kwiatek na parapecie balkony widok na dachy miasta

MINIOGRÓD W MIEJSKIEJ DŻUNGLI

W miastach nadal często można zobaczyć balkony i loggie, które służą głównie jako suszarnia lub przechowalnia różnych przedmiotów. Jednak coraz częściej ta dodatkowa przestrzeń staje się miniogrodem. Dla mieszkańców budynków wielorodzinnych marzących o własnym, zielonym zakątku to idealna przestrzeń, by spełnić pragnienia i stworzyć własny „zieleniec”. Co istotne, takie przedsięwzięcie nie wymaga ogromnego nakładu pracy, a efekty będą cieszyć. Poniżej przedstawiamy kilka opcji, które pomogą w realizacji projektu własnego, balkonowego ogródka.

Usytuowanie balkonu względem strony świata

Bardzo istotną kwestią jest to, w jakim kierunku umieszczony został balkon lub loggia. Właściciele mieszkań z balkonem skierowanym na południe lub południowy zachód mogą pozwolić sobie na więcej, ponieważ miejsce to jest bardzo nasłonecznione i posadzonym tam roślinom nie będzie groził brak światła. Balkony od strony północnej i wschodniej są znacznie zacienione, zatem należy starannie dobierać rośliny, które są cieniolubne.

Foto: Pexels

Należy również wziąć pod uwagę usytuowanie całego mieszkania, ponieważ jeśli balkon lub loggia wychodzą w stronę ruchliwej ulicy zwłaszcza w niższych kondygnacjach, w większości przypadków trudno będzie uprawiać tam warzywa czy owoce.

Balkon jako miejsce relaksu

Foto: Pexels

Część osób woli aranżować balkon jako miejsce do odpoczynku w okresie letnim. Wówczas przestrzeń należy wyposażyć w odpowiednie meble dobrane do wielkości balkonu i uzupełnić otoczenie dodatkami. Doskonale sprawdzą się tutaj piękne donice z niewielkim cyprysem, a na balustradzie fantastycznie zdadzą egzamin duże kwiaty kwitnące. Świetnie prezentują się np. pelargonie i petunie w odmianach zwisających, które są bardzo popularne wśród mieszkańców bloków i kamienic. Jeśli wielkość balkonu lub loggi pozwala, można pokusić się o postawienie drewnianego stojaka na kilka lub kilkanaście doniczek z kwiatami, a całość uzupełnić dodatkami, np. lampionem z wikliny, cotton ballsami zawieszonymi wokół czy też – jeśli mamy pozwalające na to wyposażenie ogrodowe – poduchami i kocykami.

Jeśli chodzi o podłogę balkonu czy loggi, sieciówki często posiadają w ofertach tzw. podesty tarasowe, które są bardzo łatwe w montażu, nie wymagają mocowania do istniejącego podłoża i wyglądają bardzo efektownie.

Uprawiamy i zbieramy

Coraz częściej właściciele mieszkań z balkonami decydują się na przeznaczenie tej przestrzeni jako miejsca uprawy warzyw i owoców. Na szczęście jest kilka gatunków, które z łatwością można uprawiać na balkonie. Najbardziej popularnym warzywem spośród tych uprawianych na balkonach są pomidory. Najmniej kłopotu sprawia uprawa pomidorów koktajlowych, bowiem nie są problematyczne. Odmiany typu pomidor malinowy przeznaczone na uprawy balkonowe również dobrze się sprawdzą. Pamiętajmy jednak, że pomidory – mimo że krzaczki są stosunkowo niedużych rozmiarów – muszą być uprawiane w dużych donicach, przynajmniej o pojemności 15 litrów. Warto wziąć to pod uwagę zwłaszcza, jeśli metraż balkonu nie jest zbyt duży.

W donicach śmiało można również wysiewać warzywa wiosenne, takie jak: sałata, rzodkiewki, szczypiorek, a są nawet śmiałkowie, którzy próbują swych sił w uprawie kalarepy! Z pewnością dobrze urośnie też pietruszka naciowa, która jest popularnie uprawianym warzywem na balkonach. Przy uprawie każdego z tych warzyw należy pamiętać o odpowiedniej wielkości donicy lub pojemniku z otworami na odprowadzanie ewentualnego nadmiaru wody.

Coraz większą popularnością cieszy się balkonowa uprawa truskawek i poziomek. Należy wybierać odmiany pnące, jednak w uprawie doniczkowej są bardziej wymagające i potrzebują stałej pielęgnacji oraz słońca, zatem balkony od stron stale zacienionych raczej nie będą dobrym miejsce na ich uprawę. W uprawie pojemnikowej plony można uzyskać sadząc borówkę amerykańską lub jagodę kamczacką, a nawet niskorosłe odmiany malin.

Należy jednak pamiętać, że każda roślina uprawiana w pojemnikach, a naturalnie rosnąca w gruncie, będzie wymagała intensywniejszej pielęgnacji z uwagi na specyficzne warunki

Foto: Pexels

Balkon czy loggię można wykorzystać na naprawdę wiele sposobów, a wszystko zależy od preferencji jego użytkowników. Przestrzeń tą można zaaranżować jako przytulny kącik do relaksu, będący niejednokrotnie „przedłużeniem” salonu lub też przeznaczyć na mini ogródek warzywno-owocowy. Aranżując obie wersje balkonu, należy pamiętać, aby wszystko robić z umiarem i nie przesadzać z ilością przedmiotów (donic, dodatków), by nie uzyskać efektu przytłoczenia.

JAK I GDZIE ĆWICZYĆ W OKOLICY DOMU?

Najważniejszym elementem efektywnego treningu jest regularność i odpowiednia motywacja. Nadchodząca wiosna i jej słoneczne, ciepłe dni są świetnym pretekstem do przeniesienia aktywności na zewnątrz. Trening na świeżym powietrzu przynosi sporo korzyści dla naszego zdrowia, a wybór jego rodzaju jest bardzo urozmaicony. Poniżej przedstawiamy zalety ćwiczeń pod chmurką oraz porady, jak się do nich dobrze przygotować.

ZALETY TRENINGU OUTDOOR I WYBÓR MIEJSCA

Jak wiadomo, przebywanie na świeżym powietrzu w ciepłe, słoneczne dni doskonale wpływa  na nasze zdrowie. Badania potwierdzają korzystny wpływ ćwiczeń pod chmurką na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Co więcej, w większości przypadków aktywność na świeżym powietrzu przekłada się na poziom energii, zadowolenie z wykonywanych ćwiczeń oraz skuteczniejszą redukcję stresu. Istotnym plusem jest również to, że trening pod gołym niebem jest całkowicie darmowy!

Foto: Pixabay

Warto też wspomnieć, że nowopowstałe, nowoczesne osiedla wyposażone są w siłownie zewnętrzne, a wokół często nie brakuje parków. Takie rozwiązania oferuje m.in. nowe osiedle Przy Unii na ul. Unii Lubelskiej w Poznaniu. W okolicy nie brakuje miejsc do aktywnego wypoczynku, np. tematyczny park Rataje, w którym można nie tylko spokojnie spacerować, ale oddać się przyjemnościom typu ćwiczenia w strefie StreetWorkout lub parkour.

ROWEREM PRZED SIEBIE

Aktywność na rowerze jest jedną z najprzyjemniejszych czynności na powietrzu. Warto jest poznać teren w okolicy miejsca zamieszkania i zapamiętać trasy, które będą nadawały się na przejażdżki rowerowe oraz miejsca odpoczynku, np. na piknik. W okolicy osiedla Przy Unii w Poznaniu rozrasta się sieć dróg rowerowych z dostępem do Wartostrady, która biegnie wzdłuż brzegu rzeki Warty i jest doskonałym miejscem na rekreacyjne wycieczki rowerowe, ale nie tylko. Wartostrada łączy ze sobą różne dzielnice Poznania, więc osoby przemieszczające się rowerem po mieście mają bezpieczną ścieżkę np. do pracy.

Foto: Pixabay

BLISKI KONTAKT Z NATURĄ I LUDŹMI

Treningi pod chmurką dają możliwość bliskości z otaczającą nas przyrodą, co jest niezwykle ważne w zachowaniu świeżości myśli i utrzymaniu dobrego samopoczucia. Biegi uprawiane w pięknym parku z pewnością przyniosą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Podczas takiej aktywności często możemy spotkać innych biegaczy, którzy często przyłączają się do wspólnego biegu. Towarzystwo jest wskazane, zwłaszcza w dobie pandemii, która częściowo odebrała nam możliwości spotykania się z innymi.

SŁONECZNA WITAMINA

Każdy z nas wie, jak ważna dla naszego organizmu jest witamina D, zwana witaminą słońca. W naszej szerokości geograficznej bardzo wielu z nas cierpi na jej niedobory, szczególnie w okresie zimowym, dlatego ważne jest, aby ją uzupełniać. Najprostszym sposobem jest oczywiście przebywanie na świeżym powietrzu w świetle słońca. „Suplementację” witaminą D pod chmurką możemy połączyć z aktywnością fizyczną. Zamień siłownię wewnętrzną na trening na zewnętrznych sprzętach do tego przystosowanych. Doskonałym przykładem takiej infrastruktury jest osiedle Przy Unii, które łączy ze sobą tematyczne strefy. Młode mamy chcące poprawić formę, mogą zająć się ćwiczeniami na siłowni zewnętrznej i jednocześnie mieć na oku dzieci bawiące się na placu zabaw obok.

Foto: Pixabay

PONADCZASOWY NORDIC WALKING

Chyba nie ma wśród nas osoby, która nie zna tego rodzaju sportu. Z tej aktywności można korzystać tylko na świeżym powietrzu. Szybki marsz z kijkami do nordic walking usprawnia pracę serca i doskonale poprawia nastrój. Gdy nadejdą ciepłe, słoneczne dni nie zwlekajmy więc. Kijki w dłoń i marsz! Doskonałe do takiego marszu będą ścieżki pieszo-rowerowe, leśne dukty oraz parki. Promienie słońca, bliskość natury z pewnością wprawią nas w doskonały nastrój. Przyjemne zmęczenie po marszu w szybkim tempie zdecydowanie fantastycznie zadziała na poziom satysfakcji z treningu.

ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE

Strój sportowy musi być dobrze dobrany, wygodny oraz dostosowany do pogody. Jeśli planujemy okres od wiosny do jesieni spędzić na sportach uprawianych na zewnątrz, z pewnością warto zaopatrzyć się w odpowiedni sportowy strój. Galerie handlowe w niedalekiej odległości od osiedla Przy Unii w Poznaniu posiadają mnóstwo sklepów z odzieżą sportową.

Trening na zewnątrz jest przyjemną alternatywą dla tradycyjnych ćwiczeń, szczególnie w słoneczne dni. Przynosi on wiele korzyści zdrowotnych i poprawia samopoczucie. Warto jest więc zmodyfikować – oczywiście w miarę możliwości – plan treninowy, by więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. 

3 triki na aranżację Twojego mieszkania na wiosnę

Po zimie każdy z nas potrzebuje świeżości. Dłuższe dni zachęcają do wprowadzenia nieco zmian w naszych wnętrzach. Do tego wcale nie trzeba dużych wydatków – diabeł tkwi w szczegółach. Oto kilka trików, jak wprowadzić wiosnę do mieszkania.

Oświecenie!

Pierwszym zauważalnym elementem wiosny jest wydłużony dzień. Każdy zaczyna się właśnie od wpuszczenia światła do pomieszczeń, dlatego powinniśmy zadbać, aby było go jak najwięcej. Po zimie warto zmienić zasłony na lekkie i w żywszych kolorach, a nawet pozbyć się ciężkich firanek. Jasne wnętrza pozytywnie wpływają na to, jak zaczynamy każdy dzień.

Foto: Unsplash

Jeżeli Twoje mieszkanie jest zorientowane na północ, możesz nieco rozjaśnić wnętrze, wzbogacając je o lustra.. Naturalnie będą odbijać światło, przez co sprawią, iż będzie go więcej.

Foto: Unsplash

Zielono mi

Rośliny świetnie ożywiają przestrzeń. Jeżeli nie ma ich jeszcze w Twoim wnętrzu, najwyższy czas to zmienić.

Foto: Unsplash

Jeżeli natomiast Twoje mieszkanie to prawdziwa „miejska dżungla”, może warto nieco zmienić ustawienie obecnych roślin? Rozważ też nowe doniczki – to detale, które tworzą klimat.

Foto: Unsplash

Postaw także na zioła, które poza walorami estetycznymi dadzą także przyjemny aromat, a przy okazji przydają się w kuchni.

Pamiętaj też, że wiosna to wystarczający argument, aby zrobić sobie prezent bez okazji i kupić kilka tulipanów albo żonkili.

Detal, a znaczy tak wiele

Wiosna kojarzy się także z pastelowymi kolorami – zielenią, błękitem, złamanym różem, fioletem, miętą i żółcią. Poza dosaniem ich w postaci kwiatów, spróbuj wprowadzić drobne zmiany w dodatkach. Nowe poduszki na kanapie w salonie czy sypialni, inne doniczki, aromatyczne świece w pastelowych kolorach, a może nowy dywan?

Foto: Unsplash

Warto pomyśleć także o przeorganizowaniu galerii na ścianach – zakup jednego, nowego obrazu lub grafiki może całkowicie odmienić każdy pokój, a w połączeniu z innymi drobnymi elementami spowodować kompletną transformację każdego wnętrza.

Jeżeli natomiast przemalowanie mieszkanie nie stanowi dla Ciebie wyzwania – spróbuj!