Elastyczność na miarę przyszłości, czyli o zaletach mieszkań 2 w 1

Dzisiejszy rynek nieruchomości daje coraz więcej możliwości dostosowania miejsca zamieszkania do zmieniających się potrzeb i stylu życia. Jednym z nowych i interesujących trendów jest projektowanie mieszkań, które można podzielić na dwie oddzielne jednostki. Jakie korzyści niesie zakup lokum w tzw. dwupaku?

Mieszkania 2 w 1 to odpowiedź na wiele wyzwań związanych z planowaniem życia w dłuższym terminie. Zdjęcie gpointstudio z serwisu Freepik.com

Jeszcze w niedalekiej przeszłości wiele pokoleń zamieszkiwało w jednym domu lub mieszkaniu, co pomagało w dzieleniu obowiązków i opiece nad dziećmi oraz seniorami. Model ten miał jednak istotne wady: ograniczał prywatność i znacząco obniżał komfort życia. W obecnych czasach, żyjąc w lepszym otoczeniu ekonomicznym, stawiamy na wygodę mieszkania poza rodzinnym domem, ale kosztem tego, że kilkukrotnie w ciągu życia musimy podjąć decyzję o przeprowadzce czy zmianie mieszkania na większe lub mniejsze.

Kończymy szkołę, zdobywamy pracę, wyprowadzamy się na swoje. Za jakiś czas pojawiają się dzieci, które w mgnieniu oka dorastają i potrzebują więcej przestrzeni. Jednocześnie nasi rodzice są coraz starsi i wymagają więcej opieki, mieszkając sami w wielkim domu czy mieszkaniu. Za kilkadziesiąt lat, choć o tym nie myślimy, również możemy być w podobnej sytuacji. Dlatego właśnie coraz częściej poszukuje się inteligentnych rozwiązań mieszkaniowych, które pozwolą uniknąć niechcianych scenariuszy. Kompromisem może być powrót do dobrze znanych rozwiązań międzypokoleniowych, ale w nowoczesnej formie.

2 w 1

Zakup jednego mieszkania, które można podzielić na dwie mniejsze części, to rozwiązanie dostosowane do zmieniających się potrzeb i posiadające duże walory inwestycyjne. Doskonale wpisuje się w nowoczesne wymagania. Niezależnie od tego, czy poszukujecie praktycznych rozwiązań dla rodziny wielopokoleniowej czy po prostu optymalnego wykorzystania przestrzeni, mieszkanie podzielone na dwie części staje się cennym aktywem na dzisiejszym rynku nieruchomości.

Oto korzyści, jakie płyną z inwestycji w mieszkanie w dwupaku:

Przestrzeń dla wszystkich

Życie w jednym miejscu z dziadkami, rodzicami i dziećmi staje się coraz bardziej popularne. Mieszkanie podzielone na dwie części daje tę niezwykle potrzebną prywatność każdej generacji, zachowując jednocześnie bliskość rodziny. Starsi członkowie rodziny mogą cieszyć się niezależnością, a młodsze pokolenie ma pewność, że ich bliscy są w zasięgu ręki.

Inwestycja z potencjałem

Zakup takiego mieszkania to również doskonała inwestycja. Możliwość wynajmowania jednej z części mieszkania może stać się źródłem dodatkowych dochodów, zwłaszcza na początkowym etapie, gdy mieszkacie sami lub z małymi dziećmi. W miastach, gdzie popyt na mieszkania wynajmowane jest wysoki, inwestycja taka może szybko się zwrócić, przynosząc stały strumień przychodów.

Dostosowanie do zmieniających się potrzeb

Życie jest pełne niespodzianek, w tym zmian w rodzinie czy sytuacji finansowej. Dzięki możliwości podziału mieszkania na dwie części, możecie podnająć część mieszkania pod biuro, studio artystyczne lub pokój na wynajem krótkoterminowy, dostosowując się do zmieniających się okoliczności.

Dziadkowie to skarb, niestety współczesnym rodzinom coraz częściej brakuje ich stałej obecności. Rozwiązaniem może być mieszkanie 2 w 1. Zdjęcie z serwisu Freepik.

Własna przestrzeń dla młodych dorosłych

Coraz częściej młodzi ludzie decydują się na opuszczenie rodzinnego gniazda, ale czasami potrzebują wsparcia finansowego, zwłaszcza na początku kariery. Mieszkanie podzielone na dwie części pozwala na wydzielenie odrębnej przestrzeni dla dorosłych dzieci, zapewniając im niezależność, a jednocześnie komfort i bliskość rodziny.

Możliwość projektowania dwóch unikalnych przestrzeni

W przypadku zakupu podwójnego mieszkania, właściciele mają okazję zaprojektowania dwóch unikalnych przestrzeni mieszkalnych. Każda część może mieć swój własny styl, układ i funkcje. To idealne rozwiązanie dla osób, które pragną wyrazić swoją kreatywność i indywidualność w projektowaniu wnętrz.

Zwiększenie wartości nieruchomości

Mieszkanie, które można podzielić na dwie części, może cieszyć się większym zainteresowaniem na rynku. Dla potencjalnych nabywców lub inwestorów, posiadanie opcji dwóch oddzielnych jednostek może być atrakcyjne i przekonać ich do zapłacenia wyższej ceny za nieruchomość.

Polacy coraz częściej szukają kompromisu między korzyściami życia w wielopokoleniowej rodzinie, a komfortem życia. Zdjęcie z serwisu Freepik.com

Dwupak w praktyce

Jako lider w projektowaniu mieszkań przyszłości, Spravia posiada w swojej ofercie wyjątkowe, modułowe układy, które zapewniają multum możliwości konfiguracji i z łatwością będą dopasowywać się do zmieniających się potrzeb lokatorów. To propozycje zarówno dla inwestorów, jak i rodzin chcących związać się z jednym miejscem na dłużej.

Jednym z kilku przykładów mieszkania 2 w 1 jest lokum nr 210 o powierzchni 65 mkw. na osiedlu Dmowskiego 64 w Poznaniu. Łącznie do dyspozycji mieszkańców oddano 4 przestronne pokoje. W każdej ze stref mieszkalnych znajduje się balkon oraz instalacje umożliwiające zaplanowanie dwóch kuchni i łazienek. Aby stworzyć dwa osobne mieszkania, wystarczą drobne modyfikacje holu i zmiana rozmieszczenia wejścia do jednego z pokoi.

Inną propozycją, również w Poznaniu, jest mieszkanie 154 na Osiedlu Przy Unii, o powierzchni 67,95 mkw. Ten projekt z założenia posiada osobne wejścia z holu i dwa aneksy kuchenne. Powstają lokale o powierzchni blisko 35 mkw., z których każdy ma do dyspozycji osobną sypialnię, salon, balkon i łazienkę.

Wygodna kuchnia – czyli jaka?

Dla większości z nas kuchnia jest sercem domu. W tym wnętrzu zazwyczaj spędzamy wiele czasu, przygotowujemy posiłki, jemy je z całą rodziną, często właśnie w kuchni rozmawiamy o najważniejszych sprawach. Możemy mieć kuchnię otwartą na salon, kuchnię z jadalnią albo wydzielone osobne pomieszczenie. Wszystko zależy od naszych upodobań i metrażu. Pamiętajmy jednak, by ta przestrzeń była ładna i komfortowa.

Foto: Pexels.com

Ergonomia

Trzeba zapewnić sobie możliwość przygotowywania posiłków w ergonomiczny sposób.  Pierwszą zasadą ergonomii w kuchni jest zatem podział wnętrza na 5 stref (zapasy, przechowywanie, zmywanie, przygotowywanie i gotowanie), które – dla osób praworęcznych – powinny być rozlokowane obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osób leworęcznych – odwrotnie). Dzięki temu poruszanie się w kuchni podczas przygotowania posiłków będzie łatwe, przyjemne i wygodne.

Foto: Pixabay.com

Trójkąt roboczy

Sprzęty kuchenne ustawmy w tzw. trójkąt roboczy. Jest to zasada określająca rozstawienie w kuchni trzech najważniejszych sprzętów – lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Optymalne odstępy między nimi powinny wynosić: lodówka i zlewozmywak: 120-210 cm; zlewozmywak i kuchenka: 120-210 cm (min. 90 cm w małych kuchniach); lodówka i kuchenka: 120-270 cm.

Foto: Pixabay.com

Blaty

Wybierając blaty do kuchni, można postawić na ponadczasowe drewno. Pasuje w zasadzie do każdego stylu. Drewno będzie doskonałe w kuchni nowoczesnej, skandynawskiej, rustykalnej, prowansalskiej czy eleganckiej. Jako kuchenny blat sprawdzi się również kamień. Piękny, elegancki oraz wyjątkowo trwały. Jest stosunkowo drogi, ale cenę zdecydowanie rekompensuje jego odporność na zniszczenia i niezwykły blichtr, który wizualnie nadaje wnętrzu elegancji. Współcześnie, w zależności od preferowanego stylu pomieszczenia, możemy mieć również blaty szklane, ceramiczne czy metalowe.

Foto: Pexels.com

Szafki, szafeczki

Nie można mówić o wygodnej kuchni bez odpowiedniej ilości szafek. Jeśli nie zaplanujemy właściwej zabudowy, kuchnia będzie zawsze sprawiała wrażenie lekko zabałaganionej. Ustawiane na wierzchu sprzęty będą nie tylko zaburzały estetykę wnętrza, ale również wymuszały ciągłe sprzątanie. Wybierając szafki, trzeba zwrócić uwagę na konkretne potrzeby. Doskonałym rozwiązaniem są przestronne szuflady, które doskonale się sprawdzą jako miejsce do przechowywania garnków i patelni, talerzy, misek, sztućców czy przypraw.

Foto: Pixabay.com

A co na ścianach?

Pomiędzy szafkami, nad blatami, znajdują się jeszcze ściany. Klasycznym wykończeniem ścian kuchennych jest glazura: praktyczna, o wielu wzorach, łatwa do utrzymania w czystości. Dziś, obok płytek, do kuchennych aranżacji wkroczyło wiele innych materiałów. Decydując się na surowiec, trzeba mieć na pewno na uwadze fakt, że ściany w kuchni dość łatwo się brudzą. Trzeba zatem mieć możliwość ich szybkiego wycierania na mokro.

Foto: Pixabay.com

Jaka jest więc dobrze urządzona kuchnia? Ładna, estetyczna, ale przede wszystkim wygodna.

Mieszkanie na wynajem – lokal dla studenta

Studia to wyjątkowy okres w życiu, który narzuca specyficzny tryb życia. Decydując się na przygotowanie mieszkania pod wynajem przeznaczonego dla studentów, musimy uwzględnić ich potrzeby. Jeżeli posiadamy mieszkanie w centrum miasta lub blisko uniwersytetu, to właśnie oni będą potencjalnymi zainteresowanymi wynajmem naszego M. Jak więc je przygotować?

Jak umeblować mieszkanie dla studenta?

Przygotowywanie mieszkania pod wynajem, a nie pod własny użytek, znacznie się różni. A jeśli szykujemy je dla studenta musimy pamiętać o funkcjonalności i trybie życia lokatora. Dla kogoś, kto się dużo uczy, na pewno potrzebna będzie przestrzeń, w której można będzie wygodnie przyswajać wiedzę. Umeblowanie powinno być proste, ale komfortowe – wystarczy wygodne łóżko, szafa, biurko z krzesłem i duża ilość półek. Powinniśmy zrezygnować z ozdób i dodatków oraz zostawić wybór lokatorowi, aby mógł swobodnie spersonalizować swoją przestrzeń. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to najlepiej postawić na biel, beż czy szarość – to najbardziej neutralne kolory, które przypadną do gustu większości osób. Do podstawowego wyposażenia należy umeblowanie kuchni i łazienki – powinny się tam znaleźć takie sprzęty, jak lodówka, kuchenka, piekarnik i pralka. Jeżeli chodzi o meble, to wystarczą podstawowe szafki, najlepiej o neutralnym kolorze i dobrej jakości, tak aby starczyły na wiele lat.

Foto: Pixabay.com

Funkcjonalna przestrzeń do pracy i nauki

Centrum życia studenta jest biurko. Dlatego powinno być ono duże i funkcjonalne. Szeroki blat do nauki to podstawa, powinien pomieścić komputer, książki i zeszyty. Dobrze, żeby obok znalazło się miejsce na drukarkę oraz śmietnik. Biurko powinno mieć szuflady, w których będzie można przechowywać pomoce naukowe. Bardzo ważną kwestię stanowi oświetlenie, zwłaszcza zimą, gdy światła brakuje, a cały dzień trzeba spędzić przy książkach. Warto więc zadbać o porządną lampę biurkową. Jeżeli planujemy wynajem mieszkania dla kilku osób, to powyższe wskazówki dotyczą wszystkich pokoi.

Foto: Pixabay.com

Jak zwiększyć atrakcyjność mieszkania niewielkim kosztem?

Ograniczenie kosztów przy urządzaniu mieszkania dla studenta pozwoli nam ustalić atrakcyjną cenę najmu. To ważne, bo studenci zazwyczaj nie dysponują dużą ilością pieniędzy. Najlepiej więc się skupić na detalach, które realnie zwiększą popyt na mieszkanie.  

Po pierwsze, jeśli oferujemy mieszkanie dwu lub więcej pokojowe, to powinniśmy zadbać o to, aby każdy pokój był oddzielony od pozostałych. Studenci zazwyczaj wynajmują mieszkania ze znajomymi, więc jeżeli mamy salon połączony z kuchnią, to warto tam postawić ściankę działową.

Foto: Pixabay.com

Lokum powinniśmy wyposażyć w drobiazgi, które podczas szukania mieszkania pod wynajmem stają się bardzo istotne. Do takich rzeczy należą deska do prasowania, czajnik elektryczny, suszarka na pranie i nawet podstawowe wyposażenie kuchni, takie jak garnki, patelnie czy deski do krojenia. W ten sposób możemy niskim kosztem zwiększyć atrakcyjność naszego mieszkania.

Kolejną sprawą jest zadbanie o prywatność lokatorów – zapewnią ją odpowiednio dobrane drzwi wewnętrzne. Powinniśmy zrezygnować z przeszklonych i zdobionych, a raczej postawić na jednolite, nie przepuszczające światła i trwałe. Ważne, aby każdy z lokatorów mógł zamknąć swój pokój na klucz!   

Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

Zakup mieszkania to jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji – wynajmując lokal, zyskujesz zabezpieczenie spłaty kredytu, a w dłuższej perspektywie – także dodatkowy zarobek. Jednak nim przywitasz pierwszego lokatora, mieszkanie w większości przypadków trzeba będzie urządzić i wyposażyć. Na co zwrócić uwagę przy wykańczaniu mieszkania przeznaczonego na wynajem?

Zacznij od kalkulacji – policz, ile kosztowało Cię mieszkanie, ile będzie kosztować jego urządzenie, przeanalizuj oferty na rynku. To pozwoli zaplanować koszty i oszacować perspektywę zwrotu z inwestycji. Przy wyborze standardu wykończenia wnętrza na wynajem, pamiętaj, że czasem pozorne oszczędności mogą później mogą okazać się bardzo kosztowne – na przykład gdy z uwagi na zastosowanie materiałów gorszej jakości materiały czeka Cię rychły remont.

Foto: Canva.com

Zastanów się też, jaki rodzaj najmu będzie Cię interesował – długoterminowy czy krótkoterminowy? W tym drugim przypadku prawdopodobnie trzeba będzie zadbać o pełne wyposażenie, bo Twoi lokatorzy nie będą skorzy do kupowania mebli czy sprzętów AGD do lokalu, w którym będą tylko kilka dni lub tygodni.

Urządzenie mieszkania na wynajem wymaga zatem starannego planowania i projektowania, aby przyciągnąć potencjalnych najemców oraz zapewnić im wygodne i funkcjonalne miejsce do życia.

Skorzystaj z poniższej listy i ułatw sobie zadanie!

1. Jakiego najemcy szukasz? Określ, kogo chcesz widzieć jako lokatora swojego mieszkania. Czy to ma być przestrzeń dla studentów, singli, rodzin czy może osób starszych? Grupa docelowa wpłynie na to, jak urządzisz wnętrza i jakie wyposażenie będzie potrzebne. Jeśli reprezentujesz wybraną grupę docelową – pomyśl, w jakich wnętrzach Ty czujesz się dobrze i co jest dla Ciebie absolutnym must have w domu.

2. „Tylko spokój może nas uratować” – czyli neutralne barwy. Wybierz kolory ścian i podłóg, które będą pasować do różnych gustów. Jasne i stonowane barwy sprawią, że przestrzeń będzie wydawać się większa i bardziej uniwersalna. Unikaj zdecydowanych i modnych kolorów – dla części osób mogą być drażniące. Są też cięższe w użytkowaniu. Czarne płytki na podłodze będą sprawiały wrażenie ciągle zanieczyszczonych, a połyskliwe fronty mebli mogą irytować śladami odcisków palców.

Foto: Canva.com

3. Dobre, ale proste meble i wyposażenie. Wybierz trwałe, ale przystępne cenowo meble. Minimalistyczny styl zawsze jest dobrym wyborem, ponieważ jest ponadczasowy i atrakcyjny dla większości osób. Staraj się unikać nadmiaru dekoracji, aby nie przytłaczać przestrzeni – tym bardziej, jeśli metraż mieszkania jest skromny. Dla najemców często istotne są miejsca do przechowywania, dlatego warto przemyśleć duże szafy w zabudowie; nie powinno zabraknąć też szafek, komód i regałów. Wybieraj materiały i tkaniny, które są łatwe do utrzymania w czystości. Unikaj zbyt jasnych tkanin, które mogą łatwo się zabrudzić. Dodaj kilka drobnych dodatków, takich jak rośliny doniczkowe, obrazy lub plakaty, które mogą zapewnić przestrzeni wyjątkowy charakter i ciepło.

4. Funkcjonalna kuchnia i wygodna łazienka. Te dwie przestrzenie są szczególnie ważne dla najemców. Upewnij się, że kuchnia jest dobrze wyposażona w podstawowe sprzęty, takie jak lodówka, kuchenka, mikrofalówka i zmywarka. W łazience zadbaj o czystość, dobre oświetlenie i funkcjonalność. Nie zawsze konieczna jest wanna, ale wygodna i duża kabina prysznicowa to podstawa, zwłaszcza jeśli myślisz o wynajmie mieszkania rodzicom z dziećmi.

Foto: Canva.com

5. Trwałe oświetlenie. Starannie dobrane oświetlenie ma duże znaczenie. Stwórz różne źródła światła, takie jak ogólne oświetlenie sufitowe, lampy stołowe, kinkiety ścienne i oświetlenie punktowe. Lampy bywają kosztowne, ale nie warto na nich oszczędzać – wymiana wiąże się z dodatkowymi pracami, a bez światła nie da się komfortowo mieszkać.

6. Dostęp do prądu i Internetu. Najemcy często narzekają na zbyt małą ilość gniazdek, zwłaszcza w kuchni. Pamiętaj o tym przy projektowaniu elektroniki. Standardem w mieszkaniach jest też światłowód.