Funkcjonalna kuchnia to marzenie każdego z nas. Jednak sprawienie, by była ona w pełni praktyczna i wygodna, nie jest łatwym zadaniem. Aranżacją kuchni powinniśmy zająć się już na etapie projektowania samego pomieszczenia. To, jak ją urządzimy, wpłynie na jej użytkowanie i ułatwi codzienne korzystanie.
Trójkąt roboczy – tradycyjny, ale najlepszy układ kuchni
Kuchnie, w zależności od wielkości, mogą być rozplanowane w różnych układach. Przed podjęciem decyzji, który z nich wybierzesz, dokładnie przeanalizuj wszystkie za i przeciw.
Trójkąt kuchenny, jak sama nazwa wskazuje, to 3 elementy: lodówka, zlew oraz piekarnik/kuchenka. Układ tych rzeczy musi tworzyć logiczny ciąg. Urządzenia powinny być umieszczone w jego trzech narożnikach w następujących odległościach:
- od lodówki do zlewozmywaka 120 – 210 cm
- od lodówki do kuchenki 120 -270 cm
- od zlewozmywaka do kuchenki 120 – 210 cm – w mniejszych kuchniach może być 90 cm
Dzięki takiemu rozwiązaniu jednoczesne korzystanie z tych urządzeń będzie wygodniejsze, bardziej ergonomiczne i zaoszczędzi nam zbędnych kroków podczas przygotowywania posiłków.
W przypadku węższych kuchni, tych o szerokości 180 cm, idealnie sprawdzi się zabudowa jednorzędowa. Stosowana jest ona również często w przypadku kuchni otwartych na jadalnię lub salon. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie nadać pomieszczeniu charakter.
W kuchni można też zastosować zabudowę w kształcie litery L. Jej krótsze ramię będzie miało 120 cm. Tego typu zabudowa będzie zdecydowanie lepiej wyglądała, jeśli kuchnia będzie miała blisko 260 cm szerokości, a krótsze ramię 200 cm. Niestety minusem tego typu zabudowy są stosunkowo duże odległości między sprzętami.
Dobór i rozmieszczenie blatów
Tradycyjnie mówi się, że blat kuchenny o długości około 80 cm powinien znajdować się między zlewozmywakiem a kuchenką. Często jednak w projektach nowoczesnych kuchni blat zmienia swoje miejsce. W przypadku przygotowywania kanapek lub innych potraw niewymagających gotowania czy pieczenia, najbardziej przydatny jest blat położony między lodówką a zlewozmywakiem. W wielu kuchniach jako blaty kuchenne wykorzystuje się stoły lub pomocnicze stoliki na kółkach.
Skoro mowa o blatach, przy projektowaniu funkcjonalnej kuchni warto pamiętać o ich odpowiedniej wysokości oraz głębokości. Przede wszystkim powinno się uwzględnić wzrost domowników i do nich dostosować odpowiednią wysokość tych powierzchni. Aby ustalić, jaki jest optymalny poziom, należy zmierzyć wysokość od zgiętego łokcia do podłogi i odjąć 15 cm. Dla przykładu przyjmijmy, że właścicielem kuchni jest osoba o wzroście 160 cm. Wówczas blat roboczy powinien znajdować się 90 cm od podłogi.
Ergonomia przede wszystkim
O tym, czy kuchnia jest nowoczesna i wygodna decyduje również funkcjonalny rozkład szafek. Dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z półek w dolnych szafach, a zamontowanie zamiast nich szuflad, które zagwarantują wygodny dostęp do produktów i narzędzi kuchennych.
Aby zachowanie porządku było jeszcze łatwiejsze, warto zaopatrzyć się w specjalne przedziałki właśnie do szuflad i pojemniki na sypkie produkty.
Oświetlenie ma znaczenie
Bardzo ważną kwestią, której nie można pominąć, jest oświetlenie w kuchni. Dzięki niemu nasze pomieszczenie zyskuje nie tylko na funkcjonalności, ale i wyglądzie. Oświetlenie ledowe, halogenowe czy oprawy świetlne w dnach szafek to obecnie najpopularniejsze rozwiązania, które doskonale rozjaśnią przestrzeń roboczą i nadadzą jej niepowtarzalnego charakteru.
Rozwiązania na miarę XXI wieku
Kuchnia to miejsce spotkań rodziny i wykonywania wielu prac, w tym posiłków. Czasem zajęcia te bywają uciążliwe i monotonne. Jednak dzisiejsza technologia daje nam prawie nieograniczone możliwości na ułatwianie sobie codzienności. Kuchenne innowacje są jednymi z nich i warto po nie sięgać. Nawet baterie kuchenne potrafią zaskoczyć swoją funkcjonalnością i realnie poprawić komfort naszej codziennej pracy.
- Wrzątek bez czekania
Już nie potrzebujesz czajnika, żeby zagotować wodę na herbatę. Na rynku dostępne są nowoczesne baterie kuchenne z wbudowanym bojlerem. Dzięki nim masz nieograniczony dostęp do gorącej wody, kiedy tylko jej potrzebujesz. Takie baterie wykonane są z odpornych na korozję materiałów, które nie zmieniają smaku wody. Ponadto, aby zachować bezpieczeństwo, posiadają też specjalny system chłodzący chroniący przed poparzeniem i blokadę przed przypadkowym puszczeniem wrzątku przez dzieci.
- Bateria kuchenna z filtrem
Filtry do wody mają za zadanie poprawić jej jakość, wzbogacić smak oraz nieco ją zmiękczyć. Chcąc wyjść naprzeciw trendom zdrowego stylu życia, możesz zafundować sobie baterię kuchenną z filtrem. Działa ona na podobnej zasadzie jak bateria z wrzątkiem – dzięki zastosowaniu dodatkowego perlatora mamy dostęp nie tylko do ciepłej i zimnej wody, ale również do tej filtrowanej. Jest to tzw. bateria trójobwodowa.
- Baterie elektroniczne
Baterie elektroniczne łączą w sobie najlepsze funkcje standardowych modeli z nowoczesnymi udogodnieniami. Dzięki temu, że są zasilane na baterie lub sieciowo, możemy nie tylko uruchomić je bezdotykowo – dzięki zamontowanemu czujnikowi ruchu, ale i zaprogramować według własnych potrzeb np. ustawiając optymalną temperaturę wody i czas jej płynięcia.
- Inteligentna lodówka
To urządzenie bez wątpienia nadaje zupełnie nowy wymiar inteligentnej i funkcjonalnej kuchni. Zapomnij o jednofunkcyjnej lodówce i zastąp ją tym wielofunkcyjnym wynalazkiem. Lodówka w stylu smart posiada szereg możliwości, które pozwalają na znaczne ułatwienie sobie życia i lepszą komunikację między domownikami. Potrafi ona sama tworzyć listę zakupów poprzez stałe monitorowanie swojej zawartości, umożliwia tworzenie grafików dla członków rodziny, wysyłanie wiadomości, udostępnianie zdjęć, a nawet oglądanie filmów na zamontowanym wyświetlaczu. Sterować tą lodówką można dzięki specjalnej aplikacji na smartfona. Czy to nie brzmi jak bajka?
Planując swoją kuchnię zadbaj więc nie tylko o odpowiedni dobór mebli czy kafli na podłogę lub ścianę. To pomieszczenie ma być przede wszystkim nowoczesne i wyposażone w najnowsze technologie. To one będą codziennym asystentem w domowych pracach i to one sprawią, że kuchnia stanie się Twoim królestwem.
Autorką wpisu jest Agnieszka Możejko, pasjonatka aranżacji wnętrz oraz redaktorka bloga łazienkaplus.