Nowoczesne rozwiązania w kuchni, które ułatwią codzienne życie

Funkcjonalna kuchnia to marzenie każdego z nas. Jednak sprawienie, by była ona w pełni praktyczna i wygodna, nie jest łatwym zadaniem. Aranżacją kuchni powinniśmy zająć się już na etapie projektowania samego pomieszczenia. To, jak ją urządzimy, wpłynie na jej użytkowanie i ułatwi codzienne korzystanie. 

Trójkąt roboczy – tradycyjny, ale najlepszy układ kuchni

Kuchnie, w zależności od wielkości, mogą być rozplanowane w różnych układach. Przed podjęciem decyzji, który z nich wybierzesz, dokładnie przeanalizuj wszystkie za i przeciw.

Trójkąt kuchenny, jak sama nazwa wskazuje, to 3 elementy: lodówka, zlew oraz piekarnik/kuchenka. Układ tych rzeczy musi tworzyć logiczny ciąg. Urządzenia powinny być umieszczone w jego trzech narożnikach w następujących odległościach:

  • od lodówki do zlewozmywaka 120 – 210 cm
  • od lodówki do kuchenki 120 -270 cm
  • od zlewozmywaka do kuchenki 120 – 210 cm – w mniejszych kuchniach może być 90 cm

Dzięki takiemu rozwiązaniu jednoczesne korzystanie z tych urządzeń będzie wygodniejsze, bardziej ergonomiczne i zaoszczędzi nam zbędnych kroków podczas przygotowywania posiłków.

W przypadku węższych kuchni, tych o szerokości 180 cm, idealnie sprawdzi się zabudowa jednorzędowa. Stosowana jest ona również często w przypadku kuchni otwartych na jadalnię lub salon. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie nadać pomieszczeniu charakter.

W kuchni można też zastosować zabudowę w kształcie litery L. Jej krótsze ramię będzie miało 120 cm. Tego typu zabudowa będzie zdecydowanie lepiej wyglądała, jeśli kuchnia będzie miała blisko 260 cm szerokości, a krótsze ramię 200 cm. Niestety minusem tego typu zabudowy są stosunkowo duże odległości między sprzętami.

Dobór i rozmieszczenie blatów

Tradycyjnie mówi się, że blat kuchenny o długości około 80 cm powinien znajdować się między zlewozmywakiem a kuchenką. Często jednak w projektach nowoczesnych kuchni blat zmienia swoje miejsce. W przypadku przygotowywania kanapek lub innych potraw niewymagających gotowania czy pieczenia, najbardziej przydatny jest blat położony między lodówką a zlewozmywakiem. W wielu kuchniach jako blaty kuchenne wykorzystuje się stoły lub pomocnicze stoliki na kółkach.

Skoro mowa o blatach, przy projektowaniu funkcjonalnej kuchni warto pamiętać o ich odpowiedniej wysokości oraz głębokości. Przede wszystkim powinno się uwzględnić wzrost domowników i do nich dostosować odpowiednią wysokość tych powierzchni. Aby ustalić, jaki jest optymalny poziom, należy zmierzyć wysokość od zgiętego łokcia do podłogi i odjąć 15 cm. Dla przykładu przyjmijmy, że właścicielem kuchni jest osoba o wzroście 160 cm. Wówczas blat roboczy powinien znajdować się 90 cm od podłogi.

Ergonomia przede wszystkim

O tym, czy kuchnia jest nowoczesna i wygodna decyduje również funkcjonalny rozkład szafek. Dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z półek w dolnych szafach, a zamontowanie zamiast nich szuflad, które zagwarantują wygodny dostęp do produktów i narzędzi kuchennych.

Aby zachowanie porządku było jeszcze łatwiejsze, warto zaopatrzyć się w specjalne przedziałki właśnie do szuflad i pojemniki na sypkie produkty.

Oświetlenie ma znaczenie

Bardzo ważną kwestią, której nie można pominąć, jest oświetlenie w kuchni. Dzięki niemu nasze pomieszczenie zyskuje nie tylko na funkcjonalności, ale i wyglądzie. Oświetlenie ledowe, halogenowe czy oprawy świetlne w dnach szafek to obecnie najpopularniejsze rozwiązania, które doskonale rozjaśnią przestrzeń roboczą i nadadzą jej niepowtarzalnego charakteru.

Rozwiązania na miarę XXI wieku

Kuchnia to miejsce spotkań rodziny i wykonywania wielu prac, w tym posiłków. Czasem zajęcia te bywają uciążliwe i monotonne. Jednak dzisiejsza technologia daje nam prawie nieograniczone możliwości na ułatwianie sobie codzienności. Kuchenne innowacje są jednymi z nich i warto po nie sięgać. Nawet baterie kuchenne potrafią zaskoczyć swoją funkcjonalnością i realnie poprawić komfort naszej codziennej pracy.

  • Wrzątek bez czekania


Już nie potrzebujesz czajnika, żeby zagotować wodę na herbatę. Na rynku dostępne są nowoczesne baterie kuchenne z wbudowanym bojlerem. Dzięki nim masz nieograniczony dostęp do gorącej wody, kiedy tylko jej potrzebujesz. Takie baterie wykonane są z odpornych na korozję materiałów, które nie zmieniają smaku wody. Ponadto, aby zachować bezpieczeństwo, posiadają też specjalny system chłodzący chroniący przed poparzeniem i blokadę przed przypadkowym puszczeniem wrzątku przez dzieci.

  • Bateria kuchenna z filtrem

Filtry do wody mają za zadanie poprawić jej jakość, wzbogacić smak oraz nieco ją zmiękczyć. Chcąc wyjść naprzeciw trendom zdrowego stylu życia, możesz zafundować sobie baterię kuchenną z filtrem. Działa ona na podobnej zasadzie jak bateria z  wrzątkiem – dzięki zastosowaniu dodatkowego perlatora mamy dostęp nie tylko do ciepłej i zimnej wody, ale również do tej filtrowanej. Jest to tzw. bateria trójobwodowa.

  • Baterie elektroniczne

Baterie elektroniczne łączą w sobie najlepsze funkcje standardowych modeli z nowoczesnymi udogodnieniami. Dzięki temu, że są zasilane na baterie lub sieciowo, możemy nie tylko uruchomić je bezdotykowo – dzięki zamontowanemu czujnikowi ruchu, ale i zaprogramować według własnych potrzeb np. ustawiając optymalną temperaturę wody i czas jej płynięcia.

  • Inteligentna lodówka

To urządzenie bez wątpienia nadaje zupełnie nowy wymiar inteligentnej i funkcjonalnej kuchni. Zapomnij o jednofunkcyjnej lodówce i zastąp ją tym wielofunkcyjnym wynalazkiem. Lodówka w stylu smart posiada szereg możliwości, które pozwalają na znaczne ułatwienie sobie życia i lepszą komunikację między domownikami. Potrafi ona sama tworzyć listę zakupów poprzez stałe monitorowanie swojej zawartości, umożliwia tworzenie grafików dla członków rodziny, wysyłanie wiadomości, udostępnianie zdjęć, a nawet oglądanie filmów na zamontowanym wyświetlaczu. Sterować tą lodówką można dzięki specjalnej aplikacji na smartfona. Czy to nie brzmi jak bajka?


Planując swoją kuchnię zadbaj więc nie tylko o odpowiedni dobór mebli czy kafli na podłogę lub ścianę. To pomieszczenie ma być przede wszystkim nowoczesne i wyposażone w najnowsze technologie. To one będą codziennym asystentem w domowych pracach i to one sprawią, że kuchnia stanie się Twoim królestwem.

Autorką wpisu jest Agnieszka Możejko, pasjonatka aranżacji wnętrz oraz redaktorka bloga łazienkaplus.

Dlaczego warto zamieszkać w Krakowie?

Współcześnie coraz mniejszą uwagę przywiązujemy do stałego miejsca zamieszkania. Szczególnie dotyczy to ludzi młodych. Oczywiście docelowo marzymy o tym, by zamieszkać w jakimś zjawiskowym miejscu, natomiast póki go nie znajdziemy, przeprowadzanie się i pozostawanie w swoistym kwaterunkowym constant motion to dla wielu codzienność. Myśląc o miejscu, z którym można by związać się na dłużej, warto, z kilku powodów, zwrócić oczy w kierunku stolicy Małopolski.

  1. Szerokie perspektywy na przyszłość

Kraków jest miastem z jedną z najniższych stóp bezrobocia w Polsce. Dane z początku 2017 r. mówią o udziale osób niezatrudnionych w ogóle mieszkańców kształtującym się na poziomie 3,6 %. [1]

Stolica Małopolski jest siedzibą wielu międzynarodowych korporacji (Google, IBM, Shell). Fakt ten w dużym stopniu wpływa na podwyższenie szans zatrudnienia dla osób chcących osiedlić się w mieście.

Dodatkowo, Kraków jest miejscem sprzyjającym do założenia swojej działalności gospodarczej. W 2011 r. został on uznany za najlepsze miejsce do prowadzenia działalności polegającej na usługach dla biznesu według Konferencji ds. Handlu i Rozwoju. W 2012 został zaś sklasyfikowany w obrębie listy 120 najatrakcyjniejszych miast świata.

  1. Walor edukacyjny

Kraków to bez wątpienia najbardziej akademickie miasto w Polsce. Przemawia za tym fakt, iż około 1/5 całej populacji to osoby studiujące. Swoją siedzibę mają tutaj aż 23 uczelnie wyższe, w tym najstarszy w Polsce Uniwersytet Jagielloński. Miasto posiada bogatą infrastrukturę sprzyjającą studenckiemu życiu. Pełno tutaj pubów, klubów i dyskotek.

  1. Splendor lat minionych

Dawna stolica. Siedziba królów z czasów świetności naszego kraju. Miasto było świadkiem wielu przełomowych wydarzeń w historii Polski i Europy. Historia pozostawiła świadectwo
w postaci zabytków architektonicznych i nie tylko.

Wszystko to sprawia, że Kraków już dawno określony został turystyczną wizytówką Polski. Ściąga odwiedzających z całego świata, przez co dochód z branży turystycznej przekłada się również na bogactwo mieszkańców.

  1. Rekreacja

Turystyczna strona Krakowa to nie tylko światowej sławy zabytki. To również cała infrastruktura rozrywkowa. Do jej szerokiego wachlarza możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju kawiarnie, restauracje, kina, teatry, kompleksy basenowe, czy szlaki rowerowe i piesze.

Z tego wszystkiego możecie korzystać w grodzie Kraka. Nic nie szkodzi, że jesteście jego mieszkańcami. Tym nie można się znudzić.

  1. Ceny mieszkań w zasięgu Kowalskiego

Stolica Małopolski rozrasta się w szybkim tempie przeżywając prawdziwy boom mieszkaniowy. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na dwie dzielnice – Czyżyny i Prądnik Czerwony, które ostatnio dynamicznie rozwijają się pod względem zarówno mieszkaniowym, jak i infrastrukturalnym. Poczynione inwestycje w tkankę miejską i potencjał tych lokalizacji sprawiają, że mieszkania kupione w tych miejscach szybko zyskują na wartości. Przemawia za tym również atrakcyjna, zwłaszcza na tle innych dzielnic, cena. Przykładowo, w przypadku osiedla #dobrego (Prądnik Czerwony) ceny rozpoczynają się od 6.150 zł/m2, a w przypadku osiedla Nowe Czyżyny od 4.700 zł/m2.

 

 

 

[1] Źródło: http://wup-krakow.pl/malopolski-rynek-pracy/badania-i-analizy/inf_miesiczna_stycze_2017.pdf

6 zalet kupna mieszkania na rynku pierwotnym

W większości przypadków zakup mieszkania to największa inwestycja w naszym życiu. W związku z tym warto poważnie zastanowić się nad miejscem, w które będziemy lokować kapitał takiej wysokości. Jak duże mieszkanie będzie dla nas odpowiednie? Jaka lokalizacja będzie najlepsza? Czy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym czy u dewelopera? To tylko kilka z pytań, jakie osoby szukające własnego M zadają sobie każdego dnia. My postaramy się dzisiaj znaleźć 6 zalet kupna mieszkania u dewelopera.

1. Większa wartość rynkowa mieszkania
Kupno lokalu od dewelopera jest bardziej przyszłościową inwestycją. Jeżeli kiedyś, w wyniku bliżej nieokreślonych okoliczności, będziemy musieli się przenieść – mamy większe szanse na sprzedać swojego lokum za wyższą cenę, niż w przypadku, gdyby pochodziło ono z rynku wtórnego.

2. Ułatwiony dostęp do kredytu hipotecznego
Kto z nas posiada tyle środków, by pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę? Zwykle kredyt zaciąga zdecydowana większość. Dla banków, świadczących tę usługę, jesteśmy klientem bardziej wiarygodnym i tym samym atrakcyjnym, jeśli celem kredytu jest lokum zakupione u dewelopera.

3. Wszystko od zera
Jeżeli chcemy uwić gniazdo w stu procentach po swojemu, jedynym wyjściem jest kupno mieszkania w stanie surowym. Dzięki temu będziemy mogli wybrać, czy pod naszymi stopami mają znajdować się płytki, panele czy parkiet. Zadecydujemy także o kolorze ścian czy o tym jaki żyrandol ma zawisnąć w salonie.

4. Rękojmia i gwarancja
Deweloper odpowiada za wady nieruchomości przez okres pięciu lat od zawarcia transakcji. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego takiego zabezpieczenia jesteśmy, niestety, pozbawieni.

5. Pewne miejsce parkingowe
W czasach, kiedy prawie każdy z nas jest zmotoryzowany, przestrzeń do zaparkowania samochodu jest nieodzowna, zwłaszcza w dużych miastach. Gwarancja parkingu z pewnością zachęci wiele osób chcących uniknąć codziennych poszukiwań miejsca, w którym można bezpiecznie postawić swój samochód. Oferta deweloperska zwykle to uwzględnia.

6. Ulga podatkowa
W przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym, nabywca zwolniony jest z podatku od czynności cywilno-prawnych. Wysokość rzeczonej opłaty wynosi 2% wartości kupowanej nieruchomości. Biorąc pod uwagę fakt, że ceny mieszkań to kwoty sześciocyfrowe i większe, jest to naprawdę spora oszczędność.