Ciepła, stylowa, romantyczna… cegła nie wychodzi z mody!

Cegła nie nudzi projektantów wnętrz i od lat gości na salonach. Pełna paradoksów – surowa w formie, a jednocześnie przytulna w odbiorze – nadaje wyjątkowy urok przestrzeniom. Jak zaaranżować w mieszkaniu ceglaną ścianę? Podpowiadamy kilka przydatnych rozwiązań.

Zdjęcie: Dmitry Zvolskiy, Pexels

Z nutą nostalgii

Swoją obecnością cegła przywołuje ducha minionych lat. Gotyckie katedry czy wiktoriańskie domy; budulec ten budzi wiele skojarzeń z historią. W XVIII i XIX wieku po cegłę sięgali nie tylko fabrykanci, ale także magnaci. Wystarczy wybrać się do parku Heleny Radziwiłłowej w Arkadii niedaleko Łowicza, by docenić sentymentalny urok cegły, skrywany w romantycznych arkadach i innych ogrodowych budowlach.

Po dziś dzień magia cegły oczarowuje wiele osób, dlatego chętnie decydują się na jej wykorzystanie w domach i mieszkaniach. Jej uniwersalność sprawia, że pasuje do wielu wnętrz, nawet tych o najbardziej wysublimowanej estetyce. Sprawdzi się zarówno w przestrzeniach urządzonych w stylu industrialnym, skandynawskim czy rustykalnym. Ściana z surowej bądź malowanej na biało cegły będzie efektownym elementem wystroju każdego mieszkania.

Zdjęcie: Justin Schüler z Unsplash

Cegła bardzo dobrze czuje się zarówno w przestrzeniach o stonowanej kolorystyce, jak i w żywej scenerii pełnej różnorakich barw. Tylko od nas zależy, w jakim stylu chcemy urządzić nasze mieszkanie, bo cegle będzie to praktycznie obojętne. Nie straszne jej odważne żółcie, granaty czy fiolety. Nie obrazi się na pastel. Nie straci ciepła przy metalicznych powierzchniach oraz w bliskości betonu. Cegła kocha także styl biofilny, a więc wszystkie dodatki stworzone z naturalnych, roślinnych materiałów. Dobrze wygląda również w sąsiedztwie mchu.

Nie tylko salon

Najbardziej popularną formą wykorzystania cegieł jest zabudowanie nimi jednej ze ścian w salonie. Można zdecydować się także na dekor obejmujący część ściany bądź wybrane elementy mieszkania, takie jak wnęki okienne, cokoły czy nawet kolumny. Na modzie zyskują także drobne akcenty, jak odkrywanie zaledwie kilku cegieł punktowo w ciągu ściany.

Cegła sprawdza się również w innych pomieszczeniach. Może na przykład pełnić rolę efektownej dekoracji ściany nad ciągiem kuchennym lub przestrzeni wokół kuchenki czy okapu. Białą cegłę lub klinkier coraz częściej widzimy w stylowych pizzeriach oraz restauracjach, a inspirowani tym wzornictwem także sięgamy po podobne rozwiązania we własnej kuchni. Łazienka także może wyglądać doskonale z białą cegłą. Ze względu na specyfikę pomieszczenia i wilgotność rekomendujemy lakierowaną cegłę klinkierową.

Źródło: freepik.com

Plusy i minusy

Rozważając użycie cegły w mieszkaniu, należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Jak każdy materiał budowlany cegła ma swoje wady i zalety. Wysokie walory estetyczne, trwałość i ponadczasowość to niewątpliwie plusy cegły. Do tego dochodzą także duża 'oddychalność’ oraz dobre właściwości akustyczne i termiczne. Ceglana ściana świetnie wyciszy sprzęt grający, zatrzyma też we wnętrzu więcej ciepła.

Niestety w nowoczesnym budynku, aby cieszyć się cegłą na ścianie, nie wystarczy zerwać z niej tynków. Obecnie elementy konstrukcyjne wykonuje się z betonu komórkowego, a ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych. Ceglaną ścianę musimy więc dobudować.

Zdjęcie: Katarzyna Grabowska z Pexels

Ponieważ cegła jest bardzo ciężka, jeśli chcemy dostawiać ściany z pełnych cegieł, musimy sprawdzić nośność stropów i uzyskać zgodę administracji. Cegły są także szerokie na ok. 10-12 cm, dlatego nadbudowując nimi ścianę stracimy sporo z powierzchni mieszkania.

Co więcej, murowanie jest sztuką, której nie jest łatwo nauczyć się z filmów dostępnych w Internecie. Niekiedy wymagane jest zamontowanie dodatkowego zbrojenia pomiędzy rzędami cegieł. Profesjonalna usługa murarska może być kosztowna, do tego dochodzi jeszcze koszt materiału. Cegły pozyskiwane z rozbiórki starych budynków i dodatkowo impregnowane mogą znacząco podnieść budżet całej inwestycji.

Mając świadomość pewnych wad cegły, zastanówmy się, jak je zniwelować i cieszyć się efektem ceglanej ściany bez ryzyka przeciążenia stropu, pomniejszenia przestrzeni i wydawania góry pieniędzy.

Ściana z cegieł: alternatywy

Wyżej wspomnieliśmy, że cegła jest ciężka, co wynika z jej struktury, ale nikt nie powiedział, że ceglane ściany trzeba stawiać z pełnych cegieł. Pierwszą alternatywą są cegły cięte, oferowane przez firmy specjalizujące się w tego rodzaju obróbce. De facto –  po docięciu z cegieł pozostają tylko lica, zyskujemy więc więcej przestrzeni i redukujemy obciążenie. Takie licówki można kleić do ściany jak płytki ceramiczne, wymagany jest tylko specjalny, mocno wiążący klej.

Zdjęcie: Emre Can z Pexel

Cegłę naturalną można zastąpić także klinkierem lub wykorzystać gotowe panele gipsowe. Markety budowlane coraz częściej oferują płyty i dekory o fakturze cegły. Efekt końcowy różni się od tego osiągniętego przy użyciu cegły naturalnej, znika nieregularność faktury, jednak nadal jest to rozwiązanie wysoce estetyczne do ekspozycji ściany. Ponieważ istnieje wiele różnych materiałów cegłopodobnych, przy montażu zawsze należy kierować się zaleceniami producenta.

Jedną z tańszych alternatyw jest fototapeta bądź tapeta 3D. W przypadku tej pierwszej możemy sami wgrać zdjęcie naturalnej cegły i następnie wydrukować je w wysokiej rozdzielczości. Taką usługę oferuje coraz więcej sklepów z tapetami. Tapeta 3D może być z kolei rozwijana z rolki albo układana z kwadratowych naklejek. Jej zaletami są trójwymiarowość i porowatość, co nawiązuje do „żywej” cegły.

Najtańsze, ale zarazem najbardziej pracochłonne rozwiązanie to zrobienie własnej imitacji muru. Najpierw przy użyciu wąskiej taśmy kleimy na ścianie siatkę na kształt cegieł, a następnie pokrywamy ją specjalnym strukturalnym tynkiem. Po oderwaniu taśmy otrzymamy pożądany wzór. Następnie możemy pomalować utworzone cegiełki na biało bądź pomarańczowo, a także uzupełnić „fugi”, które utworzyła taśma.

Zdjęcie: Ostap Senyuk z Unsplash

Pielęgnacja

Niezależnie od wybranej techniki, o nową ścianę należy odpowiednio zadbać. W przypadku cegieł naturalnych i licówek stosuje się specjalne impregnaty, co sprawi, że cegła nie będzie pylić i brudzić rąk. Klinkier czyścimy mokrą szmatką z dodatkiem specjalistycznego detergentu, dostępnego w sklepach budowlanych. Fototapetę i tapetę 3D – przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności niemal wyżętą do sucha, wilgotną ściereczką.

Na koniec porada, jak wyeksponować piękno cegły. Jeśli zdecydowaliśmy się na licówki, warto podkreślić trójwymiarowość faktury, instalując w podłodze listwę LED lub punktowe oświetlenie z góry. Szczególnie dobrze wyglądają przy cegle reflektory imitujące oświetlenie sceniczne. Niewiele pracy, a efekt? Murowany!