Jak wyeksponować książki?

Pomimo coraz większej popularności e-booków wielu z nas nie potrafi zrezygnować z tradycyjnej książki. Nic dziwnego – książka to nie tylko treść, ale także specyficzny zapach i szelest przewracanych kartek, a ładnie wydana może być prawdziwym dziełem sztuki. Niestety, kiedy jest ich więcej pojawia się problem – jak je przechowywać, żeby nie przywodziły na myśl zagraconego antykwariatu, tylko starannie przemyślaną dekorację.

Półki na książki

To najpopularniejsze rozwiązanie, które w dodatku można zastosować nawet w najmniejszym pomieszczeniu. Półki zapewniają łatwy dostęp do wszystkich lektur, w dodatku łatwo je dopasować do reszty wystroju – mogą być tradycyjne, z ciemnego drewna, wystylizowane na stare, albo wręcz przeciwnie – jasne, nowoczesne i minimalistyczne. Można je zainstalować praktycznie wszędzie, a w razie potrzeby – rozbudowywać o kolejne segmenty czy piętra.

Foto: Pixabay.com

Posiadacze mieszkań dwupoziomowych mogą zainstalować półki wzdłuż schodów – to bardzo efektowny sposób na zagospodarowanie powierzchni, którą często traktuje się po macoszemu. A może wykorzystać przestrzeń pod stopniami i właśnie ją wykorzystać jako półki?

Regały lub szafy na książki

Jeśli los obdarzył nas dużym, wielopokojowym mieszkaniem, warto zastanowić się nad wygospodarowaniem jednego z pomieszczeń i przekształcenia go w bibliotekę. Tutaj świetnie sprawdzą się szafy i regały, z oszklonymi drzwiami zapobiegającymi kurzeniu się naszych wolumenów. Regały pozwalają na staranne uporządkowanie zebranych tomów – co ambitniejsi bibliofile mogą pokusić się o stworzenie działów i serii tematycznych lub posegregowanie zbiorów według nazwisk autorów i autorek. Wtedy naprawdę poczujemy się jak w prawdziwej bibliotece!

Foto: Pixabay.com

Stojaki na książki

Stojaki i inne podobne konstrukcje to świetne rozwiązanie, gdy mamy ograniczoną ilość miejsca na półki lub na półkach. Można je umieścić na biurku, kredensie, lub stoliku kawowym. Takie konstrukcje to nie tylko łatwy dostęp do pozycji książkowych, po które sięgamy najczęściej – to także część dekoracji, również okolicznościowej. Zielone i czerwone okładki można na przykład wykorzystać do zbudowania książkowej choinki! 

Meble z półkami i szufladami

W przypadku książek, z których nie korzystamy na co dzień, a z którymi nie chcemy lub nie potrafimy się rozstać, świetnie sprawdzą się meble z zamykanymi szufladami, jak komoda. Można też sięgnąć po rozmaite większe czy mniejsze schowki – na przykład komórki pod schodami czy zamontowane nad drzwiami pawlacze.

Foto: Pixabay.com