwłaszcza jeśli myślisz o wynajmie mieszkania rodzicom z dziećmi.
5. Trwałe oświetlenie. Starannie dobrane oświetlenie ma duże znaczenie. Stwórz różne źródła światła, takie jak ogólne oświetlenie sufitowe, lampy stołowe, kinkiety ścienne i oświetlenie punktowe. Lampy bywają kosztowne, ale nie warto na nich oszczędzać – wymiana wiąże się z dodatkowymi pracami, a bez światła nie da się komfortowo mieszkać.
6. Dostęp do prądu i Internetu. Najemcy często narzekają na zbyt małą ilość gniazdek, zwłaszcza w kuchni. Pamiętaj o tym przy projektowaniu elektroniki. Standardem w mieszkaniach jest też światłowód.