Jak urządzić małe mieszkanie, aby wydawało się większe?

Mieszkania o niewielkich metrażach cieszą się niesłabnącą popularnością. To doskonały wybór „na start” lub z myślą o inwestycji. Dzięki prostym trikom nawet najmniejsze lokum może wyglądać jak z katalogu i sprawiać wrażenie większego. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni.

Jasne kolory, wielofunkcyjne meble i dużo światła to prosta recepta na zyskanie przestrzeni w niewielkim mieszkaniu. Zdjęcie: wirestock z serwisu Freepik.com

Zakup małego mieszkania niesie ze sobą szereg korzyści. Najważniejsza to niższa cena, która pozwala na kupno lokum w lepszej lokalizacji lub dwóch kompaktowych mieszkań zamiast jednego. Mniejsza powierzchnia mieszkania to również mniejsze koszty utrzymania. Małe mieszkanie wymaga też zwykle mniej mebli, co przekłada się na niższy koszt wyposażenia wnętrza.

Wśród wątpliwości, jakie pojawiają się przed zakupem mniejszego metrażu, dominuje obawa o ciasnotę i niewygodę. Dlatego należy wybierać z głową. Szukając mieszkania do 45 mkw., powinniście celować w funkcjonalne rozwiązania. Sprawdźcie układy, w których architekci weszli na wyżyny swoich umiejętności, by wykorzystać każdy centymetr kwadratowy.

Kwintesencją układu idealnego jest ta przemyślana i ustawna kawalerka premium. Jest tu osobna sypialnia, bezkonkurencyjna w tej klasie łazienka oraz wspaniały balkon, którego mogą pozazdrościć nawet dwukrotnie większe mieszkania. Źródło: Spravia, osiedle Apia.

Wybraliście już swoje funkcjonalne lokum? Pora na urządzanie! Umiejętne zastosowanie trików, optycznie powiększających pomieszczenia, pomoże stworzyć wrażenie jeszcze większej przestrzeni, co pozytywnie wpłynie na komfort życia i nastrój mieszkańców.

Zastosowanie jasnych kolorów

Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie i sprawiają, że wydaje się ono bardziej przestronne. Odcienie bieli, kremu, jasnego beżu czy szarości, to doskonały wybór dla małych mieszkań. Można je zastosować na ścianach, meblach, a nawet na dodatkach, takich jak poduszki czy firanki. Warto unikać zbyt ciemnych tonacji, które skracają przestrzeń i sprawiają, że mieszkanie wydaje się mniejsze.

Wykorzystanie naturalnego światła

Naturalne światło wprowadza do pomieszczenia dużo więcej blasku niż sztuczne, co optycznie powiększa przestrzeń. Ważne jest zatem, aby nie zasłaniać okien i starać się wykorzystać jak najwięcej z naturalnego światła. Jeśli jednak trzeba zasłonić okna, np. przy południowo-zachodniej ekspozycji, to warto wybrać lekkie, transparentne materiały, które pozwolą na przepływ światła do pomieszczenia.

Minimalizm i porządek

Nie ma nic gorszego niż bałagan w małym mieszkaniu. Przytłaczająca liczba przedmiotów sprawia, że wnętrze wydaje się jeszcze mniejsze. Warto więc postawić na minimalizm i porządek. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z niepotrzebnych rzeczy i dodatków. Nie musimy mieć w mieszkaniu wszystkiego, co widzimy w sklepach. Należy też zadbać o to, aby wszystko miało swoje miejsce i było schowane w szafkach i szufladach. Dzięki temu mieszkanie wyda się bardziej przestronne i uporządkowane.

Zastosowanie luster

Lustra są idealnym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni. Odbicie w lustrze sprawia, że przestrzeń wydaje się większa i bardziej przestronna. Warto umieścić lustra na ścianach, aby wprowadzały do pomieszczenia jeszcze więcej światła.

Duże lustra potrafią znacząco powiększyć optycznie małe mieszkanie. Zdjęcie: wirestock z serwisu Freepik.com

Wybór mebli wielofunkcyjnych

W małych mieszkaniach bardzo ważne jest wykorzystanie każdej przestrzeni. Dlatego warto wybierać meble wielofunkcyjne, które pełnią kilka funkcji na raz. Jednym z przykładów są sofy z opcją spania, a innym – modułowe stoliki kawowe lub rozkładane stoły. Pozwalają one na oszczędność przestrzeni, gdy nie mamy wystarczająco dużo miejsca na osobne łóżko czy pełnowymiarowy stół do jadalni.

Regały z funkcją biurka lub ławy z miejscem na przechowywanie rzeczy to kolejne przykłady mebli wielofunkcyjnych. Służą nie tylko do przechowywania przedmiotów, ale także jako miejsce do pracy lub jedzenia posiłków. Warto również przemyśleć zakup szaf z drzwiami przesuwnymi w miejsce tradycyjnie otwieranych skrzydeł, co pozwoli na łatwiejsze poruszanie się w mniejszej przestrzeni.

Dywany

Okrągły dywan może być świetnym narzędziem do optycznego powiększenia przestrzeni. Ważne jednak, aby wybrać odpowiedni rozmiar. Zbyt mały dywan może skutecznie skrócić pomieszczenie, podczas gdy zbyt duży – zdominować przestrzeń i sprawić wrażenie, że mieszkanie jest jeszcze mniejsze. Najlepiej wybrać dywan w odpowiednim rozmiarze, który będzie harmonijnie komponował się z wystrojem wnętrza.

Małe mieszkanie nie musi być synonimem braku przestrzeni i komfortu. Wystarczy zastosować kilka prostych trików, aby zyskać wrażenie większej powierzchni. Ważne jest przede wszystkim odpowiednie doświetlenie, wykorzystanie jasnych kolorów, minimalizm i porządek oraz wykorzystanie przestrzeni w sposób funkcjonalny. Warto też pomyśleć o ekspozycji okien, które pozwolą na wpuszczenie do wnętrza więcej światła i optycznie powiększą nasze M.