Gdzie ustawić w domu pralkę? Oto parę praktycznych porad.

Pralka w każdym mieszkaniu jest obowiązkowym elementem wyposażenia, ale jej ustawienie to wieczny dylemat. Do niedawna umieszczano ją w łazience i nikt z tym nie dyskutował. Z czasem, korzystając z porad wnętrzarskich i projektantów, zaczęliśmy szukać bardziej wygodnego miejsca, umożliwiającego także schowanie tego urządzania

Foto: Pixabay

Kuchnia

Zazwyczaj kuchnia jest pomieszczeniem większym od łazienki. Umieszczenie pralki w kuchni pozwoli nam zaoszczędzić na przestrzeni małej łazienki, jednocześnie swobodnie otwierać drzwi urządzenia. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz wykorzystując także możliwość zainstalowaniu pralki w zabudowie kuchennej – z pozoru niczym nie różni się od innych szafek i pasuje do wystroju wnętrza. Musimy też pamiętać, że wokół pralki trzeba pozostawić nieco wolnego miejsca, bo w innym wypadku w czasie wirowania będzie uderzać o meble i niszczyć je. 

Kuchnia: Pixabay

Łazienka

Jeśli pozwala na to metraż łazienki, możemy umieścić pralkę w „tradycyjnym” pomieszczeniu. Będzie to wygodne rozwiązanie, choćby ze względu na sąsiedztwo kosza z brudną bielizną, który zazwyczaj trzymamy właśnie tutaj. Jeśli układ funkcjonalny na to pozwala, to ciekawym rozwiązaniem jest schowanie pralki we wnęce łazienkowej czy zabudowie meblowej. W mniejszych łazienkach pralkę możemy umieścić pod blatem, obok umywalki. Popularne są także rozwiązania, w których łączymy pralkę i suszarkę w słupek – to spora oszczędność przestrzeni.

Foto: Pixabay

Mini pralnia / pomieszczenie gospodarcze / garderoba

Pralka może stanąć tam, gdzie jest możliwość doprowadzenia do niej wody, dlatego coraz częściej instaluje się pralki w szafie w korytarzu sąsiadującym z łazienką lub w garderobie. W nowych mieszkaniach projektanci stosują nowoczesne rozwiązania i przewidują 2-3 metrowe pomieszczenie na pralnię i pomieszczenie gospodarcze. Doskonałym przykładem są mieszkania w Gdańsku, w nadmorskim Brzeźnie, na Osiedlu Blisko, gdzie można zaprojektować taką przestrzeń. Schowek na akcesoria do sprzątania to bardzo funkcjonalne i cieszące się popularnością rozwiązanie, które ułatwia utrzymanie porządku w domu.

Foto: Pixabay

Jeśli kupujemy mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, z łatwością możemy poprzestawiać ściany i przygotować instalacje w odpowiednich miejscach. Już na etapie deweloperskim mamy szansę na zaplanowanie własnej przestrzeni tak, jak to sobie wymarzyliśmy. Konsultanci w naszym biurze sprzedaży pomogą przejść przez cały proces. Zaczyna się on od określenia gdzie pragniesz zamieszkać – Spravia ma bowiem atrakcyjne inwestycje w największych polskich miastach. 

W mieszkaniu z drugiej ręki często wymagana będzie przebudowa, tak aby pralka nie rzucała się w oczy. Jeśli przedstawione powyżej rozwiązania okażą się niewystarczające, warto pokusić się o poradę projektanta wnętrz. Pamiętajmy, by przestrzeń naszego mieszkania była nam przyjazna i miła dla oka.