Bezpieczny kredyt 2% w pigułce

Po trudnych, inflacyjnych miesiącach ogłoszony przez rząd nowy program wspierający zakup pierwszego mieszkania obudził w wielu z nas nadzieję na posiadanie własnego „M”. Jakie warunki należy spełnić, by wziąć udział w tym programie? Przychodzimy z podsumowaniem!

Wysokie stopy procentowe, które mają na celu zahamowanie inflacji, wielu osobom zatamowały drogę do zakupu mieszkania. Niekorzystnie wpłynęły na zdolność kredytową, co sprawiło, że banki były zmuszone do odmawiania wielu chętnym kredytów hipotecznych. Bezpieczny kredyt 2% zakłada rządowe dopłaty do rat przez pierwsze 10 lat zadłużenia oraz zabezpieczenie wkładu własnego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Kto może skorzystać z nowego programu oraz jakie są obostrzenia i ryzyka?

Dla kogo Bezpieczny kredyt 2%?

Program jest dostępny dla osób do 45 roku życia (warunek dotyczy przynajmniej jednego z kredytobiorców, jeśli o kredyt ubiega się np. para). Preferencyjne warunki przysługują tylko na zakup pierwszej nieruchomości na własne potrzeby. Oznacza to, że beneficjenci nie mogą być (obecnie lub w ciągu ostatnich trzech lat) stronami innego kredytu hipotecznego. To jednak nie wszystko. Założenia programu wykluczają osoby, które kiedykolwiek posiadały nieruchomość lub udział w niej. Ten warunek muszą spełnić wszystkie osoby prowadzące z kredytobiorcą gospodarstwo domowe.

Foto: Pixabay.com

Do jakiej kwoty kredytu można uzyskać dofinansowanie?

Preferencyjne warunki będą dotyczyły kredytów hipotecznych do 500 tys. zł w przypadku singla i 600 tys. zł dla pary. W okresie 10 lat obowiązywać będzie stałe oprocentowanie (2%), do którego będzie trzeba doliczyć marżę banku. Co istotne, nie określono żadnych limitów dotyczących ceny metra kwadratowego mieszkania.

Kiedy można stracić dopłatę?

Ten temat najbardziej elektryzuje opinię publiczną. Preferencyjny program nakłada bowiem na beneficjentów szereg ograniczeń. Gdy któryś z tych warunków nie zostanie spełniony, grozi nam utrata dofinansowania, a w skrajnych przypadkach konieczność zwrotu uzyskanej już w ten sposób kwoty.

Ustawodawca nakazuje kredytobiorcy zamieszkanie w kupowanej nieruchomości w ciągu najpóźniej dwóch lat od zakończenia budowy lub nabycia prawa własności. Dodatkowo przez 10 lat nie można sprzedać kredytowanej nieruchomości ani wynająć jej komuś innemu. Dopłaty stracimy także, gdy nie będziemy w kredytowanym mieszkaniu mieszkać dłużej niż 12 miesięcy. W okresie korzystania z dopłat nie możemy też kupić kolejnej nieruchomości. W pierwszych trzech latach niemożliwe będzie także nadpłacanie kredytu. Co ważne, dopłatę można stracić także w momencie opóźnienia płatności raty.

Foto: Pixabay.com

Specjaliści od finansów osobistych zwracają szczególną uwagę na ten aspekt – skorzystanie z preferencyjnych warunków Bezpiecznego kredytu 2% wiąże się bowiem z koniecznością prowadzenia określonego trybu życia (a tego lokalizacji zamieszkania) w perspektywie 10 lat. Dla wielu młodych ludzi (którzy są głównymi adresatami tego programu) może to stanowić poważną przeszkodę w rozwoju kariery zawodowej – np. uniemożliwi relokację w poszukiwaniu lepszych warunków.

Niezależnie od tych obaw i faktu, że kredyt „2%” faktycznie wiąże się z nieco wyższym oprocentowaniem (bo dochodzi do niego marża banku), dla nabywców pierwszego mieszkania jest szansą na wieloletnie spore oszczędności.

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady związanej z kredytem hipotecznym, nasi doradcy kredytowi z przyjemnością wyjaśnią Ci wszystkie zawiłości przepisów i pomogą w uzyskaniu najkorzystniejszych warunków.