Styl industrialny trafia w gusta tych, którzy nie lubią oczywistych rozwiązań i schematów. Wyróżnia się swobodą przestrzeni i brakiem reguł, co – patrząc na jego historię – nikogo nie powinno dziwić. Czym się charakteryzuje i jak powstał?
Skąd się wziął styl industrialny?
Wiele największych trendów w sztuce i modzie stworzył kryzys i związana z nim potrzeba kreatywności. Podobnie było ze stylem industrialnym. Jego korzenie sięgają lat 60 XX wieku, kiedy w Stanach Zjednoczonych zreformowano prawo pracy i wiele fabryk zaczęło upadać. Wtedy w ówczesnej dzielnicy slumsów – SoHo – opustoszały wielkie hale magazynowe i fabryczne pozostawiając ogromne, niezagospodarowane przestrzenie. Pustymi pomieszczeniami zainteresowali się lokalni artyści i zaczęli je przerabiać na pracownie i mieszkania. Żyli tam, tworzyli i organizowali artystyczne zgromadzenia, imprezy, a nawet galerie sztuki, które zyskały ogromną popularność. Z czasem opuszczone fabryki stały się ulubionym celem nowojorskiej bohemy artystycznej i zaczęły przyciągać inwestorów. Styl z fabryk przeniósł się do mieszkań i podbił serca wielu projektantów wnętrz na całym świecie.
Czym się charakteryzuje?
Mieszkanie w stylu industrialnym to surowy minimalizm przełamany artystycznym smakiem. Miłośnicy tego stylu najczęściej już przy wyborze mieszkania decydują się na zakup loftu lub mieszkania o dużej przestrzeni, ponieważ zgodnie z definicją powinien imitować wygląd opuszczonego magazynu. Znamienne dla wnętrz industrialnych są chłodne, surowe wykończenia. Dawne fabryki były wybudowane z czerwonej cegły, która też stała się obowiązkowym elementem takich lokali, podobnie jak metal i drewno. Jeżeli chodzi o meble to tutaj mamy dosyć dużą swobodę: możemy postawić na metalowe, chłodne stoły i łóżka, albo na stare kanapy i krzesła w stylu vintage. Ściany z gołej cegły ożywią obrazy oraz metalowe ozdoby i lampy.
Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?
Większość mieszkań jest znacznie mniejsza od magazynów. Jak w takim razie możemy upodobnić je do obszernego loftu? Najprostszym rozwiązaniem są oczywiście industrialne meble, wykończenia i dodatki. Istnieją też sposoby na optyczne powiększenie mieszkania.
Po pierwsze, małe mieszkanie warto pomalować na jaśniejsze kolory. Co prawda wnętrza industrialne charakteryzują ciemnymi, chłodnymi barwami, ale zazwyczaj rozjaśniają je ogromne okna. W normalnych mieszkaniach zwykle są one mniejsze, dlatego warto postawić na jaśniejsze kolory takie jak szarości i biele, które również pasują do chłodnych, surowych dodatków.
Aby optycznie podnieść wysokość sufitu możemy kupić sięgające do podłogi zasłony.
Powinniśmy także zrezygnować ze ścianek działowych – mieszkania loftowe charakteryzuje minimalna liczba pomieszczeń. Jeżeli jest to możliwe, salon, kuchnia, jadalnia – a nawet sypialnia – powinny zajmować jedno, przestronne pomieszczenie, a pełnioną przez nie rolę powinno sygnalizować ustawienie mebli.