Feng shui, czyli harmonia w naszym domu

Dom to miejsce, w którym zawsze powinniśmy się czuć dobrze. Czasami jest tak, że wchodzimy do czyjegoś mieszkania i od razu czujemy się tam zmęczeni, zaczyna nas boleć głowa…  Jednym słowem: nie chcemy tam długo przebywać. To sprawa energii panującej w danym mieszkaniu, o którą możemy zadbać dzięki wdrożeniu kilku zasad feng shui.

Czym jest feng shui?

Foto: Pixabay.com

Feng shui ma nas harmonizować nas z otoczeniem, poprzez układ, kolorystykę i rozmieszczenie mebli w pokoju, aby nie blokować przepływu chi – naszej życiowej energii. Składa się na to pięć elementów: drzewo, ogień, metal, woda i ziemia.

Wszystkie z nich są symbolem elementów natury pozostających w ciągłym procesie zmian, więc – jak w yin i yang – w równym stopniu muszą być obecne w naszym życiu, bo tylko w ten sposób uda się osiągnąć harmonię. Każdy symbolizuje odmienną jakość, którą powinniśmy zaprosić do swojego życia:

  • Drzewo – jest symbolem wzrostu, przemiany i życia.
  • Ogień – jest silną energią witalności, ale trzeba podchodzić do niej ostrożnie i z szacunkiem.
  • Metal – symbolizuje inną jakość niż pozostałe, bo w przeciwieństwie do nich jest twardy i nieugięty, nie zmienia swojej struktury, symbolizuje chłód, stabilność, a jeżeli spojrzymy na pieniądze jako na metal to również obfitość.
  • Woda – symbolizuje przepływ, harmonię, komunikację i sukces.
  • Ziemia – jest głównym składnikiem założeń feng shui, ponieważ jest podstawą życia i to dzięki niej wszystko wzrasta.

Jak urządzić dom w zgodzie z feng shui?

Jest kilka podstawowych zasad, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, feng shui jest powiązane z yin yang i zgodnie z tą ideą powinniśmy rozplanować nasze pomieszczenia. Yin to spokojna, lekka energia kojarzona z energią żeńską. Powinniśmy czuć ją w takich pomieszczeniach, jak sypialnia, salon czy łazienka: to pokoje, w których odpoczywamy i spędzamy najwięcej czasu, dlatego powinniśmy czuć się w nich dobrze i komfortowo. Yang to aktywna, niespokojna energia skłaniająca do pozostawania w ruchu i jest kojarzona z energią męską. Pomieszczenia, które łączone są bardziej z energią yang to te, które kojarzą się z aktywnością, jak na przykład kuchnia, gabinet do pracy czy przedpokój. W przypadku tych pomieszczeń możemy sięgnąć po kolory, które ożywią.

Salon urządzony zgodnie z zasadami feng shui

Foto: Pixabay.com

Kolorystyka powinna emanować spokojem i sprzyjać relaksowi. Atmosferę otwartości i bezpieczeństwa wprowadzą delikatne odcienie brązu, piasku, bieli i szarości, zaś układ mebli powinien podkreślić centralne miejsce salonu w mieszkaniu. Energia powinna zatem być kierowana do środka, a więc meble służące do siedzenia powinny być poustawiane pod ścianą w stronę środka, tak aby zapewnić widok na całe pomieszczenie i drzwi. Warto także zadbać o kilka źródeł światła, tak aby można było dopasować oświetlenie pomieszczenia do nastroju i wykonywanych czynności.

Sypialnia feng shui

Foto: Pixabay.com

W sypialni obowiązują takie same reguły kolorystyczne, co w salonie – gdzie jak gdzie, ale w tym pomieszczeniu powinniśmy się czuć spokojnie i komfortowo. Łóżko należy ustawić pod ścianą, tak mieć widok na całe pomieszczenie i drzwi. Szafy z ubraniami powinny być umiejscowione z dala od łóżka i pozostawać zamknięte; otwarte dają poczucie chaosu. W sypialni lepiej zrezygnować z lustra, które wprowadza niepokój. 

Kuchnia feng shui

Foto: Pixabay.com

Najważniejsza zasada: w kuchni feng shui powinien panować porządek. Musimy zadbać o to, aby wszystkie naczynia, przyprawy i utensylia miały swoje miejsce. Ze względu na elementy żywiołu ognia najlepiej, gby znajdowała się w południowo-wschodniej części domu, a nie w centrum, czy na uboczu mieszkania. Warto ją w jakiś sposób oddzielić od reszty lokalu, np. inną podłogą i kolorem ścian.  Odpowiednią kolorystyką dla tego pomieszczenia będą przyjazne, ciepłe barwy, które są zawsze dobrze widziane. Jeśli jednak chcemy postawić na mocniejsze akcenty, to akurat w tym przypadku możemy sobie na to pozwolić.