Przez kilka miesięcy w roku intensywnie korzystamy z ogrzewania oraz zwiększa się zużycie prądu. Rachunki za energię cieplną i elektryczną potrafią mocno nadszarpnąć domowy budżet, dlatego warto możliwie najwcześniej (najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem okresu jesienno-zimowego) zadbać o sposoby na oszczędzanie energii. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym możliwe jest ograniczenie jej zużycia i obniżenie rachunków. Poniżej opisujemy najskuteczniejsze sposoby na oszczędzanie.
Sezon grzewczy – zrób przegląd urządzeń grzewczych
Zanim na dobre rozkręcimy grzejniki, warto sprawdzić stan techniczny wszystkich posiadanych urządzeń grzewczych. W czasie eksploatacji powstają osady i zabrudzenia, które mogą spowodować utrudnione przekazywanie ciepła, jednocześnie zwiększając zużycie energii cieplnej. Prawidłowy stan techniczny oraz regularne czyszczenie grzejników spowoduje, że cała instalacja będzie pracować bardziej wydajnie i ekonomicznie, a nam zmniejszą się koszty, które ponosimy za ogrzewanie.
Szczelne okna i drzwi
Ograniczenie dopływu zimnego powietrza poprzez uszczelnienie drzwi i okien jest doskonałym rozwiązaniem na zaoszczędzenie zużycia energii cieplnej. Nowoczesne okna są pod tym względem bardzo dobrze dopracowane technicznie – ich szczelność nie pozostawia wiele do życzenia, ale warto pamiętać o ich regulacji.
Okna regulujemy na początku lata lub jesienią – gdy dni stają się coraz chłodniejsze warto zmienić ustawienie okucia tak, by domknięcie okna powodowało większą szczelność. Latem wręcz przeciwnie – dzięki temu polepszymy wentylację mieszkania.
Ekran zagrzejnikowy – co to jest?
Zwykle część emitowanej przez grzejnik energii jest absorbowana przez powierzchnię, na której jest on zamontowany. Efekt ten można łatwo ograniczyć, montując za grzejnikiem specjalną, magnetyczną folię izolacyjną odbijającą ciepło. Ekrany zagrzejnikowe działają jak lustro – odbijają energię do środka domu, tym samym ograniczając straty powietrza uciekającego przez ściany. Dzięki temu ciepło emitowane przez grzejnik trafi do obiegu i ogrzeje pomieszczenie, a nie ścianę.
Wietrzenie – rób to z głową
Pomieszczenia zawsze wietrz krótko i z oknem otwartym na oścież, natomiast grzejniki na czas wietrzenia pozostaw zakręcone. Jeśli nie posiadasz regulowanych grzejników, możesz nakryć je np. grubym kocem.
Po zamknięciu okna temperatura powinna szybko wrócić do normy.
Nie zastawiaj grzejników
Zastawianie grzejników meblami lub zasłanianie ich firanką ogranicza ilość ciepła dostającego się do pomieszczenia. Jeśli nie mamy możliwości ustawienia mebli w inny sposób niż częściowe zasłonięcie grzejnika meblem, starajmy się, aby odległość mebla od kaloryfera wynosiła minimum 15 cm.
Oszczędzamy energię elektryczną
Poznaliśmy najpopularniejsze sposoby na oszczędności na ogrzewaniu, ale co z prądem? Czy w ogóle da się zaoszczędzić na prądzie, kiedy towarzyszy nam coraz więcej urządzeń elektrycznych?
Odpowiedź brzmi: oczywiście!
Pierwszym istotnym krokiem jest zestawienie rachunków za okres np. jednego roku i sprawdzenie zużycia energii w okresie jednego miesiąca. Dzięki temu zyskamy wiedzę na temat tego, ile energii zużywamy, ponieważ część z nas nie monitoruje zużycia energii z rachunków bieżących.
Kto zgasił światło?
Niewątpliwie więcej energii elektrycznej zużywamy w okresie jesienno-zimowym, kiedy za oknem szybko robi się ciemno i spędzamy w domu więcej czasu. Jednym z najprostszych i oczywistych sposobów na oszczędzanie prądu jest wyłączanie światła w pomieszczeniu, które opuszczamy. Warto też wymienić żarówki na energooszczędne w technologii LED, które jednocześnie mają długą żywotność i zwykle objęte są gwarancją producenta.
Nie używasz? Wyłącz!
Sprzęt, który jest nieużywany należy odłączyć z kontaktu, ponieważ tryb czuwania jest również pożeraczem prądu. Według statystyk ten sposób może pomóc zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie!
Zapotrzebowanie na energię na całym świecie rośnie, a paliwa kopalniane są na wyczerpaniu. Pamiętajmy więc o powyższych sposobach na jej oszczędzanie, ponieważ przyniesie to dobre skutki na przyszłość.